Cerkev očistili iztrebkov
Na podstrešju cerkve v Cerkljah že dolga leta živijo navadni netopirji, ki pa za seboj puščajo tudi iztrebke. In čiščenja slednjih so se v soboto lotili člani društva za proučevanje in varstvo netopirjev.
Cerklje – Slovensko društvo za proučevanje in varstvo netopirjev izvaja projekt Navadni netopirji – prav posebni sosedje!, s katerim se zavzemajo za ohranitev in izboljšanje cerkvenih zatočišč navadnega netopirja. V sklopu enoletnega projekta bodo njegovi člani podstrešja štirih cerkva očistili netopirskih iztrebkov. Lani so denimo že očistili cerkev v Češnjevku, v soboto pa so se podali na podstrešje župnijske cerkve v Cerkljah. V dobrih dveh urah so napolnili 25 vreč z 200–250 kilogrami iztrebkov, ki so jih netopirji izločili od leta 2008. Tedaj so namreč menjali streho cerkve in zadnjič očistili podstrešne prostore.
Navadni netopir tako kot vse ostale vrste netopirjev pri nas sodi med zavarovane živalske vrste. Njegova zatočišča oz. kotišča so v veliki meri vezana na človeška bivališča, predvsem cerkvena podstrešja in zvonike. Porodniške skupine lahko štejejo tudi več sto osebkov, kar posledično pomeni velike količine iztrebkov. »Nekateri zato netopirje preganjajo in celo pobijajo. V zadnjem desetletju je bila petina znanih kotišč navadnega netopirja uničena, desetina pa resno okrnjena. S tem projektom želimo prispevati k ohranitvi zatočišč ter čim širšo javnost informirati o vlogi netopirjev v naravi ter tako izboljšati odnos do te vrste. Poudariti želimo, da niso nevarni, ne pijejo krvi, se ne zapletajo v lase, temveč so zanimivi in tudi koristni. So naravni insekticidi, saj plenijo nočno aktivne žuželke, s čimer zmanjšujejo škodo na naših sadovnjakih in poljih. Gvano oz. netopirski iztrebki so v svetu cenjeni kot odlično gnojilo, zaradi zaužitih žuželk vsebuje veliko mineralnih snovi, dušik, kalij, kalcij, fosfor … Prodajajo ga v trgovinah, ne sicer gvano iz Slovenije, ampak iz azijskih držav, cene pa dosegajo tudi 15 evrov za kilogram,« je povedala članica društva Jasmina Kotnik.
Na Gorenjskem so poleg Cerkelj in Češnjevka znana še tri kotišča navadnega netopirja, in sicer v Zasipu, Selcih in Zabreznici. V vseh petih cerkvah naj bi po ocenah živelo od 300 do 500 netopirjev, od tega preko trideset v cerkvenem podstrešju v Cerkljah. »Nekje morajo živeti, sicer pa ne povzročajo nobenih težav,« pove cerkljanski župnik Stane Gradišek, ki si je rezerviral eno od 25 vreč netopirskih iztrebkov. Kot pravi, ni boljšega gnojila. Gvano je namreč preizkusil po zadnjem čiščenju cerkvenega podstrešja v letu 2008, trava in zelenjava pa sta bili tedaj zahvaljujoč dušiku zelo močne temno zelene barve, se spominja.