Po novem zakonu je predpisano starost za upokojitev možno znižati tudi zaradi skrbi za otroke. (Foto: Tina Dokl)

Letošnji pogoji za upokojitev

Z novim letom je začel veljati novi zakon o pokojninskem in invalidskem zavarovanju. Ker vsebuje prehodna obdobja, bodo tudi po novem pogoji za upokojitev vsako leto malo drugačni. Poglejmo, kakšni so letošnji pogoji za starostno pokojnino!

Kranj - Tudi po novem zakonu je pravica do starostne pokojnine odvisna od dopolnitve določene starosti zavarovanca ter zavarovalne, pokojninske oz. pokojninske dobe brez dokupa. Hkrati morata biti izpolnjena oba pogoja, ki pa se v prehodnem obdobju razlikujeta glede na spol zavarovanca. Za ženske je pogoj 58 let starosti in 38 let, 4 mesece pokojninske dobe brez dokupa ali 61 let, 6 mesecev starosti in najmanj 20 let pokojninske dobe ali 63 let, 6 mesecev starosti in najmanj 15 let zavarovalne dobe. Za moške pa je pogoj 58 let, 4 mesece starosti in 40 let pokojninske dobre brez dokupa ali 63 let, 6 mesecev starosti in najmanj 20 let pokojninske dobe ali 65 let starosti in najmanj 15 let zavarovalne dobe. V pokojninsko dobo brez dokupa se šteje obdobje vključitve v obvezno pokojninsko in invalidsko zavarovanje in obdobje opravljanja kmetijske dejavnosti brez dokupa pokojninske dobe.

Znižanje upokojitvene starosti

Upokojitev je možna tudi pri nižji starosti, pri tem pa je predpisano starost mogoče znižati zaradi skrbi za vsakega rojenega ali posvojenega otroka, služenja obveznega vojaškega roka, vstopa v obvezno pokojninsko in invalidsko zavarovanje pred dopolnjenim 18. letom starosti, dela na zdravju škodljivih delovnih mestih v poklicih, ki jih zaradi narave in teže dela po dopolnitvi določene starosti ni bilo več možno uspešno opravljati, pa tudi zaradi osebnih okoliščin, pogojenih z zdravstvenim stanjem.

Znižanje starosti zaradi skrbi za otroke je odvisno od števila otrok in znaša 6 mesecev za enega otroka, 16 mesecev za dva, 26 za tri, 36 za štiri in 48 mesecev za pet ali več otrok. Do znižanja je upravičena ženska, moški pa le, če je užival pravico do nadomestila iz starševstva. Znižanje je mogoče le od dveh možnih starosti, predpisanih za pridobitev pravice do starostne pokojnine. Če je ženska oz. moški dopolnil 38 let pokojninske dobe brez dokupa, se jima računa znižanje od starosti 65 let, starost pa se jima lahko zniža za največ 48 mesecev. Če je ženska dopolnila 38 let in 4 mesece pokojninske dobe brez dokupa, se ji računa znižanje od starosti 58 let, zniža pa se ji lahko največ za 24 mesecev. Moškemu, ki je dopolnil 40 let pokojninske dobe brez dokupa, se računa znižanje od starosti 58 let 4 mesece, starost pa se mu lahko zniža le za štiri mesece.

Upokojitveno starost moških je možno znižati tudi za dve tretjini časa obveznega služenja vojaškega roka. Možni sta znižanji dveh predpisanih starosti. Če je dopolnil 38 let pokojninske dobe brez dokupa, se mu računa znižanje starosti od 65 let, znižanje pa je lahko največ 24 mesecev. V primeru, da je dopolnil 40 let pokojninske dobe brez dokupa, se mu računa znižanje od starosti 60 let, tudi v tem primeru pa se mu starost lahko zniža največ za 24 mesecev.

Znižanje upokojitvene starosti zaradi vključitve v obvezno zavarovanje pred osemnajstim letom starosti lahko uveljavljajo ženske in moški. Ženska lahko uveljavlja znižanje, če je dopolnila 38 let in 4 mesece pokojninske dobre brez dokupa, pri tem pa se ji upošteva znižanje od starosti 58 let in največ za 24 mesecev. Za moškega je pogoj 40 let pokojninske dobre brez dokupa, računa se mu znižanje od starosti 58 let, 4 mesece, starost pa se mu lahko zniža le za 4 mesece.

Zavarovanci so bili zaradi dela na zdravju škodljivih delovnih mestih in v poklicih, ki jih zaradi narave in teže dela po dopolnitvi določene starosti ni bilo več možno uspešno opravljati, upravičeni do štetja zavarovalne dobe s povečanjem in od leta 2000 dalje tudi do prištete dobe. V tem primeru je upokojitveno starost praviloma možno znižati za toliko mesecev, kolikor jih je zavarovanec pridobil na podlagi štetja zavarovalne dobe s povečanjem in (oziroma) s prišteto dobo, podrobnosti pa določa zakon.

Višina starostne pokojnine

Starostna pokojnina se odmeri od pokojninske osnove, v letu 2013 se jo praviloma izračuna na podlagi mesečnega povprečja osnov iz katerihkoli za zavarovanca najugodnejših zaporednih devetnajstih let zavarovanja (od vključno leta 1970 dalje), od katerih so bili plačani prispevki za obvezno pokojninsko in invalidsko zavarovanje. Najnižja pokojninska osnova znaša 76,5 odstotka povprečne mesečne plače za preteklo koledarsko leto, zmanjšane za davke in prispevke, najvišja pokojninska osnova pa je štirikrat višja od najnižje osnove.

Višina starostne pokojnine je pogojena z višino pokojninske osnove in dolžino dopolnjene pokojninske dobe, od katere je odvisen tudi odstotek za odmero starostne pokojnine. Pri ženskah znaša za 15 let pokojninske dobe 29 odstotkov pokojninske osnove in pri moških 26 odstotkov, za vsako nadaljnje leto pokojninske dobe se ženski prišteje 1,41 odstotka in moškemu 1,25 odstotka, za še vsaj šest mesecev pokojninske dobe pa ženski 0,71 odstotka in moškemu 0,63 odstotka. Če ima ženska, na primer, 40 let pokojninske dobe, znaša odmerni odstotek 64,25 odstotka, pri moškem pa za enako dobo 57,25 odstotka.

Odlog pokojnine

Ženska, ki je dopolnila najmanj 58 let starosti ter 38 let in 4 mesece pokojninske dobe brez dokupa, lahko odloži uveljavitev pravice do starostne pokojnine. V tem primeru so vsaki nadaljnji trije meseci pokojninske dobe brez dokupa, vendar največ do treh zaporednih let zavarovanja, vredni en odstotek. Torej je vsako leto odložene upokojitve namesto 1,41 odstotka vredno 4 odstotke, tri leta pa namesto 4,23 odstotka kar 12 odstotkov. Povsem enaka spodbuda velja za moškega, ki je dopolnil najmanj 58 let, 4 mesece starosti in 40 let pokojninske dobe brez dokupa.

Zavarovanec, ki izpolnjuje pogoje za pridobitev starostne pokojnine, a še naprej ostane v zavarovanju, lahko tudi zahteva izplačilo 20 odstotkov starostne pokojnine, do kakršne bi bil upravičen na dan uveljavitve pokojnine. Izplačilo je časovno omejeno do prenehanja zavarovanja ali uveljavitve delne pokojnine, najdlje pa do dopolnitve starosti 65 let.

Če je nekdo izpolnil pogoje za starostno pokojnino že po starem zakonu, lahko vse do upokojitve uveljavlja pravice iz starega zakona; lahko pa se upokoji tudi po novem zakonu, če izpolnjuje pogoje. Kdor je izpolnil pogoje za upokojitev po starem zakonu in jih izpolnjuje tudi po novem zakonu, lahko zahteva izplačilo 20 odstotkov starostne pokojnine, odmerjene po novih predpisih, vendar v tem primeru izgubi pravico do odmere starostne pokojnine po starem zakonu.

Ženska je upravičena do predčasne pokojnine, če je dopolnila 58 let starosti ter 38 let in 4 mesece pokojninske dobe, moški pa, če je dopolnil 58 let, 4 mesece starosti ter 40 let pokojninske dobe. Predčasna pokojnina se glede na pokojninsko dobo odmeri od pokojninske osnove na enak način in v enakem odstotku kot starostna pokojnina, vendar se nato za vsak mesec, ki ženski manjka do starosti 61 let, 6 mesecev oz. moškemu do 63 let, 6 mesecev, zniža za 0,3 odstotka. Zmanjšanje je možno največ za pet let, to je skupno za 18 odstotkov, znižanje pokojnine pa je trajno.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Prosti čas / sobota, 7. julij 2007 / 07:00

Tleča iskra v očeh

Čeprav Zoran Predin pravi, da se ima v zadnjem času bolj kot izvajalec in pevec namen predstaviti kot avtor, smo ga na kranjskem festivalu Carniola z Artbirro kvintetom in godalnim kvartetom Fiasco od...

Objavljeno na isti dan


Nasveti / sreda, 20. februar 2013 / 07:00

Kontrolirajmo se

Tudi pohodnik, tudi če je šestdeset let star, tako kot Jože, se lahko nauči uporabljati uro, ki nam šteje srčne udarce, 'pulzmeter'. O tem sem pisal v prejšnjih številkah. Hoja po pulzu je na tak...

GG Plus / sreda, 20. februar 2013 / 07:00

Nesnažnikom v poduk

Devetošolci na OŠ Naklo so že pravi ekofrajerji, kar so dokazali na Biološki konferenci. Pod drobnogled so vzeli tudi asfaltno bazo in Dinos v domači občini ter soočili mnenja glede postavitve sežigal...

GG Plus / sreda, 20. februar 2013 / 07:00

Najboljši športniki upokojenci

Ena zlata, pet srebrnih in štiriinštirideset bronastih medalj. Toliko so jih pri Društvu upokojencev Kranj podelili na prireditvi "Športnik leta upokojenec 2012".

Kronika / sreda, 20. februar 2013 / 07:00

Gnojnico izlival kljub prepovedi

Kranj - Kranjski policisti so pred dnevi v večernih urah na Primskovem pri Kranju obravnavali 40-letnega Kranjčana, ki je s traktorjem po tleh, prekritih s snežno odejo, izlival...

Gospodarstvo / sreda, 20. februar 2013 / 07:00

Sečnja bo lahko intenzivnejša

Na kranjskem gozdnogospodarskem območju so z novim načrtom občutno povečali dovoljeno sečnjo. K boljšemu gospodarjenju z gozdovi bi lahko pripomoglo povezovanje lastnikov.