Ovco ostrigel v eni minuti
V Sloveniji je vsako leto tekmovanje v striženju ovc. Letošnje je bilo na Rodici. Državni prvak je s strojčkom vsako ovco v povprečju strigel le dobro minuto. Z moškimi se je uspešno merila tudi Mojca Noč iz Javorniškega Rovta.
Rodica - Zveza društev rejcev drobnice Slovenije je v soboto v sodelovanju s Kmetijsko založbo - revijo Drobnica in oddelkom za zootehniko Biotehniške fakultete pripravila na Rodici pri Domžalah državno tekmovanje v striženju ovc, deseto državno razstavo drobnice in prvo državno razstavo oplemenjene jezersko-solčavske pasme.
Osrednji dogodek je bilo tekmovanje v striženju ovc, pri katerem so upoštevali hitrost (čas) in kakovost striženja, pa tudi število ureznin in ravnanje z ovcami. V obeh kategorijah, tako pri striženju ovc s škarjami kot z električnim strojčkom, je državni prvak postal Andrej Škibin iz Prelož pri Lokvi - s škarjami je tri ovce ostrigel v 12 minutah in 13 sekundah, s strojčkom deset ovc v enajstih minutah in 36 sekundah, pri tem pa je bil končni čas s kazenskimi pribitki za približno tri minute daljši. V striženju ovc s škarjami je bila druga Mojca Noč iz Javorniškega Rovta, ki je tokrat tekmovala že petič zapored in doslej vknjižila same odlične uvrstitve - poleg zmage še dve drugi mesti ter po eno tretje in četrto. Tri ovce je ostrigla v nekaj več kot šestnajstih minutah. »Za ročno striženje je pomembna moč v rokah, rezultat pa je odvisen tudi od tega, na kakšno ovco naletiš. Tokrat sem dobila precej »zafilcano« - rez je bil težak in škarje so šle težko skozi volno,« je po nastopu dejala Mojca, ki je sebe označila kot kmetico brez zemlje. Nekaj zemljišč ima v najemu, nekaj krme kupi. Redi trinajst ovc, osem koz in dva konja, ljubiteljsko izdeluje sir. Zaposlena je bila »na železnici«, zdaj je na čakanju za upokojitev. »Od reje drobnice ni velikega dohodka, a jaz vztrajam, tudi zato, ker imam živali rada,« je povedala Mojca in poudarila, kako zelo je bila vesela, ko je letos del tropa ovc iz Završnice prišel sam domov v Javorniški Rovt. Paša je bila kljub suši kar dobra, z volkom in medvedom zaenkrat še niso imeli opravka, nekaj škode jim povzročajo krokarji, ki napadajo jagnjeta.
Na jubilejni, deseti državni razstavi drobnice so predstavili avtohtone in tradicionalne slovenske pasme ovc in koz, za katero so tudi tokrat »prispevali« živali rejci, ki jih je ministrstvo za kmetijstvo in okolje nagradilo za rejske dosežke in za urejenost kmetij. Priznanje ja rejcem podelila generalna direktorica direktorata za kmetijstvo Martina Bavec, z Gorenjskega ga je za rejo sanskih koz prejel Anton Šubic iz Žirovskega Vrha Sv. Urbana.
Najboljša Zobavnikova ovca in oven
Prvič so pripravili tudi državno razstavo ovc oplemenjene jezersko-solčavske pasme, na katero je trinajst rejcev pripeljalo več kot petdeset ovc iz konvencionalne in tudi ekološke reje. Strokovna komisija je izmed njih izbrala najboljše oz. najlepše. Priznanje za najboljšega ovna in najboljšo ovco in za tretjo najbolje ocenjeno jagnjico je prejel rejec Janez Zobavnik z Briš pri Kamniku. »Takšna priznanja mi veliko pomenijo,« je dejal Janez, gospodar na hribovski strmi kmetiji, na kateri z bratovo pomočjo obdeluje 5,5 hektarja kmetijskih zemljišč in gospodari še z nekaj gozda. Že osemnajst let se na kmetiji ukvarjajo z ovčerejo, skupno redijo okrog štirideset odraslih ovc in ovnov, poleg teh pa še dve kravi ciki in dva telička. Ovce so od spomladi do jeseni na paši. Večino jih pasejo na svojem pašniku v bližini kmetije, petnajst jih vsako leto dajo na Menino planino. »Čeprav je bila suša, je bilo paše še kar zadosti, tako da nam tropa ni bilo treba zmanjševati. Medveda in volka na naših planinah k sreči še nimamo, jagnjeta občasno napadejo krokarji in lisice,« je dejal Janez in kot glavni problem v ovčereji izpostavil prodajo.
Franc Zagožen: »Vztrajajte!«
V Sloveniji oplemenjujejo domačo jezersko-solčavsko pasmo z romanovsko že trideset let, oplemenjevanje je dalo tip ovce, ki je primeren za intenzivno rejo za meso in za gospodarsko križanje. Ovce so zelo plodne, zgodaj spolno zrele in vitalne, jagnjeta priraščajo od 20 do 25 dekagramov na dan, poginov med jagnjeti je malo. V primerjavi z jezersko-solčavsko pasmo imajo živali krajše noge, manjšo in z dlako poraščeno glavo in krajši rep.
Oplemenjena jezersko-solčavska pasma je plod dela strokovnjakov Biotehniške fakultete z Rodice, njen idejni oče pa je upokojeni univerzitetni profesor Franc Zagožen, ki tudi sam redi ovce. Zveza društev rejcev drobnice in biotehniška fakulteta sta se mu za to zahvalili s posebnim priznanjem in darilom – polstenim brezrokavnikom iz volne ovc jezersko-solčavske pasme. Njegovo življenjsko delo so ob tej priložnosti predstavili vodja strokovnih služb pri drobnici Drago Kompan, prodekan fakultete Emil Erjavec in predsednik zveze Boris Grabrijan. Kot so dejali, je Zagožen zelo zaslužen za to, da je danes v Sloveniji okrog 170 tisoč ovc in koz. Potem ko se je v šestdesetih letih prejšnjega stoletja število ovc zmanjšalo na vsega petnajst tisoč, so v sedemdesetih letih na Rodici začeli s strokovnim delom na področju ovčereje. Ko je Franc v osemdesetih letih prevzel kmetijo svojih staršev in se namesto za goveda odločil za rejo ovc jezersko-solčavske pasme, je prišel do zaključka, da je treba to pasmo ovc oplemenititi z lastnostmi, ki rejcem prinašajo gospodarske koristi. »Marsikaj sem že počel v življenju, a da bom še maneken, si nisem nikoli mislil,« je, medtem ko si je oblačil darilo - polsteni brezrokavnik, dejal Zagožen in dodal, da reja drobnice zdaj spet nazaduje. »Vztrajajte,« je svetoval rejcem in strokovnjakom.
Sladoled iz kozjega mleka
In kaj vse se je še dogajalo na Rodici? Na fakulteti je potekalo predavanje o elektronskem označevanju drobnice, ki je obvezno na trgu Evropske unije, medtem ko za notranji, slovenski trg še velja izjema. Rejce je zelo navdušil prikaz dela ovčarskih psov. Neža Bric je prikazala, kako pes pasme border colli vodi trop ovc po pašniku in ga usmerja do hleva, kjer rejcu oz. vodniku psa ostane le to, da zapre vrata hleva. Pozornost so vzbujali tudi osli istrske pasme, sicer vzrejeni v Beli krajini, razstava izdelkov iz volne in delavnica polstenja volne. Predstavil se je javni zavod Krajinski park Kolpa, možno je bilo kupiti pašno opremo, na stojnicah so bili obiskovalcem na voljo izdelki iz mleka in mesa drobnice. In v ponudbi je bil tudi sladoled iz kozjega mleka!