Praznik slovenske škofovske konference

Njen prvi predsednik je bil pokojni ljubljanski nadškof Alojzij Šuštar, sedaj pa jo vodi ljubljanski nadškof Anton Stres.

Ljubljana - Minilo je dvajset let od ustanovitve Slovenske škofovske konference, ki je najvišja ustanova katoliške Cerkve v Sloveniji, njeno območje pa zajema ozemlje Republike Slovenije.

Škofovska konferenca, ki je zbor škofov določenega naroda ali območja, je v svojem delovanju samostojna na področjih, ki jih določa sveti sedež. Slovenska škofovska konferenca ima osem članov. To so ljubljanski in mariborski nadškof dr. Anton Stres in Marijan Turnšek, novomeški škof Andrej Glavan, celjski škof Stanislav Lipovšek, koprski škof Jurij Bizjak in murskosoboški škof Peter Štumpf. Člana konference sta še pomožni ljubljanski škof Anton Jamnik in upokojeni koprski škof Metod Pirih. Nekdanji in sedaj upokojeni člani konference pa so nekdanja ljubljanska nadškofa Franc Rode in Alojz Uran, nekdanji mariborski nadškof Franc Kramberger in mariborski pomožni škof Jožef Smej. Nadškof Rode je sedaj kardinal v Rimu, za nadškofa Urana in Krambergerja pa je sveti sedež zahteval umik iz javnega življenja.

Slovenska katoliška Cerkev si je dolgo prizadevala za čim večjo samostojnost in organiziranost na območju Slovenije. Junija 1983 je bila znotraj tedanje Jugoslovanske škofovske konference ustanovljena Slovenska pokrajinska škofovska konferenca, deset let kasneje, 19. februarja 1993, je državno tajništvo svetega sedeža v Vatikanu potrdilo njen statut, dan kasneje pa je Kongregacija za škofe izdala dekret o njeni ustanovitvi. Prvi predsednik Slovenske škofovske konference je bil tedanji ljubljanski nadškof Alojzij Šuštar, sledili pa so mu Franc Rode, Franc Kramberger in Alojz Uran. Sedanji predsednik je ljubljanski nadškof metropolit Anton Stres.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gorje / ponedeljek, 22. junij 2015 / 12:47

Gorjanska občina toži vlado

Občina Gorje je zoper slovensko vlado vložila tožbo na evropskem sodišču zaradi zavrnitve zahtevka za dodelitev predhodno odobrenih nepovratnih sredstev.

Objavljeno na isti dan


Radovljica / torek, 25. december 2007 / 07:00

Gradnja avtoceste poteka po načrtu

Radovljica - Gradnja deset kilometrov dolgega odseka avtoceste od Peračice do Vrbe poteka po načrtu in bo predvidoma končana novembra prihodnje leto. Kot so sporočili iz družbe z...

Bled / torek, 25. december 2007 / 07:00

Na Bledu pripravljeni na delitev, v Gorjah ne

Ker mineva leto dni od odcepitve KS Gorje od občine Bled in začetka dela samostojne občine Gorje, so na Bledu prepričani, da je skrajni čas, da razdelijo tudi premoženje.

Gorenjska / torek, 25. december 2007 / 07:00

Brez zasneževanja še ni smuke

Največ novosti na gorenjskih smučiščih je na Voglu in v Kranjski Gori, nove štirisedežnice pa še čakajo na obratovalno dovoljenje in predvsem na sneg.

Bled / torek, 25. december 2007 / 07:00

Letna razstava "triglavcev"

Bled - V upravni stavbi Triglavskega narodnega parka na Bledu je na ogled razstava članov Foto kluba Triglavski park. Klub, v katerem trenutno deluje 44 fotografov, je bil ustano...

Prosti čas / torek, 25. december 2007 / 07:00

Biatlonska grajska pojedina

Konec tedna je bil kombinacija mirnega in lagodnega z divjim in športnim, večerja z biatlonci pa grajska pojedina. Najbolj pogosto uporabljeno ime je bilo tokrat Peter.