Nesnažnikom v poduk
Devetošolci na OŠ Naklo so že pravi ekofrajerji, kar so dokazali na Biološki konferenci. Pod drobnogled so vzeli tudi asfaltno bazo in Dinos v domači občini ter soočili mnenja glede postavitve sežigalnice.
Naklo - Devetošolci OŠ Naklo so pred kratkim pripravili Biološko konferenco, na kateri so predstavili vsebine s področja onesnaževanja in varovanja okolja. Mladi so postregli s številnimi zaskrbljujočimi podatki, od tega, da je zaradi svetovnega ribolova že za četrtino manj rib, da na leto izgubimo dva milijona hektarov gozdov, da je onesnaženost zaradi prometa največji problem, da so zaradi umetnih gnojil ogrožene živali, pa tudi človek … Mladi sodelujoči pa so pokazali tudi veliko zavzetost za reševanje problemov že z vsakodnevnimi ukrepi. »V anketi med štiridesetimi peto in devetošolci smo ugotovili, da večina anketirancev med umivanjem zob zapira vodo, da doma že kar precej zalivajo rože z deževnico, pri čemer so punce bolj varčne … da smo torej mladi že pravi ekofrajerji,« je povzela devetošolka Asja Bonnie Pivk. Če so bila v prvem delu konference v ospredju predavanja, so nadaljevali z okroglo mizo, na kateri so predstavili podjetje Dinos in asfaltno bazo. Obe podjetji imata tako pozitivne kot negativne lastnosti, so ugotovili mladi raziskovalci. Vodja Dinosa na Okroglem Marko Draksler je učenkama Neži Gubanc in Špeli Rozman povedal, da predelujejo odpadke materialov v skladu z zakoni o okoljevarstvu. Sta pa učenki ugotovili, da ima Dinos tudi lastnosti, ki motijo bližnje občane, na primer hrup. Ne glede na to, sta še ugotovili, pritoževanje ne bo pomagalo očistiti planeta, ampak bomo to morali storiti kar sami. Asfaltno bazo je raziskoval učenec Anže Cankar. Med dobrimi lastnostmi je prepoznal dostopnost gradbenega materiala v domači občini, med slabimi pa predvsem hrup in smrad, ki motita prebivalce Podrebra, ter onesnaževanje okoliškega gozda. Rešitev vidi v selitvi baze v gramoznico ali v betonarno v Brezje. Zanimiva je bila tudi predstavitev japonskega dresnika učenca Tonija Lebna. Ugotovil je, da je rastlina zelo trdoživa in agresivna do avtohtonih rastlin, po drugi strani pa medovita, kar je koristno za čebele in čebelarje. Poudaril je, da bi bil nad razraščanjem rastline potreben boljši nadzor, kar je nenazadnje zapisano tudi v občinskem odloku. V občini Naklo je namreč kar nekaj izrazitih rastišč ob cesti na Polici, asfaltni bazi, nekaj malega tudi ob šoli.
Nesnažnike, ki jim je prav malo mar za čisto okolje, so še uprizorili, v nadaljevanju pa so mladi »strokovnjaki« prizor Nesnažnikov razčlenili in pojasnili, česa vse se ne sme delati, da se ne škoduje naravi. Sledila je še predstavitev raziskovalnih nalog, od uporabe biooglja kot naravnega gnojila do pomena čebel in čebelarstva. Na koncu so se učenci preizkusili še v soočenju. Zagovarjali in nasprotovali so postavitvi sežigalnice v Naklem. Biološko konferenco je s predavanjem na temo Tujerodne vrste rastlin in živali v Sloveniji obogatila doc. dr. Simona Strgulc Krajšek, organizirali pa sta jo učiteljici biologije Špela Eržen in Barbara Vevar.