Na pokopališčih tudi tatovi
O izbruhu tatvin plemenitih kovin na pokopališčih smo letos že poročali, v predprazničnih dneh, ko lastniki množično urejajo grobove, pa so policisti znova prejeli več prijav tatvin na pokopališčih.
Kranj, Cerklje – Samo minuli konec tedna so policisti obravnavali tatvine različnih predmetov z devetih grobov na mestnem pokopališču v Kranju, na cerkljanskem pokopališču pa je z enega groba izginil polmetrski medeninast kip, s treh pa bronasti kipci Marije. Že pred omenjenimi krajami pa so gorenjski policisti obravnavali štirinajst podobnih tatvin, je pojasnil Bojan Kos s Policijske uprave Kranj: »V obravnavanih kaznivih dejanjih so storilci na različne načine odtujevali predmete z grobov, bodisi z rezanjem, trganjem, odvijačenjem in podobno, s čimer so povzročili tudi škodo na grobovih, pokrivalnih ploščah in nosilnih delih spomenikov oziroma na drugih objektih. Najpogosteje so bili odtujeni medeninasti in bronasti predmeti, vaze, kipci, torej predmeti, ki so storilcu lažje dosegljivi in jih je mogoče tudi prodati na trgu surovin.«
Pred tatovi je grobove zelo težko zavarovati, ker so pokopališča dostopna vsakomur, običajni obiskovalci pa so večinoma pozorni samo na grobove, ki jih obiskujejo oziroma zanje skrbijo. Edina učinkovita preventiva je pogosto obiskovanje grobov, s čimer se tudi morebitna tatvina hitro zazna. Lastniki grobov pa lahko zato poskrbijo, da policiji olajšajo preiskovanje teh dejanj. »Predmete na grobovih in spomenikih naj fotografirajo, saj bodo policisti s temi dokazi laže identificirali odtujene predmete in jih povezali s točno določenim krajem kaznivega dejanja in oškodovancem. Poleg tega naj bodo tudi pozorni na nezakonita ravnanja in naj vedno, ko sumijo, da je bilo storjeno kaznivo dejanje, o tem čim prej obvestijo policijsko postajo ali pokličejo na intervencijsko številko 113. Do prihoda policistov na kraj naj ničesar ne prijemajo ali premikajo, da se ne bi poškodovale ali uničile sledi, ki bi lahko pripeljale do odkritja storilca kaznivega dejanja. Posebej pozorni naj bodo lastniki grobov v zimskem času, ko so grobovi pod snežno odejo,« svetuje Kos. Seveda je zelo dobrodošlo, da obiskovalci pokopališč prijavljajo tatvine tudi, če sami niso oškodovani, ampak drugi lastniki grobov.
»Ker je aktivnost tatov na pokopališčih usmerjena večinoma na vrednejše predmete, naj spomnimo, da je mogoče te predmete nadomestiti tudi z drugimi, manj zanimivimi materiali, vendar z enako spominsko, sporočilno in uporabno vrednostjo,« še pravi Kos in ob tem opozarja tudi na nevarnost tatvin iz avtomobilov na pokopaliških parkiriščih. »Svetujemo, naj ljudje zavarujejo svoje premoženje in naj vrednejših predmetov ne puščajo v vozilih. Vrata naj zaklepajo, okna pa zapirajo. Vrednejših predmetov naj ne razkazujejo, predvsem pa naj imajo svojo lastnino ves čas pod nadzorom. Pozorni naj bodo tudi na neznance, ko ti pristopijo do njih ali jih ogovorijo,« pravi.