
Oprostite za kisle nasmehe
"Delam dvanajst ur na dan za 650 evrov. Oprostite za kisle nasmehe" in "V mojem delovnem prostoru je 40 stopinj. Pot mi teče v potokih, za klimo pa ni denarja" so v petek sporočali gostinci na Bledu, v Bohinju in na Obali.
Bled, Bohinj - Sindikalisti so v petek izpeljali prvi protest, prek katerega opozarjajo na težke delovne razmere in nizke plače natakarjev in kuharjev, prihodnje petke pa bodo z deljenjem letakov opozarjali na nezadovoljstvo drugih delavcev v turizmu. »Gostinci bi radi dosegli enotnost in stopili skupaj ter povedali na glas o svojih težavah, a se bojijo sankcij, tudi za službe,« je povedala Romana Oman, sekretarka Območne organizacija ZSSS Gorenjska, ki je na Bledu in v Bohinju v petek skupaj z Davidom Švarcem in študenti razdelila tisoč letakov z vsebino, ki smo jo zapisali zgoraj.
Zaposleni so ta čas delali, saj se zavedajo, da sredi turistične sezone ni pravi čas za proteste, hkrati se, kot je povedala Omanova, bojijo izgube službe, a so z razmerami v službah izredno nezadovoljni. Podatki Zavoda za zaposlovanje sicer kažejo, da tudi v času gospodarske krize delodajalci ves čas povprašujejo po natakarjih in kuharjih. »Le v sezoni, le za pol leta, temu sledi odpust, zato tudi toliko povpraševanja,« razloži Omanova. Tako stalno zaposleni kot za določen čas pa se morajo sprijazniti z nizkimi plačami - brez dodatkov naj bi dobili 650 evrov neto. Ob upoštevanju nadur, nedeljskega in prazničnega dela se plača popravi od sto do nekaj sto evrov.
Plače niso edini razlog nezadovoljstva gostincev, saj so tudi delovne razmere slabe, velikokrat ne izpolnjujejo zakonskih zahtev. Vse zaposlene v turizmu so sindikalisti opozorili, da jim mora delodajalec tudi na višku sezone, kljub temu da tedenski delovnik morda znaša 56 ur, zagotoviti odmore in počitke. V obdobju 24 ur ima delavec pravico do 12-urnega počitka, po sedmih dneh en dan (24 ur) počitka. Razpored delovnega časa mora biti pripravljen vsaj en teden vnaprej. »Vse prenašajo, saj vedo, da bi po obisku inšpektorja ostali brez službe. Vodilni bi namesto ureditve razmer prej zaprli podjetje. V bohinjske hotele sindikalisti ne upamo več, saj lahko naredimo več škode kot koristi,« pove sekretarka Romana Oman.
Odzivov turistov, tako domačih kot tujih, ni bilo veliko, saj so letake v štirih jezikih morda prebrali šele po snidenju s sindikalistoma. »Sarajevčan, ki se je ustavil, pa ni mogel verjeti očem. Povedal je, da si je razmere v Sloveniji predstavljal povsem drugače. V Sarajevu so plače gostincev približno petsto evrov, vendar kava stane petdeset centov, na Bledu pa dva evra. Ali niste v EU, me je presenečeno vprašal,« je povedal David Švarc. Sindikalista upata, da se bodo delodajalci po protestu vsaj pogovarjali (dialoga sedaj ni) o izboljšanju delovnih razmer in sklenitvi tarifnega dela v kolektivni pogodbi.