Krizo občutijo tudi v muzejih
Slabši obisk v Prešernovi in Finžgarjevi hiši vse bolj otežuje delovanje Zavoda za turizem in kulturo Žirovnica, zato upajo na pomoč države. Na težave zavodov, ki upravljajo s kulturnimi spomeniki, s poslanskim vprašanjem opozarja tudi poslanec Samo Bevk.
Žirovnica - Kriza vpliva tudi na manjši obisk Prešernove in Finžgarjeve rojstne hiše, zato se njun upravljavec Zavod za turizem in kulturo Žirovnica (ZTK) sooča z vse slabšo likvidnostjo. Kot pojasnjuje direktorica ZTK Maja Zupan, je opazen upad obiska šolarjev; število šolskih skupin se sicer ni zmanjšalo, je pa manjše število učencev znotraj skupin, saj nekateri starši ne zmorejo več plačevati izletov. »Na eni strani prihodki od vstopnin v omenjenih hišah komajda pokrijejo stroške dela, na drugi strani pa se pojavlja vse več izobraževalnih ustanov, ki zamujajo s plačili. Varčujemo na vseh področjih, predvsem smo pozorni na materialne stroške. Levji delež je povezan z električno energijo in ogrevanjem,« pravi Zupanova. Kljub temu naj bi ZTK, ki ima štiri zaposlene, lansko poslovno leto zaključil s pozitivno ničlo, k čemur po mnenju direktorice pomembno prispevajo tudi nove vsebine, razni natečaji in vse bolj prepoznavna Pot kulturne dediščine.
Zaradi težav, povezanih z upravljanjem rojstnih hiš literatov, sta ZTK in občina Žirovnica skupaj z državnozborskima poslancema Dejanom Židanom in Samom Bevkom pripravila poslansko vprašanje za ministra Žigo Turka. Pod pismom je podpisan Bevk, ki opozarja, da je zaradi manjših prihodkov od prodaje vstopnic in okrnjenih možnosti pridobivanja sponzorskih sredstev delovanje manjših javnih zavodov, ki upravljajo s kulturno dediščino, vse bolj odvisno od lokalnih skupnosti, ki pa zaradi zmanjševanja sredstev za opravljanje tekočih nalog vse težje zagotavljajo zadostno podporo. Ministra zato sprašuje, v kakšni meri lahko glede na javno-finančne razmere ministrstvo za izobraževanje, znanost, kulturo in šport sodeluje pri sofinanciranju programskih stroškov javnih zavodov, ki upravljajo s spomeniki državnega pomena, pomembno povezanimi z življenjem in delom slovenskih literatov. Bevk opozarja tudi na upad obiska učencev, zato ga zanima še, ali ministrstvo načrtuje ukrepe, s katerimi bi šolarjem olajšali dostopnost do muzejskih hiš.
ZTK je upravljanje Prešernove in Finžgarjeve hiše prevzel z letom 2010, a v tem času so se razmere drastično spremenile, poudarja župan Žirovnice Leopold Pogačar: »Bojimo se, da občina in ZTK v prihodnje ne bosta več zmogla sama zagotavljati finančnih sredstev. Kaj bi to pomenilo za oba objekta, si lahko samo predstavljamo.« Država bi po mnenju župana poleg zagotavljanja sredstev za tekoče investicijsko vzdrževanje morala sofinancirati kulturne vsebine ter del strokovnega kadra in obratovalnih stroškov v obeh hišah, vsem učencem bi morala omogočiti njun obisk, pomagati pa bi morala tudi pri energetski sanaciji objektov, ki sta zaradi posebnega režima varstva ogromna potrošnika energije.
Na ministrstvu so pojasnili, da je država kot lastnica Finžgarjeve in Prešernove hiše dolžna skrbeti za nujno investicijsko vzdrževanje: lani jima je skupaj namenila dobrih 16 tisoč evrov. Dodali so, da bo ZTK letos lahko kandidiral tudi na javnem razpisu za izbor izvajalcev javnih kulturnih projektov na področju kulturne dediščine.