Medena detelja v najpogostejši – rumeni – verziji

Detelja z vonjem po medu (3)

Zadnje tedne smo se zagnano vrgli v deteljo – najprej v črno, nato v »tarumeno« oz. ranjak, končno pa se lotimo še detelje, ki v posušeni obliki prav prijetno diši po medu. Zaradi omenjene lastnosti so naše babice medeno deteljo s pridom uporabljale za odišavljanje omar, skrinj in vzglavnikov.

Med številnimi vrstami detelj je prav navadna medena detelja (Melilotus officinalis) najbolj čislana. In tako je bilo že v antiki. Za zdrav­ljenje čirov in bul jo je priporočal sam Hipokrat. Proti krčnim in zlati žili svoj čas ni bilo boljšega zdravila. Pri težavah z venskim popuščanjem je še dandanes domala povsem v ospredju, vsaj kar se pomoči zdravilnih zelišč tiče. Z njeno rabo spodbujamo venski pretok in krepimo krvne žile.

Rumena ali bela

Na cvetoče zelišče navadne medene detelje poleti pogosto naletimo na prodnatih, grmovnatih krajih, starih zidovih, brežinah, ob poteh in poljih. To priljub­ljeno pašo za čebele krasijo v grozd oblikovani rumeno obarvani metuljasti cvetovi. Pri nas poleg navadne medene detelje uspevata tudi visoka medena detelja (Melilotus altissimus), ki se po videzu le malo razlikuje od navadne, in bela medena detelja (Melilotus albus), ki ima v socvetjih bele cvetove. Visoka in navadna medena detelja imata povsem identične zdravilne lastnosti, bela medena detelja pa naj bi bila nekoliko manj učinkovita, a kljub temu uporabna.

Pomagalo za ledvice in živce

V ljudskem zdravilstvu uporabljajo medeno deteljo v obliki mazil ali čajev pri krčnih žilah in hemoroidih, pa tudi pri obolenju ledvic, saj naj bi spodbujala izločanje seča in delovala antiseptično. Pogosto jo najdemo v čajnih mešanicah za krepitev živcev in proti nespečnosti, uspešna pa je tudi v mešanicah za lajšanje kašlja. Radi jo mešamo tudi z drugimi rastlinami, ki krepijo krvne žile, denimo z virginskim nepozebnikom, divjim kostanjem in borovnicami.

Namesto kostanja

Podobno kot navaden divji kostanj je tudi navadna medena detelja primerna za lajšanje bolezenskih težav, ki jih povzročijo oslabel venski in limfni pretok ter žilna krhkost, kot so nočni krči v mečih, težke noge, srbenje in otekline nog. Pripravki medene detelje krepijo stene ven in blažijo njihova vnetja, zavirali naj bi tudi nastajanje krvnih strdkov.

Poparek

Proti zlati in krčnim žilam, težkim nogam, zastajanju tekočine in prebavnim motnjam si pripravimo poparek: dve žlički posušenih cvetov poparimo s skodelico vode, pustimo stati 10 do 15 minut, nato precedimo. Pijemo po dve do tri skodelice čaja na dan. Z njim lahko mirne duše izpiramo tudi rane.

Obkladek in kopel

Obkladek pripravimo tako, da 20 gramov posušenih cvetov stresemo v 100 mililitrov vode, zavremo in kuhamo 15 minut. Če je obkladek namenjen lajšanju izpaha ali modric, namočimo krpo v toplo tekočino in obkladek dvakrat ali trikrat na dan položimo na prizadeto mesto. Če ga bomo uporabili za ustavljanje krvavitve, tekočino prej ohladimo.

Poživljajočo in krepčilno kopel si pričaramo tako, da vodi dodamo poparek, narejen iz stotih gramov suhe droge, ki naj stoji 15 minut. Pri obolenjih ven pazimo, da kopel ni prevroča.

Poletni napitek

Osvežujoč, dišeč in rahlo grenak poletni napitek pripravimo tako, da šopek iz cvetoče medene detelje, najbolje posušene, melise in prave lakote namočimo v 1 liter jabolčnega soka. Po treh urah odišavljeni sok razredčimo z mrzlo mineralno vodo in si z njim tešimo žejo.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Radovljica / petek, 3. julij 2020 / 14:56

V Kropi se začenja Kovaški šmaren

Kropa – Včeraj so v Kropi že začeli postavljati peč za taljenje železove rude in oglarsko kopo, zvečer pa z mašo pri Kapelci pripravili uvod v letošnji Kovaški šmaren, praznik kroparskih kovačev; d...

Objavljeno na isti dan


Škofja Loka / ponedeljek, 10. november 2014 / 14:07

Prekuhavanje ni več potrebno

Škofja Loka - Iz Loške komunale so danes sporočili, da uporabnikom javnega loškega vodovoda ni več potrebno prekuhavati vode pred zaužitjem. Nacionalni laboratorij za zdravje, okolje in hrano je pr...

Zanimivosti / ponedeljek, 10. november 2014 / 13:43

Prisego posneli

Na ustanovni seji novega škofjeloškega občinskega sveta je svečano prisegel tudi v drugem krogu izvoljeni župan Miha Ješe. Njegove besede ob prisegi so očitno naredile močan vtis na zbrane...

Razvedrilo / ponedeljek, 10. november 2014 / 13:42

Oranžna lepotica

Mandarine v dolini Neretve imenujejo tudi 'rumeno neretvansko zlato'. Oranžnih lepotic je več vrst. Ene zorijo prej, druge kasneje. Najbolj okusne so sveže, utrgane naravnost z drevesa. Ker je bil izl...

Zanimivosti / ponedeljek, 10. november 2014 / 13:14

Lastnika pri sladoledarju

Zgornja fotografija je bila posneta v bližini sladoledarskega kioska pri Globusu v Kranju, zato bi lahko sklepali, da sta lastnika med hlajenjem s sladoledom osvežitev privoščila tudi svojima avtom...

Nasveti / ponedeljek, 10. november 2014 / 13:13

Panonska feratica

Ravna gora (660 m) - Kdo bi si mislil, da panonski svet premore kakšno feratico? Ampak jo. Luštno. Na vstopu direktno, strmo. Čelada obvezna. Edinstven pogled na Slovenijo.