Skupaj premagujejo domotožje
Hrvaško kulturno društvo Komušina s sedežem v Škofji Loki ta konec tedna praznuje. Delujejo devetnajst let.
Škofja Loka - Praznovanje bodo v soboto, 6. oktobra, začeli ob 16.30 z mašo s hrvaškim duhovnikom v cerkvi sv. Jakoba, prireditev pa bo v športni dvorani v Medvodah ob 18. uri.
Nastopila bo društvena folklorna skupina (z značilnima inštrumentoma violino in šargijo), na srečanju pa pričakujejo tudi sorodni društvi iz Hrvaške in z Dunaja. Štiri društva delujejo pod imenom Komušina, poleg škofjeloškega še na Reki, v Avstriji in Nemčiji, kamor so njihovi ljudje odšli s trebuhom za kruhom.
»Obletnico društva slavimo vsako leto ob tem času, in sicer v spomin na prvo omembo mesta Komušina leta 1367,« pojasni predsednik društva Anđelko Begić. »Iz tega kraja je 80 odstotkov vseh članov našega društva, gre pa za mesto v Bosni z večinskim hrvaškim, katoliškim prebivalstvom. V Slovenijo smo se iz teh krajev priseljevali od srede sedemdesetih let, ko smo tu iskali delo. Največ nas je v Škofji Loki, Železnikih in Tržiču. V društvu je 160 članov, vključena je tudi že v Sloveniji rojena generacija, ki jo na ta način učimo kulturne dediščine okolja, iz katerega izviramo. Društvo deluje v treh sekcijah, športni, planinski in foklorni, sestajamo pa se v prostorih nekdanje škofjeloške vojašnice.«
Z vojašnico je povezan tudi začetek njihovega društva. Ko so namreč v devetdesetih letih v Slovenijo prihajali begunci iz Hrvaške in Bosne, kjer je divjala vojna, so jim bili v največjo oporo njihovi rojaki. Srečevali so se in skupaj premagovali domotožje. Leta 1993 je tako nastalo društvo. Njegovi člani se pogosto sestajajo, najraje ob krstih, birmah, porokah in drugih družabnih priložnostih, še vedno z namenom, da si potolažijo domotožje in ohranjajo vez z domovino. Tudi v domači kraj se radi vračajo. Anđelkova družina si je tako kot mnogi v domačem kraju zgradila počitniško hišo. Tam sicer živi še malo ljudi, le vsako leto ob velikem šmarnu se ta romarski kraj napolni, ko se vrnejo izseljenci od vsepovsod. »Vsako leto pa na prireditvi zbiramo tudi denar za revne v našem kraju,« še pove Anđelko Begić. »Obiščemo jih ob božiču in jim razdelimo zbrane prispevke. Denar pa namenjamo tudi svetišču Konđelo Komušina, ki ga gradijo v našem kraju.«