Jože Veternik (Foto: Tina Dokl)

Še več bo referenčnih ambulant

Osnovno zdravstvo Gorenjske je pomanjkanje kadra deloma nadomestilo z zaposlovanjem mladih zdravnikov, ki sicer še nimajo licence, imajo pa strokovni izpit. Združenje zdravstvenih zavodov Slovenije pa v pismu župane opozarja na probleme zaradi vse večjega varčevanja v zdravstvu.

Združenje zdravstvenih zavodov Slovenije je na župane naslovilo pismo, v katerem opozarjajo na zmanjševanje obsega sredstev za izvajanje zdravstvenih storitev in pretirano podeljevanje koncesij, saj koncesionarji s seboj odnesejo tudi obsežen program in običajno nadpovprečno glavarino, kar v sedanjem sistemu financiranja močno dodatno oslabi poslovanje zdravstvenih domov (ZD). Kot še opozarjajo v pismu, so varčevalni ukrepi, ki jih je sprejela vlada, znova usmerjeni zgolj na izvajanje zdravstvene dejavnosti, kar se najbolj izraža pri javnih zdravstvenih zavodih, med drugim pri ZD. »Združenje zdravstvenih zavodov želi opozoriti, da so tudi ZD sestavni del zdravstva in da so problemi tudi v ZD, ne samo v bolnišnicah. ZD so v lasti občin, ki naj bi skrbele za to, da je poslovanje ZD uspešno, župani pa kar malo pozabljajo, da je njihova naloga skrbeti tudi za zdravstvo, ne samo za komunalo, šolo, vrtce, mestna jedra … Čeprav država delno jemlje pristojnosti občinam ustanoviteljicam ZD, kot je potrjevanje finančnih načrtov na ministrstvu za zdravje, pa so občine (so) odgovorne za organizacijo osnovnega zdravstva na svojem območju, torej tudi za uspešnost poslovanja ZD,« je povedal Jože Veternik, direktor Osnovnega zdravstva Gorenjske (OZG). OZG je sicer eden redkih javnih zdravstvenih zavodov na primarni ravni, ki posluje pozitivno. Lani so imeli 215 tisoč evrov ostanka dohodka. »Dejansko zelo pazimo na materialne stroške, v upravi OZG pa imamo le trideset zaposlenih, ki niso zdravstveni delavci, in skrbijo za skupaj 750 zaposlenih v OZG. Nekoliko smo omejili tudi nadurno delo in strokovno izobraževanje,« je pojasnil Veternik in poudaril, da za zdaj pacienti varčevalnih ukrepov še ne občutijo in da je OZG več kot dva milijona evrov leta 2012 vložil v investicije: »Največja je bila obnova šolskega dispanzerja v Kranju, ki smo jo financirali skupaj s kranjsko občino, ki se je prijavila na javni razpis ministrstva za zdravje, zgradili smo parkirišče pred zdravstvenim domom in prenovili splošne ambulante v Škofji Loki, skupaj z občinama Gorje in Bled smo prenovili splošne ambulante in ambulanto medicine dela, prometa in športa v zdravstvenem domu na Bledu, v radovljiškem zdravstvenem domu pa smo skupaj z občino Radovljica energetsko sanirali fasado in okna. Kupili smo tri sodobne ultrazvočne aparate, reševalna vozila …« Direktor OZG pa opozarja, da v času hude krize, ki se še poglablja, tudi v OZG lahko pride do izgube.

Dostopnost storitev

»Lani smo dostopnost storitev na območju OZG celo nekoliko izboljšali. V sistem smo umestili dodatno tri fizioterapevte, tri dodatne time v mentalno higienskem dispanzerju (logoped, psiholog), delno smo povečali ortopedijo, dermatologijo, okulistiko v Kranju. Umestili smo dodatnih enajst referenčnih ambulant, zdaj jih je na Gorenjskem osemnajst; nove referenčne ambulante so dobili v Kranjski Gori, na Bledu, dve v Tržiču in sedem v Kranju. Pomanjkanje kadra smo lani deloma nadomestili z zaposlovanjem mladih zdravnikov, ki sicer še nimajo licence, imajo pa strokovni izpit in jih lahko uporabimo za pomoč in delno nadomeščanje v urgentni službi in v ambulanti. Lani smo končno dobili zdravnika v Kranjsko Goro, zdaj smo tik pred tem, da zaposlimo zdravnika v Bohinju. Še letos bomo dobili specialistko v kranjski šolski dispanzer. Kar nekaj zdravnikov prihaja iz republik nekdanje Jugoslavije. V program bomo letos dodali še eno fizioterapevtko, logopeda v Tržič in širili pedopsihiatrijo na Jesenicah in v Škofji Loki. Nekaj več bo še referenčnih ambulant in, kot kaže, nam bo uspelo razširiti ekipo na helikopterju z gorskim reševalcem,« je povedal Jože Veternik ter razkril še nekaj načrtovanih investicij: »V Kranju imamo namen obnoviti otroški dispanzer z lastnimi sredstvi, začeli bomo prenovo fizioterapije v ZD na Jesenicah v delu, kjer je bila prej upravna enota. V Tržiču bomo v sodelovanju z občino uredili vmesni prehod v ZD, občina Bled pa je uspela s prijavo na razpis za energetsko sanacijo ZD.« Jože Veternik je še pojasnil, da so čakalne dobe pri specialistih v OZG v skladu s Pravilnikom o najdaljših dopustnih čakalnih dobah, da pa je v pripravi nov Pravilnik, ki naj bi dopusten čas čakalnih dob še skrajšal.

Poleg referenčnih tudi ruralne ambulante

Jože Veternik je v prid ohranitve javnega zdravstva na primarni ravni povedal: »Država bi morala imeti narejen program, vizijo primarnega zdravstva. Vsak pacient namreč najprej pride k nam. Dober primer so referenčne ambulante, pripravljajo se ruralne ambulante. Dejstvo pa je, da denarja za vse tisto, kar je bilo, ne bo več in verjetno se bodo morale določene pravice skrčiti. Lahko da se bodo manjše ambulante združile v kakšne večje centre.«

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Razvedrilo / četrtek, 7. julij 2022 / 10:59

Risala iz veselja

V okviru prireditev Poletje v Starih Žireh si je bilo minulo nedeljo v Kulturnem središču Stare Žiri mogoče ogledati projekcijo filma »Socializacija bika?«.

Objavljeno na isti dan


Radovljica / torek, 17. avgust 2021 / 23:30

Že letos obnova ostrešja Klinarjeve hiše

Kropa – Občina Radovljica jeseni začenja z obnovo Klinarjeve hiše v Kropi, to je stavba, v kateri so prostori Kovaškega muzeja.

Slovenija / torek, 17. avgust 2021 / 23:18

Več prebivalcev se je priselilo kot odselilo

Kranj – Po podatkih državnega statističnega urada se je v Slovenijo lani priselilo 36.110 prebivalcev, odselilo pa 17.745. Priselilo se je 18.365 prebivalcev več, kot se jih je odselilo; selitveni...

Rekreacija / torek, 17. avgust 2021 / 23:13

V izogib običajni poti

Grintovec čez Dolge stene (2558 m n. m.) – »Skrita pot« na Grintovec v izogib Strehi in jeklenicam. Mogočnost gore doživimo z dotikom njegove gole skale.

Slovenija / torek, 17. avgust 2021 / 23:08

Junaki želijo biti slišani in poslušani

Minuli četrtek, ob mednarodnem dnevu mladih, je predsednik republike Borut Pahor na Brdu pri Kranju sprejel junake tretjega nadstropja Pediatrične klinike v Ljubljani – otroke in mladostnike, ki prebo...

Zanimivosti / torek, 17. avgust 2021 / 23:03

Nenavadna gobarska sezona

Gobarjem se letos ne obeta dobra bera. Po besedah Bojana Arzenška iz Gobarskega društva Kranj bo v letošnji sezoni najverjetneje kar devetdeset odstotkov manj gob kot pretekla leta.