Brina Torkar v enem zamahu pred zgodbo iz sodobnega sveta. Na razstavi pa je moč sliko z naslovom Shoes (Čevlji) videli tudi v celoti. (Foto: Tina Počkaj)

Slike, ki so zgodbe

V galeriji Kranjske hiše je na ogled razstava akademske slikarke mlajše generacije Brine Torkar.

Ne le v gledanje, aktualna slikarska razstava v galeriji Kranjske hiše z naslovom Dekle je po vodo šlo nam je tokrat ponujena tudi v branje. Akademska slikarka mlajše generacije Brina Torkar, sicer po rodu Jeseničanka, nam s svojim izborom slik pripoveduje zgodbe, v katerih razgalja tako svoja osebna doživetja kot njene poglede na svet, ki nas obkroža. Oziroma kot je zapisal poznavalec njenega dela, umetnostni zgodovinar Boštjan Soklič: »Pripoveduje univerzalne zgodbe o zavesti, ki svet osmišlja in mu daje obliko. Kot občutljiva, a konstruktivna vizualna umetnica se Brina Torkar intenzivno odziva na različne zunanje dražljaje, vodilna načela pa jo usmerjajo v vedno nova opazovanja in upodabljanja pojavnosti, oziroma tistega njenega segmenta, ki jo najbolj intrigira in privlači.«

Brina Torkar se predstav­lja predvsem s platni večjih formatov. »Razstava je na neki način retrospektivna, saj gre za dela, ki so povsem nova, nekatera pa so bila že razstavljena ali so iz časa študija. V tej različnosti se vidi, kako sem v posameznih obdobjih odpirala različna vrata ali izhode in vselej iskala nek svoj eros,« je povedala Brina Torkar in dodala, da je pravzaprav vsaka njena slika neka zgodba iz življenja. Osrednja slika na primer, ki je dala tudi naslov razstavi, je vezana na njen odhod v Indijo, kjer je spoznavala del njenega drugega sorodstva po očetu Indijcu. Figure na njenih slikah so obrnjene navznoter. »Ker grem v notranjost človeka, hočem povedati več. Hkrati pa si s sliko na neki način tudi potrjujem ali celo krepim, kar si sama želim.«

Avtorica je pri tem smela v svojem likovnem izrazu, ki je seveda povezan z njenimi pripovedmi. »Vse je odvisno od tematsko izbranih predstavnih elementov, s katerimi slikarka vzpostavlja večplasten, izredno barvit kontekst, v katerem antropomorfni povzetki človeških bitij nimajo prednosti, ampak imajo vse slikovne plasti enako vrednost,« je zapisal njen profesor Emerik Bernard. »Moja inspiracija so ljudje, osebnosti, ki jih srečujem v svojem življenju in imajo v sebi žlahtno plemenitost. Ne z željo, da bi izobraževali, ampak z inspiracijo, da bi vsi mi delovali tako, da bi bil svet boljši.«

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Medvode / torek, 5. julij 2016 / 12:15

Fotografska razstava Pulitzerjevega nagrajenca

Medvode – Jutri, 6. julija, bo ob 19.30 v prostorih Knjižnice Medvode odprtje prve samostojne fotografske razstave prvega slovenskega Pulitzerjevega nagrajenca Srdjana Živulovića. Prestižno nagrado...

Objavljeno na isti dan


Splošno / sreda, 28. november 2007 / 07:00

Izbrano

Šport, zdrava prehrana in rak na dojkah Rak na dojkah je še vedno bolezen, ki vsako leto odnese številna ženska življenja. Ena od zadnjih raziskav na bolnicah je dokaz...

Kranj / sreda, 28. november 2007 / 07:00

Mestno drobovje razpada

Za ureditev mestne infrastrukture bo v prihodnjih desetih letih treba zagotoviti več kot 130 milijonov evrov.

Gorenja vas-Poljane / sreda, 28. november 2007 / 07:00

Odločno na pot razvoja

Praznovanje občine Gorenja vas-Poljane minilo v znamenju oživljanja posestva Visoko in častnega občana, nekdanjega župana Jožeta Bogataja.

Radovljica / sreda, 28. november 2007 / 07:00

Pogrešajo praktično znanje

Delodajalci pogrešajo pri mladih, ki prihajajo iz šol v službe, več praktičnega znanja in prilagodljivosti.

Splošno / sreda, 28. november 2007 / 07:00

Grče let že dolgo ne štejejo

Športno društvo Marmor Hotavlje je slovesno zaključilo že trinajsto sezono družabno rekreativne akcije "Hotaveljska grča".