Predstavilo se je 24 skupin, tudi domači Goričanski parkeljni. / Foto: Peter Košenina

Spektakel parkeljnov

Rekordno število obiskovalcev je v soboto prišlo na osmo Noč parkeljnov v Goričane, na kateri se je predstavilo štiriindvajset skupin parkeljnov iz štirih držav. Letošnje leto je za domače Goričanske parkeljne posebno, saj obeležujejo pol stoletja neprekinjenega miklavževanja po vasi. Izdali so knjigo.

Goričane – Leta 2012 se je začela pisati zgodba Noči parkeljnov v Goričanah. Prireditev je vsako leto večji spektakel in vsako leto ga obišče več obiskovalcev.

»Želel sem si, da bi videl kaj takšnega. To se mi je uresničilo. Noro. Ganjen sem. Težko je reči, koliko obiskovalcev se je zbralo, ocenjujem pa, da med osem in deset tisoč,« so bile ob pogledu na množico parkeljnov in obiskovalcev besede Jakoba Knifica, vodjo prireditve iz Turističnega društva Goričane - Vaše. Obiskovalci so se začeli zbirati že eno uro pred začetkom sprevoda parkeljnov, s katerim se je začela prireditev. Zvrstilo se je 24 skupin iz Slovenije, Avstrije, Italije in Hrvaške. Organizatorji so letos pripravili kar nekaj sprememb, največja je bila pri sami trasi sprevoda. »Trasa je nova in poteka pod Gradom Goričane. Je nekoliko krajša kot prejšnja, dolga je šeststo metrov, je pa zato širša, ob njej se na obeh straneh lahko zvrsti več obiskovalcev, boljše je ozvočenje, razsvetljava, skratka, spektakel je še večji. Zelo sem zadovoljen,« je dejal Knific. »Peklenščki« so nagnali vsaj malce strahu v kosti ne le otrokom, temveč tudi odraslim. Vsaka skupina je posebna, kar nekaj jih je v svoj nastop vključilo ogenj, dim, motorna vozila ...

Med skupinami so bili tudi Goričanski parkeljni, za katere je letošnje leto posebno. Obeležujejo petdeset let organiziranega in neprekinjenega miklavževanja po vasi. Ob tej priložnosti so izdali knjigo, v kateri so na 120 straneh predstavili to dolgoletno tradicijo. Je izdelek, na katerega so zelo ponosni. Tako miklavževanje kot tudi Noč parkeljnov v Goričanah bodo nadaljevali. »V prihodnje si želimo, da bi se predstavilo še več skupin. Je pa takšen dogodek za društvo, ki temelji na prostovoljstvu, resnično velik projekt. Če ne bi bilo toliko srčnih, zagnanih prostovoljcev, ga zagotovo ne bi mogli izpeljati,« je še povedal Knific. Prireditev se je nadaljevala z zabavo s skupino Poskočni muzikanti.

Parkeljni še zdaleč niso zaključili svojega letošnjega pohoda. Že ta petek bo v Podkorenu Srečanje parkeljnov treh dežel.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

GG Plus / sobota, 27. junij 2015 / 09:05

Spet lahko delajo počepe

»Ni pomembno, kakšno je vreme, pomembno je, da z jutranjim gibanjem čim dlje ostanemo krepke, dobre volje in da dobimo zadosti energije,« pravijo udeleženke telovadbe v projektu Šole zdravja, ki se od...

Objavljeno na isti dan


Razvedrilo / nedelja, 24. december 2017 / 11:00

Za božič doma, za silvestrovo na odru

Kje bodo praznike preživeli Isaac Palma, Eva Černe, Sašo Avsenik in Manca Špik?

Zanimivosti / nedelja, 24. december 2017 / 18:56

Praznična dupljanska graščina

Gozd je navdih letošnje tradicionalne božično-novoletne razstave v dupljanski graščini v Spodnjih Dupljah.

GG Plus / nedelja, 24. december 2017 / 18:23

Jaslice, poezija iz gline

Marija Bizjak iz Čirč je ena od najbolj znanih slovenskih izdelovalk jaslic. Figure oblikuje ročno, da se na glini poznajo sledovi njenih rok.

Slovenija / nedelja, 24. december 2017 / 18:22

Zasebnost za Loginova zelo pomembna

Kranj – »Ko ste se odločili, da boste pisali o najinih sorodnikih, se s tem nisva mogla sprijazniti, ker jim najin uspeh že tako velikokrat predstavlja breme. Tako enostavno je: želiva si zasebnost...

Slovenija / nedelja, 24. december 2017 / 17:58

Slovensko delegacijo na Brniku pozdravili čebelarji

Slovenski delegaciji, ki je prisostvovala razglasitvi 20. maja za svetovni dan čebel in se je včeraj vrnila z New Yorka, so čebelarji na brniškem letališču pripravili lep sprejem.