Ledeni čaj ali sedem žličk sladkorja
V okviru projekta Voda zmaga, ki ga vodi Pediatrična klinika Ljubljana, želijo spodbuditi otroke, da sladke pijače nadomestijo z nesladkanim čajem in vodo.
Kokakolo večina lahko spije brez težav – pa bi brez težav naenkrat pojedli tudi 13 kock sladkorja? Toliko ga namreč po ugotovitvah strokovnjakov vsebuje pollitrska plastenka kokakole. S tovrstnimi primerjavami, ki otroke močno šokirajo, saj si ne predstavljajo, koliko »skritega« sladkorja pojedo, poskušajo otroke odvrniti od pitja sladkih pijač in jih prepričati, da jih nadomestijo z navadno vodo. Po raziskavah, ki jih navajajo na Pediatrični kliniki Ljubljana, namreč ta čas pijače z dodanim sladkorjem predstavljajo skoraj polovico dnevno zaužitih tekočin pri slovenskih otrocih in mladostnikih, kar resno ogroža njihovo zdravje.
Projektu so se v tem šolskem letu pridružili tudi v osnovni šoli Pirniče. Ravnateljica Martina Kutnar je pojasnila, da so že pred tem storili nov korak za zdravje učencev in zaposlenih. Med drugim so zmanjšali ponudbo sokov, sirupe so redčili do rahlega obarvanja vode, učencem so ponudili manj sladkan čaj. Potem ko jim je Nataša Fidler Mis z ljubljanske pediatrične klinike predstavila rezultate različnih raziskav, ki kažejo, da otroci pijejo preveč pijač z dodanim sladkorjem, kar vpliva na širjenje različnih bolezni, kot so debelost, sladkorna bolezen tipa 2, zmanjšanje kostne gostote in zobna gniloba, so šli v tem šolskem letu še dlje. Ob obrokih v šoli namreč zdaj ponudijo zgolj vodo ali nesladkan čaj. Vsem so kupili tudi steklenice za vodo, da bi obenem zmanjšali porabo plastičnih kozarčkov in prispevali k manjšemu onesnaževanju okolja. »Tako stremimo k čim bolj zdravemu življenju otrok,« je poudarila Martina Kutnar in dodala, da so med pozitivnimi učinki opazili tudi to, da otroci zdaj pojedo veliko več sadja.
Otroci so se po besedah Martine Kutnar na pitje vode že precej navadili. »Stvari smo jim poskušali razložiti argumentirano in to podprli še s poskusi, zato razumejo, da je to zanje bolj zdravo.« Otrokom so namreč konkretno pokazali, koliko sladkorja vsebuje določena pijača, saj so enako količino sladkorja, kot so jo odčitali na plastenkah in pločevinkah, raztopili v kozarcu vode. »Najbolj me je presenetilo, koliko sladkorja vsebuje voda z okusom, okrog sedem žličk. Nikoli si ne bi mislila, da je v njej toliko sladkorja,« je priznala osmošolka Nastja Blagovič. Njen sošolec Tim Jaklič je bil podobno presenečen nad sladkorjem v ledenem čaju. »Vsebuje ga celo več kot kokakola. Nikoli se mi ni zdel tako sladek,« je poudaril. Nekateri zato menijo, da bi morali pijače z dodanim sladkorjem zaradi njihove škodljivosti uvrščati celo med nevarne snovi, kot sta alkohol in tobak.