O kranjskih izkušnjah na temo z iPadom do vsebin je govoril direktor Mestne knjižnice Kranj Viljem Leban. (Foto: Tina Dokl)

Knjižničarji pripravili strategijo

Osrednja letošnja prireditev ob Dnevu splošnih knjižnic je bila v Mestni knjižnici Kranj. Strategija razvoja splošnih knjižnic je pripravljena, knjižnice so v slovenski družbi pomembne in potrebne.

Okroglih deset let je tega, odkar so se knjižničarji splošnih knjižnic v Sloveniji odločili vsako leto 20. novembra obeležiti za Dan splošnih knjižnic in s tem opozoriti nase in na institucije, v katerih delujejo. Letos sta se pri organizaciji prireditve, ki je pretekli torek potekala v novi Mest­ni knjižnici Kranj, povezala Združenje splošnih knjižnic in Sekcija za splošne knjižnice pri Zvezi bibliotekarskih društev Slovenije. Z osred­njim dogodkom so poudarek k stanovski zavesti želeli povezati z diskusijo o prihod­njem razvoju splošnih knjižnic. Temu je bila namenjena tudi uvodna strokovna razprava o predlogu dokumenta Strategije razvoja slovenskih splošnih knjižnic od 2013 do 2020. Ta bo po mnenju njenih snovalcev pomagala odgovarjati na vprašanja o ciljih, ki jih v knjižnicah v prihodnje želijo doseči, in seveda tudi o poteh do teh ciljev.

Gostitelj, direktor Mestne knjižnice Kranj Viljem Leban se je v uvodnem nagovoru lahko pohvalil s 30 do 40 odstotkov večjim obiskom, odkar je knjižnica v novih prostorih. Da knjižnica sicer počasi, a vztrajno dobiva končno podobo, z veseljem pa pričakuje še obljubljeno računalniško opremo, ki naj bi jo dobili med Miklavžem in božičem, kot je duhovito pripomnil.

Slovenske splošne knjižnice vsako leto obišče blizu deset milijonov obiskovalcev od prvih korakov do tretjega življenjskega obdobja. To kaže na njihov velik pomen za ljudi in nepogrešljivost v lokalni skupnosti. O tem govori tudi dejstvo, da so splošne knjižnice v kar 80 odstotkih financirane z občin, največji del pa gre bržkone za plače skupaj 1145 zaposlenih, od katerih jih ima kar 43 odstotkov visoko ali višjo stopnjo izobrazbe. V knjižnice je včlanjenega več kot tri četrtine vsega prebivalstva v Sloveniji. »Vsaka knjižnica se v svojem okolju odloča na svoj način, na kar vpliva tudi odnos lokalne skupnosti do nje. Zato smo se v letu 2011 odločili oblikovati dokument, ki bo naša skupna strategija,« je povedala predsednica Združenja splošnih knjižnic Vesna Horžen. V nadaljevanju so v strokovni razpravi, ki jo je podpiral pomenljiv naslov Knjižnice, od kod in kam, sodelovali tako predstavniki knjižnic, založnikov in knjigotržcev kot lokalne skupnosti. Barbara Kovar iz mariborske knjižnice, ki je tudi v pripravljalni skupini strategije, je povedala, da gre za štiri strateška področja, v katera naj bi knjižnice usmerile svoje potenciale. To so organizacija, storitve, partnerstvo in promocija. V nadaljevanju se je razvila debata na to temo. Knjižnice se spreminjajo, ne samo v fizičnem smislu, potrebne so tudi spremembe v glavah zaposlenih in načinih poslovanja, bolj natančno je potrebno urediti odnos med financerji in knjižnicami, saj prvi pogosto ne upoštevajo popolnoma določb zakonodaje. S tem sta se strinjala tako župan Šenčurja Miro Kozelj, ki je poudaril pomen knjižnic za lokalno okolje, kot Zdravko Kafol, direktor Zbornice knjižnih založnikov in knjigotržcev pri GZS.

»Če imamo zakon o žičnicah in zakon o lovstvu, mislim, da je skrajni čas, da dobimo tudi zakon o knjigi. So mar knjige manj pomembne kot gondole in zajci,« je bil duhovit Kafol. V nadaljevanju je namreč stekla debata na temo elektronske knjige v naši bralni kulturi. Pri nas je ta še vedno v povojih, saj je naslovov, ki bi bili pripravljeni v elektronski obliki, še zelo malo. Slovenski jezik je nedvomno majhen trg. Kljub temu pa je elektronska knjiga že tu in zdaj. Za knjižnice je zato pomembno, kakšne bodo relacije od knjige do bralca, bodo te potekale v smeri založnik - bralec ali bo vmesni člen tudi knjižnica. Knjižničarji so prepričani, da brez njihovega ustroja, strokovnega znanja in pomena pri posredovanju knjige bralcem brez njih ne bo šlo.

V nadaljevanju dneva splošnih knjižnic so pripravili še predavanji o novih tehnologijah v knjižnicah, o izkuš­njah, ki jih imajo v kranjski knjižnici z iPadom, pa je govoril njen direktor Viljem Leban. Za razvedrilni del srečanja je poskrbel stand-up komik Boštjan Gorenc Pižama, predstavili pa so tudi koledar Knjižni čar, ki je nastal na podlagi foto natečaja Knjižničar v akciji. Ob tem so odprli tudi razstavo nagrajenih fotografij.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kultura / petek, 25. november 2016 / 11:10

Tretji del Berkove retrospektive

Kamnik – Danes, v petek, 25. novembra, ob 18. uri bo v Galeriji Miha Maleš odprtje pregledne razstave slikarja Berka. Razstava je nastala v sodelovanju Medobčinskega muzeja Kamnik, Gorenjskega muze...

Objavljeno na isti dan


Jesenice / ponedeljek, 25. november 2013 / 13:26

Zamuda pri gradnji urgentnega centra

V Splošni bolnišnici Jesenice še ne vedo, kdaj bo država začela graditi urgentni center. Vedo le, da potekajo dodatna pogajanja s ponudniki.

Medvode / ponedeljek, 25. november 2013 / 13:25

Načrtovana gradnja skrbi sosedo

Preteklo sredo so na Občini Medvode pripravili javno obravnavo osnutka odloka o spremembah prostorsko ureditvenih pogojev na območju Goričan.

Škofja Loka / ponedeljek, 25. november 2013 / 13:22

Delo težko kot porod

V Škofji Loki so za vodjo Škofjeloškega pasijona izbrali Mateja Mohoriča Peternelja, do konca meseca bodo še režiserja.

Kranj / ponedeljek, 25. november 2013 / 13:16

Šola ni vse, a je začetek vsega

Tako je ob 25-letnici pouka v novi šoli na Planini razmišljala sedanja vršilka dolžnosti ravnateljice OŠ Matije Čopa Mateja Zukanovič.

Kultura / ponedeljek, 25. november 2013 / 13:10

Fotografije Dušana Šarotarja

Kamnik – V teh dneh si je v Galeriji Doma kulture Kamnik mogoče ogledati razstavo Dušana Šarotarja. Avtor je širši javnosti znan kot pesnik, pisatelj, scenarist in publicist. Tokrat se obiskovalcem...