Obisk predsednika SFRJ Josipa Broza Tita v Sorici leta 1959, na sredini Janko Pintar, sin Lovra Pintarja, v ozadju betonski steber stare elektro napeljave. (Foto: Stane Pintar)

Zadružna elektrarna, zasluga Lovra Pintarja (4)

Iz tovarne v Mojstrani so kupili 25.000 kg cementa, gramoz pa so navozili iz gramozne jame Kalkbuchel, ki je bila last posestnikov iz Zgornje Sorice, uporabljali pa so jo do takrat tudi posestniki iz Spodnje Sorice.

Med najhujšim poletnim delom so člani zadruge ves gramoz in deske brezplačno navozili.

Stavbo elektrarne in kanal so gradili od konca avgusta do konca oktobra 1911. Stroje so dobili decembra 1911, ko je bilo že meter snega. Zato so turbino le z veliko težavo spravili v jarek in so jo takoj montirali. 10. februarja 1912 je zažarela prva žarnica v strojnici, člani zadruge in njihovi prijatelji so jo zamaknjeno občudovali. Ko je bila elektrarna gotova, so takoj začeli z napeljavo daljnovoda po vasi in priključkov v hiše. Konec marca 1912 so bile končane napeljave po hišah in svetilke so zasvetile po hišah. Zaradi zmrzali so popravili razpoke v rezervoarju in delu kanala. Dela so bila dobro opravljena, ker je imel deželni odbor za gradnjo v Sorici za nekako preskušnjo za gradnjo elektrarne na Završnici. Aprila 1912 je bila oblastna kolavdacija. Stroje so preskusili z za tretjino večjo obtežitvijo. Slovesno odprtje je bilo v nedeljo, 4. avgusta 1912, to je pred stotimi leti. V začetku je bilo priključenih 139 žarnic, dva likalnika in zadružni elektromotor za pogon strojev. Od priključene žarnice so pobirali pavšalno tarifo 10 kron na leto, je po zapisih pok. Lovra Pintarja napisal France Planina v Loških razgledih. Zadružni načelnik Lovro Pintar je vestno in v zadovoljstvo članov opravljal delo s stroji do leta 1934, ko ga je prepustil mlajšim.

Javna elektrika v Sorici od leta 1965

Zadružna elektrarna na enosmerni tok v Sorici je delovala do jeseni leta 1965, ko je bila vas priključena na javno distribucijsko omrežje Elektra Kranj. Takrat je bil zgrajen 10 kV daljnovod kot odcep od daljnovoda Podrošt–Danje–Soriška planina, s priključno transformatorsko postajo v vasi.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Slovenija / nedelja, 2. december 2018 / 13:58

Naša hiša v vesolju

Katera je največja in doslej najdražja človeška zgradba v vesolju? To je Mednarodna vesoljska postaja (ISS), »na nebu« je že dvajset let. Njen prvi del, ruski modul Zarja, je na raketi Proton v orbito...

Objavljeno na isti dan


Nasveti / četrtek, 13. oktober 2022 / 15:48

Predstavili čaj»za vedre trenutke«

Navdih za nastanek čaja je bil zdravnik Gregor Voglar.

Šport / četrtek, 13. oktober 2022 / 15:45

Najhitreje tekla Grbić in Amerškova

Kranj – Zmagovalec sobotnega 6. Teka za Kranj – Me­moriala Vincenca Drakslerja na 10 kilometrov je Kranjčan Dino Grbić (AK Kranj) s časom 31:43. Za njim sta v cilj pritekla Luka Grahelj (32:14) in...

Izleti GG / četrtek, 13. oktober 2022 / 15:41

En otok, dve državi

Ciper – rojstni kraj boginje Afrodite, stičišče grške in turške kulture, zakladnica pestre zgodovine, ki še danes buri domišljijo s številnimi legendami, ostanki neolitskih vasic, beneških zidov, b...

Rekreacija / četrtek, 13. oktober 2022 / 14:25

Jesenska idila

Montusel (1881 m n. m.) – Karnijske Alpe. Razglednik na jugovzhodnem delu izrazite gorske skupine Zuc dal Bor, ki mu Slovenci radi rečemo kar Čuk. Strm vzpon po panoramskih poteh.

Gorenjska / četrtek, 13. oktober 2022 / 14:23

Rožnati oktober

Združenje Europa Donna Slovenija letos zaznamuje 25 let ozaveščanja o raku dojk, zagovorništva bolnikov in podpore bolnicam in njihovim svojcem ob spoprijemanju z diagnozo.