Aplavz zlatemu utopljencu
Kreta je zemlji ime, na sredi škrlatnega morja, lepi in plodni, z valovi obdani ...,« pravi slepi grški pesnik Homer v Odiseji. Zbogom, lepotica! Naju vabi Santorin, zapeljivi arhipelag kakšnih sedemdeset morskih milj severno. Na otoku Thiri, oblikovanemu kot srp, se na zahodni strani dvigajo ostre črno rdečkaste pečine s tenkimi vodoravnimi belimi plastmi od 150–350 m nad kaldero, zalitim vulkanskim kraterjem. Na vrhu teh pečin kot neznanske jate galebov lebdijo bele vasi z modrimi kupolami kapelic, z modrimi vrati in ograjami ter stoli v kafenionu ter košatimi rdečimi bugenvilijami ... Po strašnem minojskem izbruhu okoli 1600 pred našim štetjem so se potresi skozi stoletja vrstili, zadnji leta 1956 je močno prizadel otok, še posebej vas Oio (izgovori se Io), ki je danes vsa obnovljena in kot velikanska bleščeča pajkova mreža vabi turistične mušice v vinske kleti, na bližnje plaže s črnim peskom, v zlatarne in spominkarne ... ter na vsakodnevno kolosalno predstavo sončnega zahoda. S starega kastela je pogled najbolj veličasten. In ko kot stopljeno zlato žareča obla skozi mavrične barve kaldere in obzorja zdrsne v globočino, verniki sonca zaploskajo in se razvalovijo: pohajkovat, nakupovat, ljubit ali večerjat ... S pogledom na vulkan so cene zasoljene, a se enako dobro je s pogledom na kozarec assyrtika, suhega belega vinčka tudi z manj spektakularnim razgledom.
Paradižnikovi zrezki
Tomatokeftedes
Za 4 osebe potrebujemo:
500 g češnjevcev
2 srednje veliki čebuli
6 vejic mete
3 vejice peteršilja
2 žlici oljčnega olja
olje za cvrtje
140-150 g moke
sol, poper
8 črnih oliv
4 majhne češnjevce
4 lističe mete za užiten okras
Paradižnike operemo, osušimo, izrežemo pecelj in s paličnim mešalnikom grobo zmeljemo. Čebulo olupimo in sesekljamo na res drobne kockice. Meto in peteršilj splaknemo, osušimo in sesekljamo. Paradižnik zmešamo z zelišči in čebulo, dodamo 2 žlici oljčnega olja in toliko moke, da zmes lahko oblikujemo. Solimo in popramo. V ponvi segrejemo olje. Z jedilno žlico oblikujemo kepice, jih polagamo v olje in sploščimo ter po obeh straneh pečemo 3-4 minute, da so zlato rumene. Odcedimo na kuhinjskem papirju. Na štiri krožnike razporedimo olive in na pol prerezane češnjevce, dodamo zrezke in postrežemo z zeleno solato.
Pomarančna solata s svežimi figami
Za 4 osebe potrebujemo:
2 pomaranči
4 sveže fige
1-2 žlici medu
najboljši je timijanov
1 neškropljeno pomarančo
20 ml metaxe
200 g vaniljinega sladoleda
4 lističe melise za okras
Če ni sezona fig, lahko uporabimo breskve. Pomarančo olupimo tako, da odstranimo vso belo kožico. Fige na hitro splaknemo in osušimo. Oboje narežemo na tenke kolobarčke. Pomarančo ostrgamo in iztisnemo sok. Zmešamo pomarančno lupino in sok, med in metaxo. Na krožnike razporedimo rezine sadja, pokapljamo z medeno mešanico, dodamo sladoled in liste melise za okras. Grške sladice so zelo sladke, zato količino medu prilagodimo svojemu okusu.