
Večina postopkov zaključena, vračilo Cerkvi še ne
Upravna enota Radovljica je že rešila 99,5 odstotka vseh denacionalizacijskih zadev. Zahtevek za vračilo zemljišč Nadškofiji Ljubljana še ostaja odprt.
Radovljica - Upravna enota Radovljica je lani uspešno reševala preostanek od 581 denacionalizacijskih zahtevkov, kolikor jih je dobila v obravnavo. Trenutno je rešenih že 99,5 odstotka zadev, večina tistih, ki so nerešene, je v zaključni fazi. »Menim, da smo tudi na področju denacionalizacije naredili velik napredek,« je zadovoljna načelnica upravne enote Radovljica Maja Antonič. »V reševanju so nam ostali zgolj še postopki, ki jih zaradi nesodelovanja strank ni bilo mogoče zaključiti; gre za pritožbe na vsako izdano odločitev, prošnje za podaljšanje roka zaradi pridobivanja dodatne dokumentacije ali nadomestna zemljišča.«
V reševanju tako ostajalo le še trije zahtevki. »Dokončno še ni bilo odločeno še o eni zadevi na področju denacionalizacije zasebnih gospodarskih objektov, kjer je potrebno odločiti še v delu zahtevka, ki se nanaša na vrnitev nepremičnin ob Blejskem jezeru. V eni zadevi še ni bilo odločeno o državljanstvu. Na področju kmetijstva pa je treba odločiti le še o delu premoženja Nadškofije Ljubljana. Ta zadeva se zaradi obsežnosti in različnih zavezancev rešuje z delnimi odločbami, odločanje pa je zaradi postopkovnih zapletov dolgotrajno in zahtevno,« pojasnjuje Antoničeva.
V zahtevku za vračilo skupaj 2100 hektarov zemljišč je že bilo izdanih skupaj 40 delnih odločb, od tega sicer 38 pravnomočnih, a se nanašajo le na polovico celotnega zahtevka. V postopku ostajajo predvsem najtežji deli zahtevka, med katerimi so tudi zahtevki za vračilo kmetijskih zemljišč in gozdov, ki ležijo tudi na osrednjem območju Triglavskega narodnega parka.
Je pa upravna enota lani uspešno zaključili postopke vračila premoženja agrarnim skupnostim, predvsem na Pokljuki in Voglu. V reševanje so namreč prejeli kar 31 zahtevkov, ki so se nanašali na 11 tisoč hektarov zemljišč. Kot je povedala Antoničeva, je bilo o vračanju premoženja odločeno s kar 129 odločbami, od tega 93 delnimi, kar pomeni, da je bilo premoženju večine agrarnih skupnosti zaradi različnih oblik lastnine, upravičencev in zemljišč, ki so bile predmet vračila, odločeno z več odločbami.