Zakaj ne bi smeli ukiniti programa radovljiške Ekonomske gimnazije?
Vsak otrok si zasluži dobro šolo in dobre učitelje. Za to se mi zdi ukinitev programa radovljiške ekonomske gimnazije nesmiselna.PRVIČ – zaradi bližine šole, predvsem za dijake iz Lesc, Bleda in Radovljice. Drugi dijaki se že sedaj vozijo iz Bohinja, Rateč, Mojstrane, Kranjske Gore, itd. in težko si predstavljam, da bi se vozili v Kranj ali v Ljubljano na tako gimnazijo, saj je to danes časovno in denarno zelo težko izvedljivo. Če se takšen program ukine v Ljubljani, kjer je več šol in različnih usmeritev, se to ne pozna tako kot v manjšem kraju, kjer je obstoj javnega šolstva še kako potreben.
DRUGIČ – zaradi kakovosti odnosov. Odnosi med dijaki in profesorji na tej šoli so človeški in jih tako eni kot drugi sproti dograjujejo. Ker sem tudi sama poučevala 23 let, vem, kako težko je delati z zapletenimi človeškimi dušami, sploh v določenem obdobju, in kako pomembno je sprotno reševanje problemov, kar profesorjem na tej šoli uspeva. Topli medsebojni odnosi so njena odlika, saj si profesorji vzamejo čas za svoje dijake.
TRETJI – zelo pomemben razlog pa je, da se vsakdo po uspešno opravljeni maturi lahko vpiše prav na vse šole, ne samo na Ekonomsko fakulteto. Naj za primer navedem sinova, ki sta si izbrala naravoslovno usmeritev, prvi je končal agronomijo in pripravlja doktorat, drugi sin pa gozdarstvo. V 4. letniku gimnazije je obiskoval tudi maturitetni tečaj iz biologije na Gimnaziji Kranj. Šola namreč to tudi omogoča, prav tako prestope iz drugih šol in prepis dijakov v drug program znotraj šole.
Ker so tudi rezultati na maturi vsako leto zelo dobri, se ne bojim nadaljnjega šolanja tretjega otroka – hčerke, ki obiskuje 4. letnik gimnazije. Tudi ocene kažejo na to, da ji bodo odprta vrata na vse fakultete. In ravno teh vrat tudi na tej srednji šoli ne smemo zapreti. Kajti znanje je moč. Nihče nam ga ne more vzeti in vsi starši želimo svojemu otroku le najboljše na poti k samostojnosti.
Zato si to gimnazijo zaslužijo tako njeni profesorji kot bodoči dijaki in njihovi starši, saj, če si otroci zaslužijo dobre učitelje, si tudi učitelji zaslužijo dobro šolo, kar EGSŠ v Radovljici nedvomno je.
Javne šole so bile in bodo, zato naj se morebitne novo ustanovljene, kakršnekoli, zgledujejo po starih, ki so zaradi že prehojene poti bolj izkušene, ne pa da jih skušajo ukiniti.
Tatjana Bizjak