Ribali so zelje in ličkali koruzo
Učenci Osnovne šole Helene Puhar Kranj so minuli petek, ki je bil po vseh šolah posvečen tradicionalnemu slovenskemu zajtrku, izkoristili še za naravoslovni dan in obisk kmetije družine Kos v Krtini pri Domžalah.
Krtina – Tradicionalni slovenski zajtrk so si zjutraj privoščili še v šoli, nato pa se v velikem številu (kar 99 učencev s posebnimi potrebami, stari od 6 do 26 let) z avtobusi podali na skrajni vzhod Gorenjske.
Na kmetiji družine Kos so si od blizu ogledali krave, prašiče, kokoši, race in goske ter druge domače živali in se tudi sami preizkusili v nekaterih kmečkih opravilih. Ribali so zelje in ličkali koruzo, svojo ustvarjalnost pa so preizkusili v oblikovanju gline in izdelovanju prazničnih voščilnic. Manjkalo ni niti dobre domače hrane, za katero je poskrbela gospodinja Valerija Kos, prav to pa je tudi tisto, kar je kmetijo in šolo povezalo že pred tem dnem. »Valerija Kos nas je sama poklicala, saj nam je želela donirati svoje domače mleko in jogurte. Tako nam približno enkrat mesečno pripelje svoje odlične domače izdelke, na šoli njihovo mleko nato tudi sami kisamo in iskreno smo ji hvaležni, da lahko tudi naši učenci uživajo v teh pravih okusih in domači hrani. Naše sodelovanje smo tokrat nadgradili še s tem naravoslovnim dnem. Učenci so navdušeni, saj kmetij ne poznajo in priložnosti za tak pristen stik z domačimi živalmi nimajo veliko,« nam je povedala Mojca Ferlic, učiteljica gospodinjstva in vodja šolske prehrane na OŠ Helene Puhar, in dodala, da si na šoli želijo več domače hrane, a razpisi in omejitve cen žal zahtevajo svoje. Tudi Valerija Kos bi si svoje mlečne izdelke želela pogosteje voziti tudi v šole. »S predelovanjem mleka se še ne ukvarjamo tako dolgo, pa vseeno naredimo dovolj jogurtov, da bi lahko katero od šol z njimi oskrbovali redno, a težko je priti zraven, saj je vse preveč odvisno le od cen. Kljub vsemu sem se odločila, da OŠ Helene Puhar v Kranju svoje mlečne izdelke podarim. Tudi sama imam veliko otrok in z velikim veseljem takole pomagam tudi drugim,« pa nam je povedala Valerija Kos, mati sedmih otrok, ki na svoji kmetiji med drugim skrbi tudi za šestdeset glav govedi.