Prestopiti Rubikon protestov
S temi besedami je ustanovitev Slovenskega gibanja pospremil bohinjski župan Franc Kramar, ki je postal tudi predsednik omenjenega gibanja, s katerim nameravajo nastopiti na morebitnih predčasnih volitvah.
Bohinjska Bistrica - Na ustanovnem sestanku Slovenskega gibanja minulo nedeljo se je zbralo okrog sedemdeset posameznikov, ki naj bi z drugačnim pogledom in novimi idejami prispevali k dobrobiti Slovenije. »Predvsem si upamo povedati, česar si drugi ne upajo, in sicer da je treba vrniti ukradeno premoženje. Vsi se zavzemajo za pravično in pravno državo, nihče pa ne pove, kako. Konkretne predloge imamo tudi za rešitev gospodarstva z nacionalizacijo propadajočih gospodarskih subjektov,« je poudaril predsednik novoustanovljenega društva Slovensko gibanje Franc Kramar. Za zdaj bodo namreč delovali kot društvo, saj v stranke, ki se jih drži tudi negativen prizvok, ne verjamejo, so poudarili nekateri udeleženci ustanovnega zbora. V primeru, da bo to potrebno za nastop na predčasnih volitvah, ki jih pričakuje Kramar, pa se bodo preoblikovali v stranko.
Slovensko gibanje je nastalo na osnovi obstoječe stranke Gibanje za Slovenijo, s katero so že nastopili na zadnjih državnozborskih volitvah. Stranka je povezala predvsem nestrankarske župane, v novem društvu, je poudaril Kramar, pa združujejo navadne ljudi, ki jih nikoli nihče nič ne vpraša in ki najbolj občutijo sedanjo gospodarsko krizo. Zato je po Kramarjevem mnenju prišel čas, da nekdo preskoči Rubikon protestov z novim programom, s katerim bodo prispevali k dobrobiti Slovenije, saj so ljudje zanje največja vrednota. Gibanju se je pridružil tudi nekdanji radovljiški župan Janko S. Stušek, ki meni, da je logično, da so dvomi o poštenosti politikov, ki so zdaj podkrepljeni tudi z dokazi, in neučinkovita politika porodili odpor prebivalcev. Tudi bohinjski podžupan Jože Sodja je prepričan, da ljudje ne vidijo več rešitev. »Stranke se kregajo med seboj za minule zadeve, nihče pa ne razmišlja, kako naprej. Lahko nas je strah za naše otroke, zato je treba zastaviti novo pot z novimi ljudmi.« Kramar ob tem verjame, da se bo val protestov še širil, zato so odprti tudi za medsebojno povezovanje enako mislečih. Krog njihovih članov, je dodal, naj bi se sicer širil na osnovi mreže občinskih odborov.
Program društva so zasnovali na zahtevi po samostojni, suvereni in neodvisni Sloveniji, ki bo temeljila na socialni, demokratični in pravni osnovi. Prizadevali si bodo, je pojasnil Kramar, za decentralizacijo države in zaplembo vsega premoženja, ki so ga posamezniki pridobili na nelegalen način. V programu so zapisali še zahtevo po socialni in pravični državi za vse državljane ter po pokojninah, ki bodo omogočale kakovostno življenje. Zavzemajo se tudi za brezplačno javno šolstvo in zdravstvo, poenostavitev birokratskih postopkov ter nacionalizacijo propadajočih gospodarskih subjektov. Zahtevajo vzpostavitev pravnega reda in razjasnitev vseh afer, vključno z orožarsko. Prizadevali si bodo za uzakonitev večinskega volilnega sistema in možnost odpoklica funkcionarjev. Zahtevajo še dejansko ločitev cerkve od države in obdavčitev cerkvenega premoženja, nasprotujejo pa dokapitalizaciji bank z javnimi sredstvi.