Siti smo tega sranja
Za solidarno Slovenijo so se imenovale sobotne demonstracije v Ljubljani, ki so jih soorganizirali sindikati, študenti in upokojenci, ki so množično (po ocenah okoli 30 tisoč) zasedli ljubljanski Kongresni trg. Ti zahtevajo solidarno Slovenijo in spoštovanje človekovih pravic. Tistih, ki pričakujejo, da se bo upoštevalo njihovo mnenje in ne moč kapitala. »Krizo naj plačajo tisti, ki so jo povzročili,« se je slišalo med demonstranti, ob zvokih revolucionarnih pesmi pa so uprizorili tudi pogreb pravosodnega sistema.
»Delavske plače, pokojnine in štipendije niso povzročile krize, ampak požrešni kapital,« je povedal Dušan Semolič, predsednik Zveze svobodnih sindikatov Slovenije, in še: »Ta kapital pa sedaj ne vidi ljudstva.« Sindikati se bodo uprli predlogom delodajalcev po ukinitvi plačanega odmora, dodatka na delovno dobo, zmanjšanemu nadomestilu za bolniški stalež … Podpirajo reformo pokojninskega sistema in trga dela, vendar po pričakovanju delavcev in ne Evrope. »Evropa krvavi,« je spomnil na demonstracije in stavke po stari celini Drago Lombar, predsednik KNSS, in pojasnil: »Zaradi nepravičnosti in nespoštovanja zakonov. Priča smo največjemu razslojevanju prebivalstva po drugi svetovni vojni.«
Tudi študenti na čelu z Mitjem Urbancem so ogorčeni: »Od nas zahtevajo varčevanje na račun znanja, zdravja, na račun naše prihodnosti, zato smo proti reformam na račun mladih.« Mladi so prihodnost, zato ne bodo dovolili, da njihove glave in srca odidejo drugam. Slišali smo tudi, da brez uspešnega javnega sektorja ne bo uspešnega realnega sektorja, da smo vsi siti sranja, da ne bi smeli za bagatelo prodajati podjetja in postati hlapci. »Evropa finančnega kapitala nima prihodnosti, le socialna prihodnost je lahko naša vizija,« pa je povedal Branimir Štrukelj, predsednik sindikatov javnega sektorja, in tudi: »Namesto izhoda iz krize je glavna skrb Vlade sekanje, rezanje plač in socialnih transferjev, …, odpuščali bi, nižali pravice in plače. Nas pa nihče nič ne vpraša in nas imajo za parazite. Za njih smo smeti, ki jih ni treba niti vprašati. Mi pa učimo, zdravimo, čuvamo, raziskujemo.«