Nagrajeni Franci Tomažič

Evropska nagrada Franciju Tomažiču

Na kratko še o nekaterih dogodkih, med katerimi bom o nekaterih pisal posebej. Narodni svet koroških Slovencev in Krščanska kulturna zveza sta letošnjo Einspielerjevo nagrado podelila krškemu oziroma celovškemu škofu Aloisu Schwarzu. V galeriji Gorše v Svečah so odkrili doprsni kip domačina Valentina Inzka starejšega, za katerega je bilo življenjsko vodilo prizadevanje za dialog v deželi, za skupno Koroško. Daleč naokoli znani in spoštovani dušni pastir iz Železne Kaple pa je praznoval 70-letnico življenja. Kot kaplan je prišel v te kraje že leta 1970.

V začetku novembra se je v Evropskem parlamentu v Bruslju zgodil za koroške Slovence odmeven dogodek. Njegov predsednik Martin Schulz je znanemu koroškemu slovenskemu podjetniku, ki slovi po vrhunskem oblikovanju spletnih strani, Franciju Tomažiču izročil listino za nagrado državljan Evrope. Tomažič je v Bruslju skupaj s sodelavci Karlheinzem Fesslom, Christianom Brandstaetterjem, Erichom Kuglom in Lojzetom Wieserjem predstavil slikovni in besedni projekt Barve Koroške (Colours of Carinthia). Franci Tomažič je za priznanje prejel številne čestitke, tudi iz Slovenije.

»Zaradi nagrade sem seveda počaščen,« je povedal v pogovoru za Gorenjski glas Franci Tomažič. »Evropski parlament namreč podeljuje nagrado zaslužnim posameznikom in iniciativam, ki se trudijo za sožitje med ljudmi. V projekt Barve Koroške sem vključil priseljence, skratka tujce, ki so se naselili na Koroškem. S sliko in besedo predstavljam zgodbe 50 ljudi iz različnih koncev sveta. Odziv na Koroškem je bil presenetljivo dober, saj obravnavam temo, ki je v primeru sovraštva in kriminaliziranja azilantov na Svinjski planini dobila tudi politične razsežnosti, pa tudi koroška politika na splošno priseljencem ni naklonjena. Moj projekt pa prinaša tudi drugačno, bolj pozitivno sporočilo. Prepričan sem, da kot pripadnik manjšine lahko bolje razumem, kako tem ljudem gre, in njihove probleme lažje dojemam.«

Razstavo o projektu Francija Tomažiča in sodelavcev so v Evropskem parlamentu odprli konec novembra, ko so predstavniki Avstrije evropskim parlamentarcem darovali božično drevo. V Sloveniji je bila prva razstava v Ljubljani, načrtujejo pa jih še v Mariboru, na avstrijskem Štajerskem in na Južnem Tirolskem.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Medvode / sobota, 14. julij 2007 / 07:00

Najboljša skulptura Sotočje

Izbor spominka Medvod: prvo nagrado je dobila skulptura Sotočje, drugo in tretjo pa spominski obesek in spominski medaljon Jakoba Aljaža.

Objavljeno na isti dan


Medvode / sreda, 21. avgust 2019 / 20:02

Hiške na kolesih, s katerimi se ukvarja država

Mobilne hiške so iz leta v leto bolj priljubljene. V kampih jih je vse več. Cene v sezoni so visoke, tudi celo po več kot dvesto evrov na dan. V Sloveniji je bilo v minulih dneh največ sli...

Gorenjska / sreda, 21. avgust 2019 / 19:59

Gorenjski bi dodali tudi Vrhniko

Najnovejši predlog pokrajinske razdelitve Slovenije v bodoči Gorenjski pokrajini predvideva tudi občine, kot so Vrhnika, Logatec, Horjul ...

Zanimivosti / sreda, 21. avgust 2019 / 19:54

Kako se »nasnujejo« statve

Na Dnevu teric v Davči so med opravili, povezanimi s predelavo lanu, tokrat prvič prikazali, kako se pripravijo statve za tkanje platna.

Razvedrilo / sreda, 21. avgust 2019 / 19:46

Fankadelik vrača udarec

V Tržiču je vse bolj aktivno društvo Fankadelik, ki v soboto, 14. septembra, na vroči oder Gorenjske plaže vabi ljubitelje hip-hopa vseh generacij.

Šport / sreda, 21. avgust 2019 / 19:43

Hokejisti na poletni ligi

V četrtek se bo na Bledu začel hokejski turnir. Zmagovalec bo znan v nedeljo, v soboto pa bo slovenski derbi med Jesenicami in Olimpijo.