Usposobili nove reševalce iz jam
Jamarska reševalna služba je minulo soboto v Gorjah pripravila državno vajo reševanja iz jame in usposabljanje za nove jamarske reševalce.
Gorje - Ob 15 metrov visoki steni v Zgornjih Gorjah so se minulo soboto na vaji reševanja ponesrečencev iz jame zbrali jamarski reševalci iz vse Slovenije, pridružili pa so se jim tudi hrvaški kolegi, s katerimi sodelujejo pri projektu EU Proteus. Obenem se je odvijalo usposabljanje dvanajstih začetnikov in prav toliko pripravnikov za reševanje v jamah.
V okviru Jamarske reševalne službe (JRS) deluje več kot dvesto reševalcev, od tega je 55 operativnih, je razložil vodja izobraževanja pri JRS Uroš Ilič. Med njimi je tudi šest žensk. Posebnost reševanja v jamah, je poudaril Ilič, je že samo obvestilo o nesreči, saj v jamah brezžične komunikacije ne delujejo. »Pri nesrečah v jamah mora najprej nekdo priti na površje in že to lahko traja nekaj ur.« Reševalci morajo zato imeti dovolj potrebnega znanja, ki ga pridobijo v okviru rednih urjenj nekajkrat na leto. Lani je bilo po besedah vodje operative pri JRS Marka Zakrajška najbolj zahtevno reševanje ponesrečenke iz Majčevega brezna nad Moravčami, pri katerem je sodelovalo dvajset reševalcev, reševanje pa je trajalo kar deset ur. »Ponesrečenko z odprtim zlomom stegnenice smo morali dvigniti iz globine 150 metrov, kar je bilo zelo zahtevno, ker je bilo vmes nekaj ožin.« Na leto sicer opravijo okrog deset reševanj, je še pojasnil Ilič.
Tokratno vajo so izkoristili tudi za skupno usposabljanje z jamarskimi reševalci s Hrvaškega v okviru projekta EU Proteus. Rezultat dvoletnega projekta, je pojasnil vodja projekta Maks Merela, bo med drugim izurjena 28-članska reševalna enota, ki jo bo sestavljalo 14 slovenskih in 14 hrvaških jamarskih reševalcev. Izurjeni in opremljeni bodo za posredovanja ob večji nesreči v jami na območju Evropske unije.