Kronika tedna
Zdravnik si je lajšal bolečine
Na celjskem sodišču so zaradi kaznivega dejanja poneverbe na pogojno zaporno kazen obsodili zdravnika Andreja Žmavca. Tožilstvo je zdravniku očitalo, da si je v Zdravstvenem domu Celje, kjer je zaposlen, med decembrom 2008 in avgustom 2010 prilastil 3.686 ampul opioidnega analgetika dolantin in si s tem pridobil 7.025 evrov premoženjske koristi. Žmavc, ki je bil tedaj predstojnik nujne medicinske pomoči, je zdravilo porabil zase, z njim pa si je lajšal hude kronične bolečine v hrbtenici, vendar pa tega ni zavedel v svoj zdravstveni karton. Kot je dejal v zagovoru, tega ni storil, da o njegovih težavah ne bi izvedeli drugi zdravniki, ker bi ga začeli zbadati. Takoj po izbruhu afere, je sicer Žmavc izgubil vse vodstvene funkcije, ki jih je dotlej opravljal.
Odvetnik Matoz se je zagovarjal
Na ljubljanskem sodišču sodijo odvetniku Franciju Matozu, zoper katerega je nekdanji predsednik uprave Mure Franc Huber vložil zasebno kazensko tožbo zaradi razžalitve in žaljive obdolžitve. Matoz je marca 2010 kot eden od pravnih zastopnikov delavcev propadle Mure kazensko ovadil Hubra in nekdanjo članico uprave Marinko Glavač. V izjavah medijem, ki so poročali o ovadbi, je Matoz med drugim dejal, da je leta 2009 Mura plačala podjetju Huber (v lasti Nika Hubra, sina Franca Hubra) dobrih 10 tisoč evrov za svetovalne storitve, čeprav je iz informacij, ki jih je pridobil od Murinih delavcev, razvidno, da podjetje Huber Muri ni nikoli svetovalo in da so bili računi, ki jih je izstavilo to podjetje, pravzaprav fiktivni. Glavačeva naj bi Hubru na ta način le izplačevala odpravnino zaradi predčasnega prenehanja mandata, ker se nadzorni svet s plačilom odpravnine v višini šestih plač ni strinjal. Huber naj bi si tako pridobil za okoli 70 tisoč evrov protipravne premoženjske koristi. Matoz očitke Hubra, da gre za laž, zavrača, ker da ni imel namena kogar koli žaliti, na podlagi njegove ovadbe pa so v Murski Soboti tudi uvedli preiskavo.
Minuli teden trije mrtvi
V preteklem tednu (od 28. januarja do 3. februarja) so v prometnih nesrečah na slovenskih cestah življenje izgubile tri osebe. Gorenjski policisti so prejšnji teden obravnavali 22 prometnih nesreč, v katerih je ena oseba umrla, po ena pa se je lažje in huje ranila. O pridržanih voznikih in morebitnih zasegih vozil niso poročali. Do minule nedelje so slovenske ceste terjale devet smrtnih žrtev, v enakem obdobju lani jih je bilo pet. Na Gorenjskem je letos umrla ena oseba.