Jernej Jezeršek v delavnici Mizarstva Jezeršek, ki s stopnicami osvaja svet. Prodali so jih že v več kot trideset držav sveta, med kupci so tudi prestižna imena. (Foto: Denis Bozovičar)

Optimizem ključ do uspeha

"Preveč pesimizma je v naši družbi, v medijih, sicer bi se zagnala potrošnja in vsi bi lažje zadihali," o trenutni gospodarski klimi v Sloveniji pravi Jernej Jezeršek, direktor Mizarstva Jezeršek s Hotavelj.

»Optimizem v državi je ključen. Mi se ukvarjamo le s seboj, sami pridobivamo posel, sami ga realiziramo, ne ukvarjamo se s politiko in stanjem v državi,« pravi Jernej Jezeršek, ki med drugim zagovarja obstoj Obrtno-podjetniške zbornice Slovenije: »Zbornica je naš sindikat, ki je sogovornik države. Mnogo se jih ne zaveda, da bi bilo brez njenega posredovanja pri oblikovanju pokojninske reforme, na davčnem področju, pri gospodarsko pravnih zadevah obrtnikom veliko težje. Opažam, da nekateri v zbornici vidijo le članarino, prednosti, podporo, olajšave, ugodnosti, obvestila in vse, kar ponuja zbornica, pa spregledajo. Žal, saj lahko vsak dobi povrnjeno več, kot znaša članarina.«

Hotavlje - Mizarstvo Jezeršek je leta 1979 ustanovil Karel Jezeršek, ki je dokaj hitro postal sinonim za kvalitetne lesene stopnice po Sloveniji in tudi zunaj naših meja. Po njegovi smrti so družinsko tradicijo prevzeli trije sinovi: Boštjan Jezeršek je vodja proizvodnje in priprave dela, Janez Jezeršek je vodja montaže, Jernej Jezeršek kot direktor vodi podjetje. Vsi trije imajo v podjetju, ki danes zaposluje dvajset sodelavcev, še vsaj deset pa je pogodbenih sodelavcev, študentov ali vajencev, enakovreden lastniški delež Mizarstva Jezeršek.

»Oče je od prvega dne izdeloval lesene stopnice, najprej sam in zelo enostavna stopnišča, z leti pa je utrjeval blagovno znamko, širil proizvodnjo in zaposloval ter v delo vključeval tudi nas, sinove,« o mizarski tradiciji pove direktor Jernej Jezeršek. Podjetje kljub težkim časom za gospodarstvo v zadnjih dveh letih beleži desetodstotno letno rast prometa, enako raste tudi dobiček.

Delali za svetovno smetano

»Dokončnih podatkov bilance za lani še nimam, vendar smo zelo zadovoljni z opravljenim delom, s pohodom na nove trge, s pridobitvijo novih kupcev. Letos o rasti žal ne upam govoriti, saj je vzdušje v Sloveniji zelo pesimistično, zato tako podjetja kot zasebni naročniki v strahu zaradi prihodnosti varčujejo, ne investirajo in čakajo, kaj bo prinesel čas. Za takšno vzdušje krivim tudi medije,« razmišlja Jezeršek. Nadaljuje, da so cene njihovih izdelkov pri standardnem programu lani nekoliko padle, vendar so zato poiskali nove kupce in izdelali več izdelkov z višjo dodano vrednostjo ter pridobili tudi mogočne reference.

Tako so lani mojstri Mizarstva Jezeršek izdelali in montirali stopnice (v obliki jadra) za enega najbogatejših zemljanov Viktorja Vekselberga v njegovi dubrovniški rezidenci. V Moskvi so montirali stopnice za patriarha Kirila, opremili so celotno Versacejevo naselje hiš v Milanu, sedaj sodelujejo pri posebnem projektu za svetovno razstavo prestižne francoske modne hiše. »Vse posle smo pridobili na podlagi našega dosedanjega sodelovanja z našimi dolgoletnimi partnerji, v nekaterih primerih je to Marmor Hotavlje, drugo Marles, pri tretjih so nas kupci našli sami,« razloži direktor. Dobro delo in s tem ime se širi, zato se kmalu odpravljajo na Dunaj, kjer se dogovarjajo tudi za opremo hotela ene od najprestižnejših svetovnih hotelskih verig.

Odprli podjetje v Avstriji

Kljub negativni klimi v državi pa Jernej Jezeršek ostaja optimističen. »Dve leti smo rasli z istim številom ljudi, seveda pa se prilagajamo s posodabljanjem tehnologije dela in s tem povečujemo produktivnost.« Pohvali se, da imajo ogromno izboljšav in inovacij, v teh dneh bodo v delavnici montirali nov stroj, ki ga je po njihovih načrtih izdelal še en uspešen obrtnik-podjetnik Boris Mesec iz podjetja Mebor.

Dejavnost stalno širijo na trge tujih držav, najpomembnejša med njimi je Avstrija, zato so lani v tej državi ustanovili novo podjetje. »Tudi v naši severni sosedi je naša znamka dobro uveljavljena. Pred leti smo se načrtno usmerili na avstrijski trg, se začeli predstavljati na sejmih in tako močno povečali prodajo,« enega od razlogov za ustanovitev podjetja navede Jernej Jezeršek, drugi pa je velika birokratsko- finančna obremenitev, ko bi za vsako montažo stopnic morali urejati dovoljenja. Sedaj izdelek, ki je še vedno narejen na Hotavljah, prodajo podjetju v Avstriji, to pa stopnice montira.

Ob tem direktor pove, da v Avstrijo prodajajo končne izdelke in ne hlodovine, kot jo konča večina iz Slovenije. »Dvajset kubičnih metrov hlodovine, ki jo vozijo v Avstrijo, je vrednostno enaka količini pol kubičnega metra naših izdelkov, ki jih odpeljemo v kombiju,« se jezi Jezeršek. Veliko žaganega lesa, ki bi ga sicer lahko kupili tudi iz domačih gozdov, so primorani kupiti pri uvoznikih iz Hrvaške in Bosne. »Z boljšo lesno politiko bi lahko odprli več delovnih mest, tudi kmetje in žage bi lahko zaslužili več. Tako pa zaslužek prepuščamo sosedom,« doda.

Dobro ime tudi doma

Poleg Avstrije ima Mizarstvo Jezeršek izdelke v več kot tridesetih državah. In čeprav tujih jezikov ne obvladajo najbolje, sami opravijo večino posla – v mizarski delavnici in pri pogovorih s kupci njihovih izdelkov. »S kupci smo v preteklosti imeli srečo,« pove direktor, ko vprašamo, kako na poslovanje vpliva kriza v gradbeništvu: »Kako je, ni treba posebej poudarjati. Na srečo z velikimi gradbenimi podjetji nismo sodelovali, zato pa toliko več s proizvajalci montažnih hiš, s katerimi tudi danes uspešno sodelujemo.« Zaradi vse večje ozaveščenosti gospodinjstva vse bolj gradijo nizkoenergijske hiše, ki jih ponujajo Lumar, Marles, Rihter, Jelovica, DamaHaus, Kager, Rima, Pegydom. Posledično imajo več dela tudi na Hotavljah.

Mizarstvo Jezeršek dandanes posredno ali neposredno več kot polovico prometa ustvari z izvozom. V tujino večinoma inženirskim podjetjem, na domačem trgu več prodajo gospodinjstvom. Zanimivo je, da vedno več prodajo tudi v domačih krajih, v Poljanski dolini. »Drži se nas sloves, da smo kvalitetni, vendar tudi dragi. Kupci, ki se za izdelke resneje zanimajo, pa hitro ugotovijo, da jim ponujamo najbolj optimalno razmerje med ceno in kvaliteto,« pove Jezeršek. Veliko kupcev ne išče drugih ponudnikov, ampak obiščejo le njihovo delavnico, saj zaupajo več kot 30-letni tradiciji in njihovim vrhunskim mojstrom.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gospodarstvo / sobota, 7. julij 2012 / 07:00

Mešetar

Odkupna cena mleka Agencija za kmetijske trge in razvoj podeželja pripravlja tudi mesečno tržno poročilo za mleko, ki vključuje tako odkupno ceno mlekarn kot dobavitel...

Objavljeno na isti dan


Splošno / sobota, 8. marec 2008 / 07:00

Mladi razveseljujemo starejše

Razvojna agencija Zgornje Gorenjske že drugo leto izvaja projekt Mladi razveseljujemo starejše.

Splošno / sobota, 8. marec 2008 / 07:00

Čaka jih obnova vaškega jedra

"Želimo, da bi jedro postalo prostor za prireditve in različne družabne dogodke," pravi predsednik KS Blejska Dobrava Igor Arh.

Splošno / sobota, 8. marec 2008 / 07:00

Daljinsko (radijsko) odčitavanje vodomerov

Voda postaja v zadnjih letih vedno bolj pomembna, tako za porabnike kot tudi za distributerje. Še pred kratkim se je poraba vode merila pavšalno, le večji obrati in porabniki so imeli vgrajene vo...

Splošno / sobota, 8. marec 2008 / 07:00

Mojstrica vezenja

Kati Čušin se že več desetletij ukvarja z vezenjem in je za to umetnost navdušila tudi mnoge druge.

Splošno / sobota, 8. marec 2008 / 07:00

Ladislav Črnologar: Tri povesti

Ladislav Črnologar je že več kot dvajset let opazno prisoten v slovenskem literarnem prostoru. V zadnjem času je prejel tudi nekaj uglednih nagrad in priznanj za svoje literarno delo. Črnologar s...