Ponovila se je embalažna kriza
Nabralo se je 87 tisoč ton odpadne embalaže, nihče pa je ne bi prevzel, kljub sklenjeni pogodbi, opozarja direktor Komunale Tržič.
Tržič - Komunala Tržič se je sredi decembra znašla v podobni stiski kot pred letom dni, le da se v tem času ni nič spremenilo na bolje, je opozoril direktor Komunale Tržič Sebastijan Zupanc. 87 tisoč ton odpadne embalaže nihče ni hotel sprejeti. »Začasno smo uspeli skladiščeno embalažo odpeljati v Papir servis, ki je podizvajalec družb za ravnanje z odpadno embalažo Interseroh in Slopak. Ker družbi nista želeli sprejeti obveznosti za to embalažo, nas je Papir Servis obvestil, da moramo odstraniti embalažo iz njihovega skladišča ali pa smo dolžni poravnati vse stroške,« je pojasnil Zupanc. Stroški za skladiščenje so ocenjeni na nekaj tisoč evrov.
Že lani je pristojna inšpekcija na podlagi prijav, da družbe za ravnanje z odpadno embalažo (DROE) ne zagotavljajo prevzemanja odpadne embalaže pri vseh izvajalcih javnih služb, opravila nadzor v DROE Slopak, Surovina in Interseroh. Pri vseh so ugotovili, da ne zagotavljajo prevzemanja odpadne embalaže pri vseh izvajalcih javnih služb oziroma ne zagotavljajo prevzemanja odpadne embalaže za vse embalerje, ki so jim s pogodbo prepustili svoje obveznosti za ravnanje z odpadno embalažo na celotnem območju, na katerem odpadna embalaža nastaja. A se v letu dni ni nič spremenilo na bolje, je pojasnil Sebastijan Zupanc: »O tem smo že sredi letošnjega novembra in znova v decembru obvestili Inšpektorat za okolje in prostor, ki pa ni ukrepal.« Zupanc je dodal, da se kljub obljubam – minister je celo imenoval delovno skupino za rešitev situacije, – sistemski popravki v Uredbi o ravnanju z embalažo s strani ministrstva za kmetijstvo in okolje vse do danes niso naredili.
»V družbi Slopak imamo skladno z zakonodajo sklenjeno pogodbo o prevzemu odpadne embalaže s Komunalo Tržič, kjer smo svoj delež že presegli pri stekleni embalaži. Usklajujemo se še glede prevzema kartonske embalaže, saj tu še nismo izpolnili ciljev. Pričakujemo še njihove podatke o delitvi pri mešani plastični embalaži,« je sporočila Tjaša Kranjec iz družbe Slopak. »Družba Interseroh bo letos pri komunalnem podjetju Tržič prevzela 33 odstotkov več embalaže kot lani. Letos je bomo prevzeli 83 ton, čeprav nam je komunalno podjetje v začetku leta napovedalo, da nam bodo oddali zgolj 75 ton. Menimo pa, da bi morala komunalna podjetja, na podlagi navad gospodinjstev izboljšati napovedi o količinah ločeno zbrane embalaže,« je dejala Mateja Mikec, direktorica družbe Interseroh. Zupanc meni drugače: »Glede količin pristojno ministrstvo vsakoletno izda obvestilo, v kakšnem deležu od vse nastale embalaže mora prevzeti posamezni DROE, ki ima okoljevarstveno dovoljenje za ravnanje z odpadno embalažo. Zato količine ne smejo biti predmet pogodbe med izvajalci javnih služb in DROE.«
DROE in izvajalci javnih služb medsebojna razmerja urejajo s pogodbo, ki je civilno- pravni akt, zato se kršitev le-te rešuje na pristojnem sodišču. Lani je, primer Sežane, sodišče v štirinajstih dneh odločilo, da mora DROE v treh dneh odpeljati odpadno embalažo. Za vsak zamujen dan je bila kazen 300 tisoč evrov.