Program Svit se nadaljuje
Med najpogostejše oblike raka sodi rak na debelem črevesu in danki, s programom Svit pa mnogim bolnikom rešijo življenje.
Letošnji svetovni dan boja proti raku 4. februar je bil posvečen prizadevanjem, da bi se otresli napačnih predstav o raku. Diagnoza rak že zdavnaj ne pomeni več, da je vsega konec, saj so metode zdravljenja vsak dan boljše. Učinkovite pa so tem bolj, čim prej bolezen odkrijemo. Med najpogostejše oblike raka sodi v Sloveniji rak na debelem črevesu in danki. V Sloveniji zadnja leta na državni ravni poteka Program Svit, ki ga vodi in izvaja Inštitut za varovanje zdravja in letos začenja tretji krog izvajanja. Častno pokroviteljstvo nad programom je pred kratkim prevzel predsednik država Borut Pahor.
Do sedaj zbrani in obdelani podatki potrjujejo, da je Program Svit učinkovit preventivni program, ki dosega kratkoročne cilje, to je zgodnje odkrivanje predrakavih sprememb in zgodnjih oblik raka na debelem črevesu in danki, kar bo dolgoročno pomembno vplivalo na zmanjšanje pojavnosti te oblike raka in umrljivosti zaradi raka na debelem črevesu in danki. Konec leta 2012 se je na ravni Slovenije v Program Svit vključevalo 62,3 odstotka povabljenih, moških in žensk v starosti od 50 do 69 let, kar pomeni, da je še zmeraj veliko ljudi, ki vabilo v Svit zavržejo in se ne vključijo v program, ki je že mnogim rešil življenje. Najnižji delež vključenih je v severovzhodni Sloveniji, največ povabljenih pa sodeluje v gorenjski in novogoriški zdravstveni regiji. Moški se v program vključujejo bistveno slabše, kar je zbuja skrb zato, ker se rak na debelem črevesu in danki pri moških pojavlja še pogosteje kot pri ženskah.