Zgled, ki vleče: Občina Zagorje ob Savi se je v dobro novega vrtca odpovedala počitniškemu domu (slika je simbolična). (Foto: Gorazd Kavčič, T. K.)

Vode ne znamo vedno ceniti

Čeprav je voda vir življenja, ki pomembno vpliva tudi na gospodarsko rast in razvoj, je ne znamo vedno prav ceniti in varovati, je ob svetovnem dnevu voda razmišljal evropski komisar Janez Potočnik.

Z vodo ravnajmo preudarneje
Odkar je komisija Evropske unije predstavila svojo namero o liberalizaciji oskrbe s pitno vodo, se zavedanje o pomembnosti tega naravnega vira spet povečuje. Strah pred morebitno privatizacijo oskrbe z vodo je velik po vsej EU, tudi nekateri evropski poslanci opozarjajo, da je pravica do pitne vode človekova pravica, ki zato ne more podlegati merilom konkurenčnosti. Ni čudno torej, da smo ob letošnjem svetovnem dnevu voda (22. marcu) precej bolj pozorno prisluhnili pozivom številnih vladnih in nevladnih okoljevarstvenih organizacij k večji in trajnostni skrbi za vodo. Tudi evropski komisar Janez Potočnik je na posvetu »Voda kot priložnost za trajnostni razvoj in mednarodno sodelovanje Slovenije«, ki je potekal v Ljubljani, izpostavil, da je voda vir življenja, ki pomembno vpliva tudi na gospodarsko rast in razvoj. »Je vir, ki ga ne znamo vedno prav ceniti in varovati,« je dejal in poudaril, da bomo v EU do leta 2030 potrebovali 40 odstotkov več vode, kot je je na voljo, če ne bomo bistveno spremenili odnosa do nje. Po njegovem je sicer določitev cene vode eden najučinkovitejših načinov za odgovornejšo rabo. Slovenija sicer sodi med najbolj vodnate države v Evropi, saj po količini vode na prebivalca za skoraj štirikrat presega evropsko povprečje, v evropskem vrhu je tudi kakovost naših voda. Toda, opozarja klimatologinja Lučka Kajfež Bogataj, država ne vlaga dovolj v upravljanje z vodami, vodna stroka in znanje pa sta razdrobljena. Kot je opozorila, je 60 odstotkov površinskih voda v Sloveniji v slabem kemijskem stanju, kar sedem tisoč prebivalcev še vedno nima vode v hiši, trideset tisoč prebivalcev se oskrbuje s kapnico, kar 150 tisoč Slovencev pa pije vodo iz lokalnih vodovodov, ki niso pod nadzorom. Na splošno pa velja, da slovenska gospodinjstva in gospodarstvo premalo varčujejo s pitno vodo. Preveč je izgubimo tudi zaradi dotrajane vodooskrbne infrastrukture, njena raba v kmetijstvu ni urejena, sodobnih namakalnih sistemov in zadrževalnikov pa skoraj nimamo.

Odstopil »vikend minister«
Zdaj že (skoraj) nekdanji minister za infrastrukturo in prostor Igor Maher, ki ga je v novo vlado pripeljala Državljanska lista, je poskrbel za svojevrsten rekord – na ministrskem mestu je zdržal le »podaljšani vikend« oziroma pičlih pet dni. Potem ko so ga prejšnji teden (20. marca) potrdili za ministra, je v ponedeljek (25. marca) že odstopil. Odnesla ga je domnevna črna gradnja na njegovem zemljišču nad Sečoveljskimi solinami, o kateri se je pred zvedavimi novinarji sprva še sprenevedal, pod težo dokazov pa je klonil. A odhaja z dvignjeno glavo, čeprav z grenkim priokusom, je sporočil. Premierka Alenka Bratušek zaradi ekspresnega odstopa ni želela zardevati pred televizijskimi kamerami, zato je svojo izjavo raje podala v sporočilu za javnost, v katerem je zapisala, da »ponujeni odstop razume kot dejstvo, ki bo razbremenilo delovanje nove vlade«. Kadrovskih kiksov (poslanca Ivan Vogrin in Truda Pepelnik) že vajeni predsednik Državljanske liste Gregor Virant pa je ocenil, da je Maher z odstopom naredil častno dejanje. Virant sedaj intenzivno išče novega ministra za infrastrukturo in prostor. Med možnimi kandidati se je omenjalo direktorja slovenske podružnice Rail Cargo Austria Ivana Novaka, predsednika odbora DL za infrastrukturo Fidela Krupića in vodjo družbe Genera Urbana Jana.

Naložba v prihodnost otrok
V Sloveniji (seveda tudi na Gorenjskem) je vrtcev veliko premalo, da bi lahko zadostili vse večjemu vpisu malčkov v vzgojno-varstvene programe. In medtem ko številne občine (seveda tudi marsikatera gorenjska) ne zmorejo ali ne znajo zagotoviti dovolj vrtčevskih prostorov, smo se ta teden lahko seznanili, kako je k reševanju perečega problema pristopila Občina Zagorje ob Savi. Na javni dražbi so namreč pred dnevi za dobrih 400 tisoč evrov prodali svoj sicer propadajoči počitniški objekt v Vrsarju, kupnino (hrvaški kupec jo mora še nakazati) pa bodo uporabili za sanacijo poslopja nekdanje tovarne Lisca, v katerem so pred dvema letoma uredili tri oddelke vrtca, sedaj pa želijo v njem urediti sodoben desetoddelčni vrtec in centralno kuhinjo ter s tem dokončno odpraviti prostorske težave z vrtci. Štiristo tisočakov bo seveda premalo, saj je celotna naložba v nakup in obnovo objekta vredna kar 4,5 milijona evrov, vendar pa jim je uspelo pridobiti tudi 1,8 milijona evrov evropskega denarja, preostanek pa bo prispevala občinska blagajna. Projekt bo torej kar drag, toda v Zagorju ob Savi menijo, da je zagotavljanje možnosti za vključitev otrok v programe predšolske vzgoje ena od najboljših naložb lokalne skupnosti za prihodnost mladine. Upajmo, da se bo tudi na Gorenjskem našlo čim več posnemovalcev.

 

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Prosti čas / torek, 7. julij 2009 / 07:00

Natalija in Modrijani združili moči

Modrijani in Natalija Verboten, ki so v teh dneh zelo zaposleni z nastopi po vsej Sloveniji, so združili moči za skladbo Spomni se, za katero so pred kratkim posneli tudi videospot.

Objavljeno na isti dan


GG Plus / petek, 28. oktober 2016 / 00:41

Slovenci, cesarju iskreno vdan narod

Povoda za ta pogovor sta dva, prvi je cesarski, drugi osebni: 21. novembra bo minilo sto let od smrti našega cesarja Franca Jožefa, ugledni slovenski zgodovinar Peter Vodopivec pa je 7. julija dopolni...

Razvedrilo / petek, 28. oktober 2016 / 00:37

Prijetno srečanje ob okroglem jubileju

Nekdanji sošolke in sošolci Osnovne šole Predoslje so – ob letošnjem posebnem okroglem jubileju – skupaj praznovali v Gostilni Arvaj v Kranju.

Kronika / petek, 28. oktober 2016 / 00:23

Zapor in vrnitev zaslužka

Prvoobtoženi Martin Bohnec je priznal očitano pridelavo in preprodajo konoplje in hašiševega olja, zato so ga obsodili na štiri leta zapora, vrniti pa bo moral tudi ves nezakonit zaslužek.

Rekreacija / petek, 28. oktober 2016 / 00:23

Doping in rekreativni športniki

Doping je žal prisoten tudi med rekreativnimi športniki, čeprav je o številkah težko govoriti, saj konkretnih podatkov in raziskav ni. V Sloveniji letno med rekreativci izvedejo le nekaj testov. Denar...

Nasveti / petek, 28. oktober 2016 / 00:21

Jabolčna pita z mandeljni in beljakovim pokrovom

V zadnjem času me je že nekaj gospa vprašalo, ali imam mogoče še kakšen dober recept z jabolki, saj jih imajo doma velike količine. In res, zakaj ne bi pripravili še česa iz jabolk. Zdaj je bila nj...