Domača praznična potica
Dan pred peko zmeljemo orehe, presejemo moko in jo postavimo na toplo, običajno za peč, rozine pa čez noč namočite v rumu. Za peko si vzemite dovolj časa, približno štiri ure, potrebujete še topel prostor, mir in zbranost, da potica zares uspe.
Recept za potico - kovač
Sestavine za kvašeno testo: 1 kg bele moke, 8 dag kvasa, pol dcl olja, 10 dag masla, 1 jajce, 3 rumenjaki, 2 žlici sladkorja, 1 žlička soli, 2 žlici ruma, 1 vaniljev sladkor, 1 limonin sladkor, mlačno mleko in jajce z mlekom za premaz
Sestavine za nadev: 1 kg zmletih orehov, 30 dag sladkorja, 2 vaniljeva sladkorja, 2 žlici mletega cimeta, 1 žlička prave kave in kakava, 1 žlička mletega kardamoma, 1 žlička mletih nageljnovih žbic, 4 dcl sladke smetane, 15 dag masla, 20 dag rozin in sneg iz treh beljakov
Potico spečemo v lončenem okroglem modelu s premerom 35 centimetrov.
Priprava: V dva dcl mlačnega mleka damo malo sladkorja, ščep moke in nadrobimo kvas. Zmes postavimo na toplo, da počasi vzhaja. V manjšo posodo damo dva dcl mlačnega mleka, olje, zmehčano maslo, jajce, rumenjake, rum, vse tri sladkorje in sol. To jajčno zmes dobro zmešamo. Moko damo v skledo za vzhajanje testa, naredimo jamico in vanjo vlijemo jajčno zmes. Premešamo in dodamo še vzhajan kvasec ter toliko mlačnega mleka, da dobimo srednje gosto testo. Testo pregnetemo, da se loči od kuhalnice, vzhaja naj na toplem mestu.
Za nadev v skledi zmešamo orehe, sladkor, vaniljev sladkor, cimet, kavo, kakav, kardamom in žbice. Sladko smetano in maslo v večji ponvi močno segrejemo. V to zmes vmešamo polovico orehove zmesi z dišavami, vse malo ohladimo in vmešamo še sneg iz beljakov. Nadev mora biti mazav in imeti temperaturo vzhajanega testa, tudi preostala polovica orehove zmesi. Zelo pomembno je, da so vse sestavine enako tople, saj nam sicer plasti odstopijo.
Ko se količina testa z vzhajanjem podvoji (po približno pol do tri četrt ure), ga damo na mizo in z rokami gnetemo deset minut, da je gladko. Nato testo razvaljamo približno na pol prsta debelo. Testo med valjanjem enkrat obrnemo. Razvaljamo ga v pravokotnik dolžine približno 1 meter (malo več kot je obseg modela). Testo namažemo najprej z mokrim orehovim nadevom, nato posujemo v rumu namočene rozine in na koncu z rokami posujemo še suho polovico orehove zmesi.
Testo z rokami tesno zvijemo po dolžini. Na koncih zvitka odrežemo konice in jih spečemo posebej, sta pokušiča, po domače pokončneka. Zvito potico še nekoliko pritisnemo skupaj, jo položimo v model, namazan z mastjo in maslom, premažemo s stepenim jajcem in mlekom ter jo na več mestih prebodemo z iglo ali nožem do dna. S tem preprečimo odstopanje skorje pri pečenju in nastajanje lukenj. Potico damo vzhajat na topel prostor za približno 30 minut. Ko naraste za dobro polovico, jo pečemo v pečici, ogreti na 200 stopinj Celzija. Po desetih minutah temperaturo znižamo na 170 stopinj Celzija. Peče se približno uro in deset minut. Če se potica po vrhu prehitro peče oziroma rumeni, jo pokrijemo s papirjem. Pečeno potico pustimo še nekaj časa v modelu, da se nekoliko ohladi, potem jo stresemo iz modela in dokončno ohladimo na rešetki. Pred uporabo jo posujemo s sladkorjem v prahu.