Niso proti krašenju grobov s svečami, ampak proti pretiravanju pri tem. / Foto: Gorazd Kavčič

Namesto sveč prostovoljni prispevek

Akciji Manj svečk za manj grobov so se že lani pridružili tudi na domžalskih pokopališčih, letos pa še na pokopališčih v občini Naklo.

Naklo – Akcijo, ki jo na Gorenjskem koordinira Vesna Marčun, pripravljajo pod sloganom Pomagajmo tistim, ki še lahko živijo, če nismo mogli vsem, ki se jih te dni spominjamo. Pred pokopališči v Naklem, Podbrezjah in Dupljah bodo tako v četrtek in petek postavili skrinjice za prostovoljne prispevke. V zameno bo vsak dobil zastavico sočutja, ki jo bo namesto svečke lahko pustil na grobu.

»Nismo proti krašenju grobov s svečami, ampak proti pretiravanju pri tem,« je poudarila Vesna Marčun. Zato se trudijo sredstva, ki jih ljudje namenjajo za nakup sveč, preusmeriti v koristne namene. »Namesto sveče, ki izgine, naj bi ljudje darovali za dober namen, ki ostane.« Polovico zbranih sredstev bodo letos namenili helikopterski enoti nujne medicinske pomoči, drugo polovico pa bo občina Naklo podarila Bolnišnici za ginekologijo in porodništvo Kranj za nakup ročnega srčnega defibrilatorja. Poleg v Naklem bo akcija letos potekala še v petih drugih občinah, začeli pa so pred štirimi leti v Zagorju. »Pobudnica je Damjana Jelševar, ki jo je k temu spodbudila izkušnja iz Kanade, kjer namesto za sveče denar raje namenijo za določen namen,« je pojasnila Vesna Marčun. V preteklih štirih letih jim je z akcijo Manj svečk za manj grobov uspelo zbrati že prek 27 tisoč evrov, ki so jih namenili za nakup defibrilatorjev, EKG-aparatov, antidekubitusnih blazin, specialnih postelj za invalide in za raziskave rakavih obolenj.

Manjša sveča za človeško srečo

Prižiganje sveč in plamen prižgane sveče je izraz duhovne povezanosti z umrlimi. Na grobovih svojcev in prijateljev prižgemo še posebej ob prazniku vseh svetih na tisoče sveč. Spomin na pokojne s prižgano svečo je spoštljivo dejanje, pravijo v slovenski Karitas, vendar ob tem poudarjajo, da lahko v času velike ogroženosti našega okolja in velikih gmotnih in moralnih stisk družin ob prazniku svetih vsaj majhen plamen sveče lahko zagori tudi v obliki upanja za ljudi v stiski. Karitas zato vse ljudi dobre volje naproša, da 1. novembra in skozi vse leto na grobovih prižigate manjše sveče ali eno manj in tako tudi z darom pomoči potrebnim počastite spomin na mrtve. Tako zbrane prispevke za ljudi v stiski lahko namenite župnijski ali škofijski Karitas z ustreznim SMS-sporočilom. Pomoč bo prejela štiričlanska družina z dvema bolnima otrokoma, ki nima denarja za ogrevanje in plačilo položnic.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Vodice / ponedeljek, 26. junij 2017 / 07:55

V pričakovanju operativnega načrta

Podrobnejši terminski in finančni načrti za gradnjo obvoznice mimo Vodic naj bi bili znani julija. V Vodicah medtem napovedujejo proteste, dokler ne dobijo jasnega zagotovila za gradnjo.

Objavljeno na isti dan


Gorenjska / petek, 20. junij 2008 / 07:00

Varno in zdravo na soncu

Zmerno sončenje ugodno vpliva na zdravje ljudi, nevarno pa je prekomerno izpostavljanje sončnim žarkom. Poleg senčne lege, ustrezne obleke, pokrival in očal so varovalni pripravki za sončenje najpomem...

Gorenjska / petek, 20. junij 2008 / 07:00

Hrustljavo, zdravo, tudi pikantno

Solate pri žaru ne smejo manjkati

Gorenjska / petek, 20. junij 2008 / 07:00

Francoza spet v napadu

Citroën Berlingo in Peugeot Partner bosta spet agresivno nastopila v razredu križancev med osebnimi avtomobili in lahkimi dostavniki.

Gorenjska / petek, 20. junij 2008 / 07:00

Premišljeno z zdravili

Zdravila sodijo med nevarne odpadke, zato jih po uporabi ali preteku roka uporabnosti nikar ne mečite v smeti ali v straniščno školjko. Komunalna podjetja imajo zbiralne akcije nevarnih odpadkov, na v...

Gorenjska / petek, 20. junij 2008 / 07:00

Hudičev sadež na prestolu svetovne prehrane

Kdaj smo se na Slovenskem prvič srečali s krompirjem, ni povsem jasno, domneva pa se, da v tridesetih letih 18. stoletja. Dobra tri desetletja kasneje, natančneje 16. maja 1767, je Marija Terezija pod...