A ti si, France ...
Vlado Kreslin je mnoge anekdote popisal v knjigi Venci - Povest o Beltinški bandi. V Železnikih živi ilustratorka Nina, Prešerna pa so povabili na razstavo njegovih portretov kar po telefonu.
V kranjskem Stolpu Škrlovec sta za veselo pevsko in godčevsko vzdušje poskrbeli zasedbi AFS Ozara Kranj: pevke ljudskih pesmi Bodeče neže in pevci ter godci ljudskih pesmi Kranjski furmani. Obe skupini sta navdušili s sproščenim nastopom, kjer ni manjkalo ubranega petja, plesa in smeha. V tržiški knjižnici pa je gostoval eden najbolj znanih slovenskih glasbenikov, pevec in kantavtor Vlado Kreslin. V pogovoru z Nejcem Perkom je Kreslin občinstvu, ki je do zadnjega kotička napolnilo prostore knjižnice, zaupal marsikatero anekdoto. »Še kot majhen otrok sem doma iz sosednje sobe prvič zaslišal glasbo Beltinške bande, ki me je nato spremljala vse življenje,« se spominja glasbenik, ki je v nostalgično-duhovitem slogu obujal spomine na mnoge pestre prigode, ki jih je doživel na dolgi glasbeni poti, od zmage na slovenski popevki leta 1980, igranja v zasedbah Horizont, Martin Krpan in Mali bogovi, nastopa s prijateljema Predinom in Lovšinom v času nogometnega prvenstva na Nizozemskem ter sodelovanja z legendarno Beltinško bando. Med sproščenim pogovorom je Vlado poprijel tudi za kitaro in zaigral nekaj svojih zimzelenih skladb – vse je še posebej ganila pesem Namesto koga roža cveti, večer pa se je zaključil v prijetnem druženju z glasbeno legendo.
Simpatično ilustratorko knjig in učbenikov iz Železnikov Nino Drol pa smo ujeli v fotografski objektiv po končanem umetniškem ustvarjanju, tik preden je čebelnjake oddala lastniku iz Martinj Vrha, ki bo z njimi polepšal svoj čebelnjak.
»Halo, kdo je? Ne slišim dobro, tu je veliko ljudi. A ti si, France. Mi smo tukaj v Mali galeriji in odpiramo razstavo tvojih portretov. Kako? Seveda si v redu na slikah. Vsak slikar je naslikal drugačno, ampak vse so odlične. Le pridi pogledat, razstava bo odprta še cel mesec,« se je v duhovitem tonu na Francetov telefonski klic direktno z odprtja razstave »Prešeren v slikarjevem ogledalu« oglasil umetniški vodja likovnega društva Kranj, slikar Klavdij Tutta. V likovno akcijo je pritegnil štiriindvajset avtorjev, ki so za predlogo imeli Jakčevo silhueto Franceta Prešerna.
Na Prešernov dan se je od likovnega kresalo tudi v Galeriji Prešernovih nagrajencev. Mnogi so namreč izkoristili priložnost oblikovanja v glini skupaj z mentorico, eno najpomembnejših sodobnih slovenskih slikark Dragico Čadež.