Stare razglednice Radovljice
Številni Radovljičani in okoličani si v teh dneh v prostorih Občine Radovljica z zanimanjem ogledujejo stare razglednice Radovljice z okolico. Razstavo, ki je nastala iz bogate zbirke Leopolda Kolmana, je zasnoval arhitekt Marko Smrekar.
Radovljica - Leopold Kolman z Bleda že dolgo zbira stare razglednice. Pravi, da niti ne ve natančno, koliko jih ima, dobro pa se spomni, kdaj jih je začel zbirati. »Naš sosed je bil slavni matematik Josip Plemelj, ki je potoval po vsem svetu in od povsod pošiljal razglednice svoji sestri Johanci. Ta se je potem nekoč, moralo je biti okoli leta 1950, odločila, da jih bo dala meni; cele jerbase jih je prinesla! Najprej sem, neveden, kot sem bil, z njih izrezoval znamke, ki sem jih zbiral. Potem sem začel ceniti tudi vrednost razglednic. Zdaj jih je v moji zbirki res veliko, z območja od Belopeških jezer do Kranja, izdanih do leta 1945.« Hrani jih v albumih, v svoji delovni sobici, kjer živahni 75-letnik, ki se je upokojil šele pred petimi leti, preživi večino prostega časa.
Bogastvo spominov na stare čase, ki ga v obliki razglednic hrani Leopold Kolman, je spodbudilo arhitekta Marka Smrekarja, da je zasnoval razstavo, na kateri je po sklopih predstavljenih skupaj okoli dvesto razglednic Radovljice in okoliških krajev: Lesc, Brezij, Begunj, Otoč, Krope, Mošenj, Kamne Gorice in Podnarta. Predstavljene so na črnih panojih, ki jih je pripravila Maja Zorec in ki gledalca spominjajo na listanje po starih albumih. Marko Smrekar je na večino narisal tudi izvirne vinjete predstavljenih krajev. »Kolmanove razglednice predstavljajo zanimiv pogled na preteklost krajev, v katerih živimo. Na njih tako na primer vidimo, kako so gradili most čez Savo pod Bledom, kakšne so bile nekoč radovljiške gostilne, kako so gradili leško šolo, kateri so bili glavni tukajšnji obrtniki … Razstavo si je ogledalo že veliko ljudi. Upam, da bo spodbudila tudi druge zbiratelje, da odprejo svoje zbirke. Iz Kolmanove bi morda lahko nastala tudi zanimiva knjiga, vse skupaj pa so zagotovo vredne temeljite obravnave v katerem od tukajšnjih muzejev,« je prepričan Smerkar.
Prva dopisnica oziroma razglednica naj bi bila poslana po pošti okrog leta 1840 v Angliji, v spremnem besedilu k razstavi pojasnjuje dr. Damir Globočnik. Izdajanje se je konec 19. stoletja pod vplivom razmaha turizma in razvoja tiskarske tehnike uveljavilo tudi pri nas. »Radovljica z okolico in drugi bližnji kraji so bili v teku 20. stoletja predstavljeni na številnih razglednicah, ki so nastale iz turističnih, propagandnih, komercialnih in drugih namenov. Najstarejša razglednica z upodobitvijo Radovljice naj bi bila natisnjena že leta 1899,« še navaja Globočnik. Razstava bo v galeriji Avla v prostorih Občine Radovljica na ogled še do 6. marca.