Deset odstotkov manj nočitev

V Kranjski Gori so poleti našteli manj nočitev kot lani. Po zaključku sezone rezultati vseeno boljši, kot je kazal začetek poletja.

Junija je bilo v Kranjski Gori 9 odstotkov manj nočitev kot lani, julijski in avgustovski rezultati pa so boljši in na nivoju lanskih. Največji upad nočitev so letos v Kranjski Gori beležili februarja in aprila.

Kranjska Gora - »Letošnja poletna turistična sezona je bila boljša, kot je kazalo na začetku poletja,« je po prvih podatkih, zbranih ob koncu turistične sezone, kljub na splošno slabšim rezultatom kot v preteklih dveh letih zadovoljna direktorica LTO Kranjska Gora Mirjam Žerjav. Junija je bilo namreč v destinaciji 9 odstotkov manj nočitev kot lani, julijski in avgustov­ski rezultati pa so boljši in na nivoju lanskih. »Podatki kažejo, da beležimo tudi v obdobju od januarja do junija skupaj nekaj manj kot 10 odstotkov, to je okoli 30 tisoč, manj nočitev kot lani. A upoštevati je treba, da sta bili sezoni 2010 in 2011 rekordni, ter da imamo doslej zbrane le podatke velikih hotelov, manjši zasebniki, ki oddajajo do deset sob, bodo podatke oddali do konca leta. Tako pričakujemo, da se bomo do konca leta z rezultati približali nivoju leta 2009,« pojasnjuje Žerjavova.

Nekaj manj kot tretjina je bila domačih gostov, tujci tako kot že nekaj let poleti tradicionalno največ prihajajo iz Velike Britanije in Italije. »Sledijo Nemci, v poletnih mesecih je tudi precej hrvaških gostov, katerih obisk narašča. Vedno več je Srbov, zelo pomembni za nas pa so tudi gosti iz Belgije in Nizozemske ter Čehi, Poljaki in Madžari. Gre za turiste iz držav, iz katerih iz leta v leto beležimo konstantno rast gostov.«

Kot je še povedala Žerjavova, je krizo v turizmu najbolj čutiti na manj fleksibilnem britanskem pa tudi nemškem trgu. »Precejšen upad gostov pa smo opazili na trgu, ki je sicer fleksibilen in od koder prihaja največ italijanskih gostov: to so območja okoli Bolonje, Modene in Milana, ki jih je spomladi prizadel potres in od koder je predvsem v prvih poletnih mesecih prišlo bistveno manj turistov kot prejšnja leta.«

Žerjavova poudarja, da v Kranjsko Goro prihaja vedno več dnevnih obiskovalcev. »Ti so zelo pomembni predvsem za gostince, čeprav trošijo manj kot pred nekaj leti. Narašča tudi zanimanje za večje prireditve. Pred kratkim smo tako pripravili narodnozabavno prireditev Veselo v Kranjsko Goro, s katero smo k nam privabili predvsem precej nemških gostov, prva zimska prireditev pa bo že 30. novembra, ko bo v Podkorenu tradicionalno srečanje parkeljnov treh dežel.«

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gorenjska / torek, 3. julij 2012 / 07:00

Gorenjski glas

Gorenjski glas, 3. julij 2012, št. 53

Objavljeno na isti dan


Gorenjska / četrtek, 9. julij 2009 / 07:00

Cepivo predvidoma jeseni

Ljubljana - V Sloveniji je bil do zaključka redakcije potrjen že petnajsti primer nove gripe. Zbolela je mlajša ženska, ki se je vrnila iz Avstralije. Doslej so pri nas vsi zbole...

Avtomobilizem / četrtek, 9. julij 2009 / 07:00

Naslednja stopnja hibridnosti

Novi Lexus RX ima novo obliko in izpopolnjen hibridni pogon.

Avtomobilizem / četrtek, 9. julij 2009 / 07:00

Ponovno dodatno uglaševanje

Test: Hyundai Sonata 2.0 CRDi Premium

Kranj / četrtek, 9. julij 2009 / 07:00

Tuš za otroke iz socialno ogroženih družin

Kranj - V okviru Tuševega dobrodelnega projekta Pričarajmo nasmeh bo letos v sodelovanju z Rdečim križem in dobavitelji na Debelem rtiču letovalo petsto otrok iz socialno ogrožen...

Mularija / četrtek, 9. julij 2009 / 07:00

Vse več mladih se uči slovenščino

Poletno šolo slovenščine obiskuje 125 mladih iz sedemnajstih držav. Minuli teden so si ogledali tudi Kranj in Bled.