Teža šolskih torb ne bi smela presegati četrtine otrokove telesne teže. (Foto: Gorazd Kavčič)

Šolske torbe so pretežke

Dobra šolska torba mora posnemati gorniški nahrbtnik, poudarja specialistka razvojne ortopedije primarij Tatjana Dolenc Veličkovič.

Starši naj otroku šolsko torbo izbirajo tako, kot bi sebi izbirali nahrbtnik za v hribe, svetuje Tatjana Dolenc Veličkovič. »Pri tem naj si zamislijo, da nosijo vsaj trideset- do štiridesetkilogramski nahrbtnik in kako bi to laže nesli.«

Izbiro šolske torbe starši pogosto prepustijo otroku, ki pa mu ni pomembno, ali bo z njenim prenašanjem ustrezno obremenil hrbtenico, ampak predvsem, ali je na njej upodobljen njegov priljubljen risani junak. »Izbira šolske torbe je postala stvar komerciale. Trgovcem je pomembno le, da čim več prodajo,« opozarja specialistka ortopedije v razvojni ambulanti Zdravstvenega doma Kranj Tatjana Dolenc Veličkovič. Poudarila je, da mora dobra šolska torba posnemati gorniški nahrbtnik, česar pa otroci ne marajo. »Tak nahrbtnik ima trebušni in prsni pas ter pravilno postavljene naramnice, ki se lahko zbližajo. Oprtati bi si ga morali tako, da bi težo razporedili čim bližje težišču telesa,« je pojasnila Tatjana Dolenc Veličkovič.

Še večji problem kot same šolske torbe pa je teža šolskih potrebščin, ki jih otroci prenašajo v torbi. »Včasih dosega tretjino ali celo polovico otrokove teže, kar je absolutno preveč. To predstavlja dodatno težo na otrokovem telesu ter bistveno vpliva na težišče in obvladovanje težišča telesa. Vpliva torej na držo,« opozarja Tatjana Dolenc Veličkovič. Teža šolskih torb naj ne bi presegala četrtine otrokove telesne teže. »Čeprav zame tudi to ni sprejemljivo. Če pa že otroci prenašajo tako težke torbe, mora biti teža razporejena tako, da čim manj spremeni položaj otrokove drže, s katero obvladuje težo svojega telesa.« Torbo bi si morali dobro oprtati na trup in jo nasloniti na križnico. »Vendar jih otroci ne nosijo tako, pač pa čisto spustijo naramnice, da je teža okrog zadnjice,« opaža Tatjana Dolenc Veličkovič. V zadnjem času prodajajo tudi torbe na koleščkih, ki sicer otroke razbremenijo pri prenašanju teže, a ga po drugi strani preveč vlečejo v asimetrijo.

Otrokove drže pa ne obremenjujejo samo šolske torbe, še opozarja, ampak tudi neustrezni stoli in mize v šoli. »Med otroki je tudi dvajset centimetrov razlike v višini, kljub temu pa imajo v šoli vsi enake stole.« Poleg tega so otroci pred vstopom v šolo neprestano v gibanju, potem pa jih posadijo v klop. »Učijo jih pisati in računati, ne pa, kako za pisanje in računanje obvladati telo. Nihče jih ne usmerja v ergonomsko držo, iz česar izvira veliko bolezenskih stanj.« Posledice so zato nepravilnosti v razvoju drže, v obdobju hitre rasti pa tudi bolezenske spremembe na hrbtenici. »Mišično in vezivno tkivo pri otrocih še ni dokončno razvito, zato lahko povzroča določene spremembe, tudi bolečine v hrbtu. Danes tako že majhni otroci tožijo o bolečninah v hrbtu,« pravi Tatjana Dolenc Veličkovič.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Splošno / torek, 15. maj 2007 / 07:00

Spremembe pri izvajanju dimnikarske službe

Popravek oziroma odgovor na članek pod gornjim naslovom

Objavljeno na isti dan


GG Plus / četrtek, 21. februar 2013 / 07:00

Uspešen tudi z otroki

Magister ljudske medicine Maksim Osipov pomaga pri reševanju simptomov različnih težav posameznikov. Spada med deset najboljših zdravilcev na svetu. Človeka obravnava celostno in najprej odstrani vzro...

GG Plus / četrtek, 21. februar 2013 / 07:00

Uvozniki za spremembe

Sekcija za osebna motorna vozila bo tudi letos aktivna na več področjih.

Šport / četrtek, 21. februar 2013 / 07:00

Podirali so tudi rekorde

Tržič - V kavarni Špela v Tržiču so pripravili tekmovanje GPC Brutal Benchpress oziroma dvigovanje uteži tezno leže brez opreme. Udeležilo se ga je sedemnajst tekmovalcev in ena...

Gospodarstvo / četrtek, 21. februar 2013 / 07:00

Kupec z Madeire plačal za hlod javorja 11.895 evrov

Lastnik hloda gorskega javorja je na sedmi licitaciji slovenskega visoko vrednega lesa zanj dobil 11.895 evrov oz. 6.181 evrov za "kubik".

Gospodarstvo / četrtek, 21. februar 2013 / 07:00

Načrt je povečanje prodaje

Načrt ajdovskega Mlinotesta s pekarno v Škofji Loki (Peks) je povečanje tržnega deleža na Gorenjskem in proizvodnja doma razvitega kakovostnega kruha. V Škofji Loki razvita hrusta (kruh) sta prejemnik...