Otroci zajtrkovali slovensko hrano
V okviru dneva slovenske hrane so minuli petek v vrtcih in osnovnih šolah pripravili Tradicionalni slovenski zajtrk.
Projekt Tradicionalni slovenski zajtrk je vseslovenski projekt, ki spodbuja zavedanje o pomenu in prednostih lokalne samooskrbe, dejavnostih domače pridelave in predelave ter v okviru sistema javnega naročanja zagotavljati hrano, ki je pridelana v lokalnem okolju. Ob dnevu slovenske hrane, ki ga zaznamujemo vsak tretji petek v novembru, so tako tudi minuli petek otroci v vrtcih in šolah zajtrkovali lokalno pridelano hrano. Za otroke so pripravili črn kruh, med, jabolko, mleko in maslo, vse domačega porekla.
Pri tradicionalnem zajtrku smo se v petek pridružili učencem osnovne šole Goriče. Največji poudarek je bil na medu, zato so medse povabili tudi lokalna čebelarja, ki sta jim podarila med za zajtrk, obenem pa sta učencem razložila, kakšen pomen imajo čebele za okolje. »Čebelarstvo ima na naši šoli pomembno mesto, saj že več let uspešno deluje čebelarski krožek, imamo pa tudi dva lastna čebelja panja,« je pojasnila vodja šole Jana Dubravica. Učenci pa so nam zagotovili, da tokrat niso prvič okušali domače hrane, saj jo imajo tudi doma pogosto na jedilniku. »Moj ded je čebelar, zato vedno jem njegov med. Zdi se mi veliko boljši kot tisti iz trgovine,« je dejala četrtošolka Ana Eržen in dodala, da rada je tudi domača jabolka. Tudi tretješolka Nina Ana Likar se je strinjala z njo, da so jabolka z njihovega vrta boljša kot kupljena. Obema je pritrdil še petošolec Jaka Valter, ki rad pije tudi doma pridelan mošt iz jabolk z domačega vrta. Zaupal nam je tudi, da ima veliko raje kot bel črn kruh, ki se mu ne zdi tako »sladek«.
S projektom Tradicionalni slovenski zajtrk sicer želijo spodbuditi promocijo lokalne pridelave in predelave hrane, zdrav način prehranjevanja in skrb za okolje ter tudi preko sistema javnega naročanja povečevati in spodbujati domačo pridelavo hrane. Projekt Tradicionalni slovenski zajtrk so prvič izvedli lani na pobudo Čebelarske zveze Slovenije v sodelovanju s kmetijskim, šolskim in ministrstvom za zdravje ter še nekaterimi drugimi institucijami in partnerji v projektu. Na ta način želijo izobraževati in ozaveščati predšolske otroke in šolsko mladino, sočasno pa tudi širšo slovensko javnost o pomenu zajtrka v okviru prehranjevalnih navad, koristih lokalno pridelane in predelane hrane ter pomenu kmetijske dejavnosti, čebelarstva, okolja, gibanja in nenazadnje tudi živilsko-predelovalne industrije. Poseben poudarek so namenili samooskrbi, ravnanju z odpadno embalažo živil ter poenostavitvi postopkov javnega naročanja za lokalno pridelano hrano v javnih zavodih.