Papež Benedikt XVI. je izbral samoto

Na pepelnično sredo je bila zadnja velika maša papeža Benedikta XVI., ki bo odstopil v četrtek, 28. februarja, ob osmih zvečer. Novega papeža naj bi dobili do velike noči.

Joseph Ratzinger je osmi Nemec na sedežu poglavarja rimskokatoliške Cerkve in prvi po 480 letih. Pred njim so odstopili le trije papeži. Sedanji papež se je rodil 16. aprila leta 1927 v mestu Marktl am Inn na Bavarskem. Leta 1951 je bil posvečen za duhovnika, leta 1977 pa je bil imenovan za nadškofa v Münchnu, ko se je začel njegov vzpon na vrh katoliške Cerkve. Duhovnik je tudi njegov brat Georg.

Vatikanski tiskovni predstavnik Federico Lombardi je v ponedeljek oznanil presenetljivo vest, da je 85-letni papež Benedikt XVI. napovedal za konec februarja svoj odstop. Na konzistoriju je kardinalom dejal, da po dolgotrajnem premisleku, ko je večkrat pred Bogom izprašal svojo vest, odstopa zaradi zdravstvenih težav in starosti, v kateri nima več moči za opravljanje svojih nalog, za kar sta potrebni »moč telesa in duha«. Poznavalci vatikanskih razmer pravijo, da naj bi se za odstop dokončno odločil po vrnitvi z lanskega obiska v Mehiki in na Kubi. Zaradi slabega zdravja, ko je pred tremi meseci prestal operacijo, med katero so mu zamenjali baterijo srčnega spodbujevalnika, se je zadnje čase vedno redkeje pojavljal v javnosti. Na pepelnično sredo je bilo njegovo zadnje veliko maševanje v Petrovi baziliki, v sredo, 27. februarja, bo zadnjič nagovoril vernike na trgu pred baziliko svetega Petra v Vatikanu, v četrtek, 28. februarja, ob osmih zvečer pa bo zapustil papeški prestol. Osmo uro zvečer je izbral zato, ker je ob tej uri običajno zaključeval svoj delovni dan. Umaknil se bo v samostan v bližini Vatikana, kjer se bo v samoti posvetil molitvi, študiju teologije in pisanju. Sedaj še ni jasno, kakšen položaj bo imel papež po odstopu. Ali bo še imel naziv kardinala ali ne in kaj bo z njegovimi predmeti, povezanimi s papeževanjem, na primer s papeškim prstanom, ki ga ob smrti papeža zdrobijo …

Bavarec Joseph Ratzinger, ki je kot 265. papež z imenom Benedikt XVI. prevzel vodenje katoliške Cerkve z 1,2 milijarde vernikov 19. aprila leta 2005, pušča sledi v cerkvenem in tudi civilnem življenju. Čeprav so mu po smrti karizmatičnega Janeza Pavla II. napovedovali kratko, začasno papeževanje, je bil Petrov naslednik skoraj osem let. V Vatikanu ni bil novinec. Tja so ga povabili že v šestdesetih letih preteklega stoletja, ko je takratni papež Janez XXIII. sklical drugi vatikanski koncil. Leta 1981 pa je postal Vatikan njegovo stalno bivališče, ko sta ga papež Pavel VI. in njegov naslednik Janez Pavel II. vključila v vrhovno vodstvo katoliške Cerkve. Kardinal Ratzinger je postal z imenovanjem za prefekta kongregacije za nauk vere nekakšen »vatikanski ideolog«. Njegova izvolitev za papeža je bila prepričljiva. Čeprav je sedanji papež zagovornik konzervativnih stališč Cerkve in nasprotnik ukinitve celibata, vključevanja žensk v duhovniški poklic in porok istospolnih partnerjev, je pogumno, kljub nasprotovanju znotraj Cerkve, udaril po storilcih pedofilskih dejanj med posvečenimi ljudmi in se opravičil žrtvam. Zavzemal se je za drugačne, modernejše oblike delovanja Cerkve. Hudo so ga prizadele afere z uhajanjem informacij in z nečednimi posli v vatikanskih finančnih ustanovah.

Sedaj se že začenjajo ugibanja o njegovem nasledniku. Bo to eden od italijanskih nadškofov oziroma kardinalov, še posebej milanski nadškof Angelo Scola, ali nadškof brazilskega mesta Sao Paolo Odilo Scherer, saj živi v Latinski Ameriki kar 42 odstotkov katoličanov. Med kandidate uvrščajo nadškofe iz Afrike. Novega papeža naj bi po napovedih vatikanskega tiskovnega urada dobili do velike noči. V drugi polovici marca se bo začel konklave, na katerem bo 120 kardinalov, ki na dan smrti oziroma odstopa papeža ne bodo stari 80 let, izvolilo novega papeža. Med njimi je tudi slovenski kardinal Franc Rode. Poznavalci vatikanskih razmer napovedujejo, da bo novi papež zanesljivo mlajši, ki bo lahko vladal najmanj desetletje.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gorenjska / torek, 7. julij 2020 / 06:53

Število okužb še naprej narašča

Število okužb z novim koronavirusom v zadnjih dneh narašča. Vlada je uvedla strožje ukrepe ob prehajanju državnih meja, nov protikoronski paket predvideva tudi aplikacijo za sledenje okužbam.

Objavljeno na isti dan


Slovenija / petek, 23. maj 2008 / 07:00

Zdravniška zbornica Slovenije ima novo vodstvo

Ljubljana - Nova predsednica Zdravniške zbornice Slovenije za obdobje 2008-2012 je postala specialistka družinske medicine Gordana Živčec-Kalan, ki je dobila dov...

Prosti čas / petek, 23. maj 2008 / 07:00

Situiran (7)

Situiran je spletni vzdevek, ki pritegne vsaj toliko, če ne več, kot opis posameznika, ki se želi predstaviti v najlepši, najbolj privlačni luči.

Prosti čas / petek, 23. maj 2008 / 07:00

Glenn Hughes v Cvetličarni

V okviru serije Limited Edition koncertov bo Cvetličarna tokrat gostila legendarnega pevca, basista in avtorja Glenna Hughesa. Hughes se ponaša z bogato glasbeno kariero, saj je sodeloval...

GG Plus / petek, 23. maj 2008 / 07:00

Vsi hočejo Poljansko obvoznico

Projekt Poljanske obvoznice je star najmanj tri desetletja. Vsakokrat, ko so ga poskušali spraviti v življenje in promet iz mesta speljati okoli njega, se je zapletlo in ceste niso zgradili. Zato ni č...

Humor / petek, 23. maj 2008 / 07:00

Varujte se malice

Obratno vnesena PIN koda v primeru ropa vam ne bo priklicala policije, če se bo to dogajalo med malico. Medbančni dogovor zaenkrat še ni sklenjen, v uporabi pa so že nove metode obrambe pred lopovi.