Projekt Velika planina – inovativni turistični produkt je zasnovala skupina devetih študentov geografije, ekonomije in prava. / Foto: Klemen Brumec

Ni razvoja brez sodelovanja

S projektom Velika planina – inovativni turistični produkt so študentje zasnovali učno pot Po stopinjah pastirjev in predlagali vključitev Domžalskega doma v mrežo Centra šolskih in obšolskih dejavnosti.

Kamnik – Čeprav je Velika planina ena najbolj priljubljenih turističnih točk kamniške občine, je zaradi razdrobljene in nepovezane ponudbe še vedno premalo prepoznavna. Največjo oviro razvoja predstavlja pomanjkanje celovite strategije razvoja, ki bi povezala deležnike na planini in Veliko planino trdneje umestila na turistični zemljevid Slovenije, ugotavljajo na kamniškem zavodu za turizem in šport. Filozofska fakulteta v Ljubljani, Oddelek za geografijo, se je tako v sodelovanju z zavodom in družbo Velika planina s projektom Velika planina – zasnova inovativnega turističnega produkta uspešno prijavil na razpis Po kreativni poti do praktičnega znanja, ki ga delno financira EU, rezultate štirimesečnega dela pa je skupina devetih študentov geografije, ekonomije in prava pred kratkim predstavila v Gostišču Pri planinskem orlu.

Ker je razvoj Velike planine odvisen od sodelovanja in povezovanja vseh akterjev, so študentje pri svojem delu zavestno dajali poudarek osebnim stikom in medsebojnim odnosom med deležniki na planini. Rezultate projekta so razdelili na tri sklope. Prvi temelji na zasnovi interaktivne učne poti Po stopinjah pastirjev. Na devetih točkah bi obiskovalcem približali bogato naravno in kulturno dediščino, preko različno zasnovanih učnih elementov in tabel pa bi spoznali, kako poteka pastirjev dan, čemu so služila kamnita vrata, kaj je vrtača ali lokev, spoznali bi pravljična bitja … V drugem sklopu so predlagali vključitev planine in njene bogate vsebine v mrežo Centra šolskih in obšolskih dejavnosti, ki s 25 domovi letno ustvari več kot sto tisoč nočitev. Primerna lokacija bi bila po njihovem Domžalski dom, na ta način pa bi povečali nočitve zlasti v zimskih mesecih in na Veliko planino privabili mlajšo generacijo. V tretjem sklopu pa so se posvetili marketingu: predlagali so celovito in enotno predstavitev Velike planine na spletu, privlačnejšo paketno ponudbo, ki bi jo še bolj poglobljeno predstavili turističnim agencijam, in modernejše oblike spletnega marketinga.

Rezultati projekta so pri udeležencih predstavitve naleteli na pozitiven odziv, Alenka Hribar s kamniškega zavoda za turizem pa je poudarila, da so študentje v izjemno kratkem času neobremenjeni s preteklostjo in s svežimi idejami prišli do konkretnih rešitev, ki ne zahtevajo prevelikih finančnih vložkov in so realne. Projekt jim bo služil tudi pri pripravi zasnove razvoja turizma na Veliki planini in strategije razvoja turizma v občini Kamnik.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Slovenija / petek, 22. januar 2016 / 12:38

Cerar ne da Mramorja

Predsednik vlade Miro Cerar ni sprejel ponujenega odstopa finančnega ministra Dušana Mramorja, ker da bi odstop škodil interesom države. SDS predlaga nacionalno gardo.

Objavljeno na isti dan


GG Plus / ponedeljek, 16. oktober 2017 / 17:36

Biokemik, navdušen nad gorami

Janko Kos je doktor znanosti, ki se lahko pohvali z zavidljivim seznamom akademskih uspehov, a od vseh življenjskih vlog je najdlje alpinist in prav gore so tiste, ki ga medse vabijo že vse njegovo ži...

Zanimivosti / ponedeljek, 16. oktober 2017 / 17:34

Kranj nekoč in danes

Razstaviščna hala Gorenjskega sejma na Savskem otoku je bila zgrajena leta 1971 po načrtih arh. Savina Severja. Služila je za razstaviščne prostore za potrebe Gorenjskega sejma ter za razne druge p...

Gospodarstvo / ponedeljek, 16. oktober 2017 / 15:22

Res ne gre brez nepoštenih praks?

Varuh odnosov v verigi preskrbe s hrano lahko kljub pomanjkanju pooblastil reši marsikatero nepravilnost, če je le pravočasno obveščen, poudarja aktualni varuh dr. Jože Podgoršek.

Nasveti / ponedeljek, 16. oktober 2017 / 15:20

Proti raku predvsem s preventivo

Za ohranjanje svojega zdravja smo odgovorni sami, poudarja Mojca Senčar, dolgoletna predsednica združenja Europa Donna.

Kultura / ponedeljek, 16. oktober 2017 / 15:19

Triptih v Mergentalerjevi ulični galeriji

V Mergentalerjevi ulični galeriji se predstavlja študentka kiparstva Maja Bojanić.