Nekdanji predsednik države Milan Kučan od Boruta Pahorja zahteva, naj razkrije "strice iz ozadja", ki naj bi rušili njegovo vlado. (Foto: Tina Dokl)

V ospredju kampanje "strici iz ozadja"

Strici iz ozadja, večkrat omenjeni v kampanji prvega kroga predsedniške kampanje, so v drugem postali osrednja tema. Milan Kučan pisal Borutu Pahorju.

V soboto je bil na Kongresnem trgu v Ljubljani protivladni shod, ki se ga je po mnenju organizatorjev udeležilo okoli 50 tisoč ljudi. Nasprotovali so vladnim varčevalnim ukrepom in jo pozivali, naj ne uničuje socialne države. Proteste so pripravile tri večje sindikalne centrale, upokojenska in študentska organizacija. Sindikalna retorika je bila ostra: če ne bodo prisluhnili njihovim pozivom, so pripravljeni organizirati tudi splošno stavko.

Kljub ostrim tonom pa se nadaljujejo pogajanja za pokojninsko reformo in reformo trga dela. Prva je že bližje soglasju, saj bo najverjetneje upoštevala položaj delavcev, ki so začeli delati pred 18. letom starosti, in prisluhnila zahtevam po odmeri pokojnine v prehodnem obdobju, predmet pogajanj pa je še dodana doba za študij. Če bo minister za delo Andrej Vizjak dobil soglasje sindikatov, ima reforma dobre možnosti, da bo sprejeta in bo začela veljati od leta 2013 naprej. Parlamentarna opozicija namreč pravi, da je ne bo rušila z referendumom.

Kakšna usoda referendumov?
Malce bolj vprašljiva sta zakona o slovenskem državnem holdingu in slabi banki. Sindikat kemične industrije (tisti, čigar podpisi za referendumsko pobudo so se skrivnostno izgubili med državnim zborom in notranjim ministrstvom) je v ponedeljek začel zbirati 40 tisoč podpisov za začetek referenduma, vendar kaže, da bo zbiranje še danes prekinjeno, ker bo koalicija zahtevala ustavno presojo. O pogojih za morebitni umik referendumske pobude za holding (referendum zahteva Pozitivna Slovenija) pa sta se ta teden pogovarjala poslanka PS Alenka Bratušek in finančni minister Janez Šušteršič in sporočila, da obstaja volja za dogovor.

Vložili interpelacijo zoper Gorenaka
Poslanci PS pa so vložili interpelacijo zoper notranjega ministra Vinka Gorenaka. Razlog so prej omenjeni izginuli podpisi za referendumsko pobudo o slabi banki. Gorenak je že spisal odgovor na interpelacijo, v kateri zavrača vse obtožbe, z njim je seznanil vlado, ki ga je potrdila, v kratkem ga bo dobil državni zbor, ki naj bi o ministrovi usodi odločal januarja. Kaže pa, da ga interpelacija (sicer prva v tem mandatu) ne bo spodnesla, saj ga koalicija podpira. Edino Virantova DL bi mu utegnila odreči podporo, vendar pa se je kot koalicijska stranka zavezala, da ne bo rušila ministrov.

Kdo so »strici iz ozadja«?
Bliža se nam drugi krog volitev za predsednika države. V igri ostajata Danilo Türk in Borut Pahor, v igri pa so tudi »strici iz ozadja«. V volilni kampanji v prvem krogu so bili večkrat omenjeni, v drugem pa postajajo osrednja tema. Nekdanji predsednik države Milan Kučan je pisal kandidatu Borutu Pahorju, naj pojasni svoje izjave o »stricih«, ki naj bi rušili njegovo vlado, ker da ni bil pripravljen pristati na njihove zahteve. Zahteva, naj jih razkrije, sicer pa mu tudi očita, da gre pri Pahorju za volilno računico, da bi si pridobil podporo desnice. Pahor odgovarja, da se na volitve ne podaja proti komu ali čemu, pač pa ker sledi ideji in viziji, v katero verjame. Stricev iz ozadja pa ne bo razkril, »ne ker nisem pogumen, ampak ker nisem neumen«, je njegov odgovor. Na to temo pa sta se v televizijskem soočenju besedno spopadla tudi oba kandidata.

Državni zbor ta teden redno zaseda, premier Janez Janša je poslancem prvi dan odgovarjal na njihova vprašanja. O izginulih podpisih je dejal, da so škandal, ki se ne bi smel primeriti, enako oster pa je bil tudi do kopiranja podpisov poslancev PS. Zaradi slednjega je bila v sredo spet kriminalistična preiskava v poslanski skupini, zaradi česar je nekaj poslancev manjkalo na zasedanju. Črn dan za slovensko demokracijo, je dogodek komentiral vodja poslancev PS Jani Möderndorfer. Zasedala pa je tudi vlada, ki je sklenila, da bo država za poplavljena območja namenila 9,7 milijona evrov. Vladno letalo falcon pa bo šlo znova v uporabo (Slovenske vojske in vlade), ne izključujejo pa možnosti prodaje.

V državnem svetu tudi župani
V sredo in četrtek so bile volitve v državni svet. Za 40 sedežev (22 svetnikov bo zastopalo lokalne, 18 funkcionalne interese) se je potegovalo 127 kandidatov, med njimi tudi več županov. Izvoljen je bil tudi mariborski Franc Kangler, ki mu protestniki kličejo: »Gotof si!«. Mariborčane je to tako razjezilo, da so znova protestirali, Kanglerja pa so morali iz mestne hiše odpeljati v varstvu policistov. Z Gorenjskega sta bila v državni svet izvoljena Miro Kozelj in Stevo Ščavničar.

 

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Žiri / ponedeljek, 6. julij 2015 / 12:34

Dnevna čitalnica

Žiri – V prenovljenih kletnih prostorih Kulturnega središča Stare Žiri je odslej dneve mogoče preživljati v družbi knjig, časopisov in revij. Uredili so namreč dnevno čitalnico, ki je odprta v času...

Objavljeno na isti dan


Gospodarstvo / četrtek, 10. april 2014 / 13:40

Če na cesti trčite z divjadjo ...

Lovska zveza pojasnjuje, kako je treba ravnati ob najdbi poškodovane ali vidno bolne živali in ob trku z živaljo na cesti.

Razvedrilo / četrtek, 10. april 2014 / 13:38

Črnc srečal Abrahama

Prijetno presenečenje je pričakalo Seada Beganoviča, ko je ob prihodu domov na dvorišču pred lastno hišo na Visokem zagledal ‘moderno’ dnevno sobo, opremljeno posebej zanj: udoben kavč, televizor z...

Zanimivosti / četrtek, 10. april 2014 / 13:33

Butarice tako in drugače

V Budnarjevi muzejski hiši nad Kamnikom so člani Turističnega društva Kamn'k v nedeljo pripravili že drugi festival cvetnonedeljskih butaric.

Gospodarstvo / četrtek, 10. april 2014 / 13:16

Za divjačino glavni v Sloveniji, uspešni v Evropi

Podjetje Nimrod s sedežem v Škofji Loki že dve desetletji odkupuje, predeluje in prodaja divjačinsko meso. Vodilni v Sloveniji, eden največjih v Evropi.

Kranj / četrtek, 10. april 2014 / 13:12

Radi delijo svoje dosežke

Pri kranjskem društvu Sožitje so ob letošnjem dnevu za spremembe na široko odprli vrata svojih prostorov, kjer uživajo pri različnih dejavnostih. Vse, kar ustvarijo, radi delijo z drugimi.