Planinski dan varstva narave na Kališču

Preddvor - Minulo soboto je kljub vremenskim nevšečnostim planincem uspel tradicionalni planinski dan varstva narave na Kališču. Že devetnajstič po vrsti so ga v tamkajšnjem planinskem domu pripravili člani Planinskega društva Kranj in Planinske sekcije Preddvor. Slednji so v tem dnevu očistili z rušjem močno zaraščen odsek planinske poti z Mačenskega sedla do Bašejskega vrha. »Čiščenje in vzdrževanje ter obnavljanje planinskih poti je izjemnega pomena, da se z urejenimi potmi preprečujejo novi obhodi, obhodnice in bližnjice, poleg tega je to učinkovita preventiva, ki preprečuje nova erozijska "žarišča" in nove posege v občutljiv planinsko gorski svet,« pravi Franci Ekar iz Planinskega društva Kranj. Planinski naravoslovni dan so dopolnili z okroglo mizo o ohranjanju gorskega sveta. Povabilu organizatorjev se je odzval Igor Roblek s sedeža stalnega sekretariata Alpske konvencije iz Innsbrucka, ki je predstavil delo in poslanstvo te institucije z osnovno nalogo obvarovati alpski svet v gorskem masivu od Monaka do Dunaja, na površini 177 tisoč kvadratnih kilometrov in na območju osmih "alpskih" držav, med njimi tudi Slovenije. Sogovorniki so se dotaknili tudi sodelovanja planinstva v prostoru "treh dežel": Julijske krajine, Koroške in Slovenije. Sporočilo srečanja planincev in varuhov narave je bilo, da si je treba prizadevati za partnerstvo med uporabniki gorskega sveta, do tega okolja pa gojiti spoštljiv in prijazen odnos.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Humor / nedelja, 21. marec 2010 / 07:00

Dvakrat večji, a veliko revnejši

Moldavija je ena najbolj revnih dežel v Evropi, stisnjena med Romunijo in Ukrajino. Za enega njihovih največjih izvoznih artiklov veljajo vina. Dve steklenici vrhunskega smo izvozili tudi mi.

Objavljeno na isti dan


Bled / petek, 24. avgust 2007 / 07:00

Bled potrebuje obe obvoznici

Stranka SLS je na Bledu pripravila okroglo mizo z ministroma Janezom Božičem in Janezom Podobnikom ter poslancem državnega zbora Mihaelom Prevcem o blejski obvoznici. Množičen odziv Blejcev.

Železniki / petek, 24. avgust 2007 / 07:00

V šolo v Selcih ne bo več teklo

Na telovadnici podružnične šole v Selcih v teh dneh prekrivajo streho, ki je dolga leta prepuščala vodo. Ravnatelj Franc Rant: "Občina Železniki bo morala bistveno več vlagati v šolske stavbe."

GG Plus / petek, 24. avgust 2007 / 07:00

Ležal boš 35 dni? Ti nisi normalen!

Medvoščan Grega Lunar je sodeloval v projektu Bed rest Valdoltra 2007. Bil je eden izmed desetih merjencev, katerih edina naloga je bila ležati celih 35 dni, dan in noč. Vstal je 3. avgusta.

Gospodarstvo / petek, 24. avgust 2007 / 07:00

Največ škode je na koruzi

Petkovo neurje s točo je na širšem območju od Kranja proti Šenčurju in Preddvoru povzročilo največ škode na koruzi. Na najbolj prizadetih območjih bo manjši pridelek, težje pa bo tudi spravilo.

Gospodarstvo / petek, 24. avgust 2007 / 07:00

Brez kupca za Grad Podvin

Zavarovalnici Triglav, ki je maja objavila vabilo k dajanju ponudb, ni uspelo prodati Hotela Grad Podvin.