"Težko je napovedovati trend brezposelnih, vendar naj bi se število do poletja zniževalo," pravi Drago Perc, direktor Območne službe Kranj Zavoda RS za zaposlovanje. (Foto: Gorazd Kavčič)

Brez zaposlitve tudi doktorji

Brezposelnost na Gorenjskem se je v zadnjem letu povečala, še vedno pa je v primerjavi z drugimi regijami v Sloveniji najnižja.

Kranj - Zadnji podatki Statističnega urada RS iz letošnjega februarja kažejo, da je stopnja registrirane brezposelnosti na Gorenjskem 10,3-odstotna ali za 3,3 odstotne točke manjša, kot znaša stopnja brezposelnosti v državi. »Napovedovanje števila brezposelnih je nehvaležno, saj je odvisno od gospodarskih razmer v regiji, državi in mednarodnem okolju,« na vprašanje o trendu brezposelnosti v prihodnjih mesecih odgovarja Drago Perc, direktor kranjske območne enote Zavoda RS za zaposlovanje.

Kljub nehvaležnemu napovedovanju pričakuje, da se bo brezposelnost vse do poletja postopoma zniževala, nato pa znova začela nekoliko rasti v jesenskih mesecih. »Razlog je priliv mladih po končanem šolanju v evidenco brezposelnih in tudi iztek sezonskih del ob koncu leta ter tudi iztek delovnih razmerij za določen čas,« pove Perc. Direktor meni, da bodo najlaže našli zaposlitve z izobrazbo s področja strojništva in kovinarstva, elektrotehnike, informatike, zdravstva, prava, gostinstva in prometa.

Konec marca je bilo v Sloveniji 122.630 brezposelnih, od tega na Gorenjskem 8812, kar pomeni, da se je v zadnjem letu število povečalo za približno desetino (v državi za 10,6, na Gorenjskem za 9,4 odstotka). »Brezposelnost je najvišja na območju Urada za delo Tržič, saj je 13-odstotna, najnižja je na območju Urada za delo Škofja Loka, kjer je 8,8-odstotna,« podatke predstavi Saša Terplan.

Največje število brezposelnih je prijavljenih v Kranju (3839 oseb), sledi urad na Jesenicah (1481 oseb), Škofja Loka (1374 oseb) in Radovljica (1349 oseb). Najmanjše število brezposelnih je v Tržiču, kjer je v evidenci 769 oseb. Med brezposelnimi je največ pomožnih delavcev in delavcev brez poklica, prodajalcev, zidarjev, mizarjev, frizerjev, avtomehanikov, ključavničarjev, šivilj, ekonomskih tehnikov in gimnazijskih maturantov, strojnih tehnikov, trgovinskih poslovodij in diplomiranih ekonomistov in organizatorjev dela.

V zadnjih mesecih je vse več informacij, da je med brezposelnimi v Sloveniji tudi več zdravnikov in zobozdravnikov, da tem mladim ne uspe pridobiti pripravništva in dela. Nedojemljivo informacijo preverimo na zavodu za zaposlovanje. »Konec preteklega meseca so bili med brezposelnimi na Gorenjskem prijavljeni trije doktorji medicine in dva doktorja dentalne medicine. Zdravniki v nekaterih specialnostih težje najdejo zaposlitev, če so delovna mesta zasedena in povpraševanja ni,« odgovori Saša Terplan.

Lani so po drugi strani delodajalci veliko povpraševanja po zelo specifičnem znanju, iskali so varilce in operaterje strojev CNC. Ker med brezposelnimi ni bilo dovolj ustreznih kandidatov, so na kranjski območni službi Zavoda RS za zaposlovanje skupino motiviranih izobraževali za iskane poklice. »Po zaključku izobraževanja so se vsi uspešno zaposlili, zato tovrstno prakso letos nadaljujemo,« pove Perc.

Lani so na zavodu organizirali tudi manjši zaposlitveni sejem, na katerega so povabili delodajalce iz dejavnosti mednarodnega prometa in motivirane voznike, ki so pripravljeni in kompetentni voziti v mednarodnem prometu. Tu je sezona v gostinstvu, zato naj bi bilo več povpraševanja po delavcih v gostinstvu, na zavodu imajo že pripravljen nabor motiviranih, ki jih lahko takoj napotijo k delodajalcem. »Naš način dela z delodajalci se spreminja. Z načrtovanimi obiski in posveti jih seznanjamo z našimi storitvami, zagotavljamo motiviran kader in ob tem ponujamo tudi ukrepe aktivne politike zaposlovanja, kot sta usposabljanje na delovnem mestu in subvencije,« razloži direktor.

Zanimivo je, da je med najbolj iskanimi brezposelnimi seznam zelo podoben seznamu brezposelnih. Delodajalci v zadnjem mesecu najbolj povprašujejo po delavcih brez poklica in pomožnih delavcih, na III. in IV. stopnji izobrazbe so to prodajalci, kuharji, natakarji, zidarji, strojni mehaniki in vozniki, na V. stopnji ekonomski in strojni tehniki ter gimnazijski maturantje, na višji in visoki stopnji izobrazbe pa diplomirani ekonomisti, diplomirani pravniki, inženirji gradbeništva, strojništva in elektrotehnike ter doktorji medicine.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kranjska Gora / sobota, 8. julij 2017 / 14:47

Treniral jih je Miha Zupan

Kranjska Gora – Med poletnimi počitnicami se otroci udeležujejo tudi različnih športnih kampov.

Objavljeno na isti dan


Kronika / ponedeljek, 12. november 2007 / 07:00

Pri sebi imeli lesene kije, pištolo ...

Gorenjski policisti so v noči na volilno nedeljo pod drobnogled vzeli nekatere gostinske lokale na območju Kranja in Bleda.

Slovenija / ponedeljek, 12. november 2007 / 07:00

Pomoč pri odvajanju od kajenja

Ljubljana - V začetku novembra je na brezplačni telefonski številki 080 2777 začel delovati telefon za pomoč pri opuščanju kajenja (namesto prejšnjega telefona CINDI za pomoč pri...

Kronika / ponedeljek, 12. november 2007 / 07:00

Za vikend napihalo osemnajst voznikov

V skladu z napovedmi so policisti pred Martinovo soboto izvedli poostren nadzor prometa po metodologiji Promil.

Kronika / ponedeljek, 12. november 2007 / 07:00

Kriminal

V Kranju ostali brez točk in denarja Kranj - Mladi nogometaši iz Rudarja iz Velenja zlepa ne bodo pozabili sobotne tekme z GoodyearEP Triglavom na Sta...

Gospodarstvo / ponedeljek, 12. november 2007 / 07:00

Dobrodelna akcija slovenskih čebelarjev

Žirovnica - V Čebelarski zvezi Slovenije so se odločili za dobrodelno akcijo En dan med slovenskih čebelarjev za zajtrk v naših vrtcih. V okviru akcije bo 55 tisoč otrok dobilo v...