Recite živjo in podarite kavo
Med 1. in 6. junijem je tudi v Sloveniji potekala pobuda z naslovom Recite živjo, katere cilj je bil z majhnim prijaznim dejanjem omiliti posledice v pandemičnem letu izgubljenih družabnih trenutkov.
Kranj – Obsežna raziskava, ki so jo v štirih evropskih mestih izvedli na pobudo dunajske pražarne kave Julius Meinl, je pokazala, da je bilo takšnih izgubljenih priložnosti za stike kar 13 milijard, sodelujoči pa so potrdili, da so od vseh aktivnosti med zaprtjem družbe najbolj pogrešali prav kavo s prijatelji. Pomen priložnostnih stikov potrjujejo tudi strokovnjaki za duševno zdravje, ki poudarjajo, da nam takšni naključni pogovori z neznanci zagotavljajo občutek vključenosti v skupnost, kar 81 odstotkov ljudi pa meni, da pogovor z neznancem ali prijateljem pozitivno vpliva na njihovo počutje.
Pobudi Recite živijo se je pridružilo več kot šestdeset kavarn po vsej Sloveniji, v katerih so obiskovalci med 1. in 6. junijem, ob vsakem naročilu kave Julius Meinl prejeli kuponček za brezplačno kavo, ki so ga lahko podarili naprej – prijatelju, neznancu, ki pravkar vstopa v kavarno, ali nekomu, ki si kave ne more privoščiti sam. Na Gorenjskem se je pobudi pridružilo deset kavarn, in sicer Kavarna Lola Lone star caffe v Kranju, Go caffe v Škofji Loki, Slaščičarna Mišelinka v Radovljici, Balanz caffe v Lescah, Kavarna Triglavska roža na Bledu, Kava bar Rondo v Bohinjski Bistrici, Kavarna Jozef in Tea-ter bar na Jesenicah ter Mestna kavarna Tržič v Tržiču. Lastnica Slaščičarne Mišelinka Tina Katrašnik je dejala, da se ji pobuda zdi domiselna in po njenem vključuje lepo gesto. »Številni gostje so nas obiskali ravno zaradi pobude. Lepo je videti, da smo med seboj dobrodelni in si pomagamo. Poleg tega so ljudje pogrešali občutek pitja v lokalu in se vidi, da jim veliko pomeni, da se lahko družijo,« je dejala Katrašnikova.
Pobuda je imela tudi dobrodelno noto, saj je podjetje Julius Meinl Slovenija za vsak kuponček, ki gre naprej, prispevalo pet centov društvu Humanitarček za nakup toplih obrokov za starostnike, ki živijo pod pragom revščine. Pobudi se je pridružil tudi pesnik in pisatelj Feri Lainšček, ki je v podporo drobnim dejanjem naključne prijaznosti prispeval svojo pesem z naslovom Kako je ljubezni ime.