Okostja tudi za obzidjem
Za grajskim zidom Škofjeloškega gradu so arheologi pri sondažnem odkopu našli vsaj štiri okostja, najverjetneje pa je okostij še več.
Škofja Loka – Po sondažnih izkopih na grajskem vrtu je ekipa arheologov in antropologov na čelu z Draškom Josipovičem in dr. Petro Leben Seljak opravila še izkop ob grajskem zidu. Že kmalu pod površino so naleteli na prva okostja. »Zaenkrat so dobro vidna štiri okostja, vendar jih je pod njimi lahko še več. Ne bi rad ugibal, vendar jih je lahko več kot deset,« nam je včeraj povedal arheolog Josipovič, medtem ko Leben Seljakova še ni mogla zagotoviti, ali so tu pokopani civilisti, domobranci ali nemški vojaki. »Po vojni je bilo na gradu zaprtih več tisoč nemških vojakov, zato je težko na pamet govoriti, kdo je tu pokopan,« pravi Janez Pintar, predsednik škofjeloške komisije za urejanje povojnih grobišč. Ob našem obisku razen kosti še niso našli nobenih predmetov, ki bi lahko potrjevali domneve, da so tu pokopani domobranci.
Morišče so našli v skalni vdolbini ob grajskem obzidju, zato bodo z deli nadaljevali ob obzidju. Vse od sobote naprej pa je loška komisija opravljala sondažne izkope na vrtu Škofjeloškega gradu. »Znotraj grajskega kompleksa posmrtnih ostankov nismo našli. Kljub temu pa so izkopavanja pokazala, da so bila med Škoparjevo hišo in plesiščem grobišča, saj je bil tu izkopan jarek nasut z gradbenim materialom. Očitno so bila grobišča pred leti očiščena,« pravi Janez Pintar. Vse najdene posmrtne ostanke bodo forenzično obdelali in skušali določiti svojce, če to ne bo mogoče, pa jih bodo prestavili v mrliško vežico številka 1 na pokopališču Lipica. Na tem pokopališču naj bi v prihodnosti zgradili kostnico za vse žrtve povojnih pobojev.