Ključna je dobra higiena rok
Pred nekaj dnevi je zaradi zapleta pri virozi zaradi dihalnih težav umrla komaj dveletna deklica. Specifičnega zdravljenja za akutni bronhiolitis ni, veliko pa lahko starši naredijo že preventivno, da otroke obvarujejo pred okužbo, opozarjajo zdravniki.
Kranj - Dveletna deklica je že druga tragična žrtev med najmlajšimi pri nas v manj kot mesecu dni. V ljubljanski Kliniki za infekcijske bolezni in Pediatrični kliniki imajo že od decembra dalje povečano število sprejemov dojenčkov in majhnih otrok do drugega leta starosti z diagnozo akutni bronhiolitis. Gre za izrazito sezonsko obolenje spodnjih dihal, ki ga povzročajo različni virusi. Najbolj pogost povzročitelj je respiratorno sincicijski virus. Predstojnik otroškega oddelka v jeseniški bolnišnici Peter Najdenov, dr. med., je povedal, da imajo tudi v njihovi bolnišnici več hospitaliziranih otrok, vendar pa je za sedaj situacija obvladljiva in se za ukrep prepovedi obiskov še niso odločili. »Kot vedno pa veljajo splošna opozorila glede obiskov, kot so higiena rok, omejitev obiskov na eno zdravo osebo naenkrat pri otroku. Pri hospitaliziranem otroku je običajno poleg eden od staršev in ni potrebe, da bi na obisk prihajal še drugi starš, prav tako ne sorojenci,« je še posebej opozoril Najdenov.
Kdaj k zdravniku
Večina otrok, ki preboleva to okužbo, se lahko zdravi doma. Starši morajo poskrbeti za zadosten vnos tekočine pri otrocih, redno čistiti nosek s fiziološko raztopino in v primeru visoke vročine to znižati s sredstvi proti vročini. Če otroci bruhajo, ne pijejo in težko in hitro dihajo, je potreben pregled pri zdravniku. V primeru potrebe po dodatnem zdravljenju s kisikom ali nadomeščanju tekočin z infuzijo otroka sprejmejo v bolnišnico. V redkih primerih so možni zapleti ali celo smrt ob prebolevanju samega bronhiolitisa, kot se je žal zgodilo v dveh primerih otrok v manj kot mesecu dni. Težji potek bolezni pričakujejo zlasti pri najmlajših, to je dojenčkih v prvih mesecih življenja in otrocih, ki imajo v osnovi bolezni dihal oziroma srca.
Zmanjšajte možnost okužbe
Specifičnega zdravljenja za akutni bronhiolitis ni, veliko pa lahko starši naredijo že preventivno, opozarja predsednica slovenskega Združenja za pediatrijo dr. Margareta Seher Zupančič: »Virusi se širijo s kašljanjem, kihanjem in neposrednim stikom z bolnikom oziroma okuženimi predmeti, zato lahko starši z ustreznimi ukrepi močno zmanjšate možnost, da bi se vaš otrok okužil in zbolel. Pogosto si umivajte roke, čistite z virusi onesnažene površine. Do drugega meseca otrokove starosti odsvetujemo obiske. Če imate dojenčka, vzemite starejšega sorojenca iz vrtca v domače varstvo. Ne dovolite, da bi prehlajene osebe prišle na obisk. Redno in večkrat prezračite bivalne prostore. Z otrokom ne hodite tja, kjer je veliko ljudi, na primer v nakupovalne centre, na prireditve. Čim več se gibajte na svežem zraku in prepovejte kajenje v stanovanju. Cepite sebe in otroka, če je že dovolj star, proti gripi.« Kot je še poudarila zdravnica, naj bolan otrok ostane doma: »Ker višek obolenj zdravniki šele pričakujemo in ker epidemija lahko traja prihodnjih nekaj mesecev, naprošamo starše, da upoštevajo napotke, saj s tem lahko pomembno zmanjšajo verjetnost bolezni pri svojih otrocih.«