Domen Rakovec, koordinator projekta Zagovorništvo - glas otroka za Gorenjsko: "Pobudo za postavitev zagovornika lahko da vsak: otrok sam, starši, strokovni delavci, učitelji ... Osnovna težava pa je v tem, da se na zagovornika pomisli dokaj pozno. Takrat, ko so se različni uradni postopki že začeli, ko je bil otrok že večkrat obravnavan, je lahko tudi že prepozno. Zagovornik naj bi začel z delom takoj, ko se otrok znajde v določenih težavah."

Kdo so zagovorniki otrok?

Otroci se lahko znajdejo v najrazličnejših stiskah - v navzkrižnem boju ločenih staršev, v zlorabah, nasilju v družini, smrt staršev ...

»Kot zagovornik dobiš možnost in dovolj časa, da si z otrokom, da ga postopno spoznavaš v njegovem običajnem okolju in dobiš »naravno« sliko o njem. Žal pa se vse prevečkrat zgodi, da se, ko zagovornik zaključi s svojim delom, predolgo časa čaka s konkretnimi ukrepi.« Kako do zagovornika otroka? Če otrok sam ali nekdo v njegovi bližini meni, da potrebuje zagovornika, potem je najbolje, da se obrne na koordinatorja. To naj naredi čim prej, saj je zelo pomembno, da se zagovornik postavi v čim zgodnejši fazi, ko otrok še ni zmanipuliran, ko se uradni postopki še niso začeli. Če mora namreč otrok nenehno pripovedovati svojo zgodbo, pa se potem njegov položaj nič ne izboljša, izgubi zaupanje. Telefonska številka koordinatorja zagovornika – glas otroka za Gorenjsko je 041/211 223. Lahko pa pokličete tudi glavno koordinatorico in vodjo projekta mag. Martino Jenkole na Varuha človekovih pravic na brezplačno številko 080 15 30.

Takrat so seveda na potezi uradne ustanove in treba je ukrepati, zaščititi interes in korist otroka. Pogosto je to tako, da vsi zelo dobro vedo, kaj je dobro za otroka, njega samega pa nihče nič ne vpraša. Ali pa se njegov glas presliši. Pri Varuhu človekovih pravic RS že nekaj let poteka projekt Zagovornik - glas otroka, s katerim želijo zapolniti to vrzel. Tudi na Gorenjskem delujejo zagovorniki otrok. Kdo so in kaj počnejo?

 

Domen Rakovec je po poklicu socialni delavec in je koordinator zagovorništva otrok na Gorenjskem. Kaj je namen zagovorništva otrok? »Zagovornik okrepi glas otroka. Vse prevečkrat starši ali pristojne ustanove odločajo o otroku, njegovega mnenja pa ne upoštevajo. Zagovornik je postavljen izključno za otroka. Naglas pove tisto, kar mu sporoči otrok – kaj misli, čuti in želi. Osnova pri delu zagovornika je tako slišati otroški glas, ga okrepiti in predati naprej – staršem, ustanovam in strokovnim delavcem, ki odločajo o njegovi usodi. Zelo težko pa se je upreti miselnosti, da vemo vnaprej, kaj je za tega otroka prav in dobro. Otroku je treba pozorno prisluhniti.«

 

Otrokove želje, interesi in koristi so lahko v nasprotju z željami njegovih staršev, lahko pa tudi v nasprotju s tem, kar po uradni dolžnosti mora izvesti center za socialno delo. Ukrep odvzema otroka iz družine je eden takšnih. Nekateri otroci, čeprav so zlorabljeni ali se nad njimi izvaja nasilje, si kljub temu želijo ostati v družini, ne glede na to, kakšna škoda se jim povzroča doma. Center za socialno delo pa odvzem otroka v takšnem primeru mora izpeljati. Seveda je taka odločitev CSD v takšnih primerih pravilna. Za otroka pa je veliko že to, da ima takrat na razpolago nekoga, ki mu je pripravljen prisluhniti in mu stati ob strani.

 

Pobuda za zagovornika se naslovi na koordinatorja ali pa na vodjo projekta, ki je pri Varuhu človekovih pravic. Potem se zagovornika otroku lahko postavi na dva načina. Najbolje je, če nam uspe pridobiti soglasje staršev. Če to ne gre, se zagovornik postavi z odločbo centra za socialno delo. Nujno pa je treba pridobiti tudi soglasje otroka za sodelovanje z zagovornikom.«

 

Domen Rakovec pravi, da si želijo, da bi bilo teh pobud za postavitev zagovornika več. Kako pa sodelujejo s pristojnimi ustanovami na Gorenjskem? »Dobro. Zlasti imamo zagovorniki zelo dobre izkušnje z Okrožnim sodiščem Kranj, prav tako pa tudi s centri za socialno delo.«

 

Romina Purić je ena tistih, ki že dalj časa opravljajo zagovorništvo otrok in zato dobro ve, kaj potrebuje otrok, ki se znajde v stiski. »Odvisno od starosti otroka, od vrste problematike, pa tudi od spola otroka. Zadnji primer, ki sem ga imela, je bila dvanajstletna deklica, ki je zavračala stike z očetom. Že v najinem prvem, drugem pogovoru je deklica dala svojo izjavo oziroma povedala, kaj si želi. In po nekaj mesecih dela je njena izjava ostala enaka. Moje delo zagovornice je bilo v tem, da sem dobila zagotovilo, da gre v tem, kar govori, resnično za njeno željo, da torej ni zmanipulirana. Drugi del je bil ta, da je deklica pri meni lahko dobila vse informacije, ki jih je potrebovala.«

 

Staša Sitar vodi ustanovo, ki se profesionalno ukvarja z mladostniki s čustvenimi in vedenjskimi motnjami in njihovimi starši. Ali je imela kakšna drugačna pričakovanja glede zagovorništva, preden je dejansko to delo začela opravljati? »Slika se mi je pokrila, svoje vsakodnevno profesionalno delo vidim podobno kot zagovorništvo. Vendar sem s sodelovanjem v projektu zagovorništva še bolj postala glasnica otroka. Še bolj sem torej naostrila ušesa za to, kaj mi govori otrok.« Sitarjeva tudi ugotavlja, da je v obdobju, ko starši in ustanove niso dovolj občutljive za to, da bi otroka zares slišale, vloga zagovornikov še toliko bolj pomembna. Postopki so namreč takšni, da je skoraj nemogoče ugotoviti, kaj otrok res misli in čuti, stik z otrokom ni zadosten, otroka spoznavajo bolj površno, prek papirjev. »Kot zagovornik dobiš možnost in dovolj časa, da si z otrokom, da ga postopno spoznavaš v njegovem običajnem okolju in dobiš »naravno« sliko o njem.« Žal pa se vse prevečkrat zgodi, da se, ko zagovornik zaključi s svojim delom, predolgo časa čaka s konkretnimi ukrepi. »Sodišče po mojih izkušnjah zelo sledi temu, kar pove zagovornik otroka, zatakne pa se pri konkretni izvedbi tako pri starših kot pri uradnih ustanovah.« Sitarjevi se je večkrat zgodilo, da so na primer stiki drugega starša z otrokom potekali dokaj normalno, dokler je ona kot zagovornica otroka spremljala. Ko pa se je umaknila, so stvari spet stekle po starem in so se začele pojavljati težave. »Tudi starši, kot kaže, določen čas potrebujejo pomoč, da se novi odnosi med njimi in otrokom utrdijo in da ne zapadejo spet v stare vzorce ravnanja. Nujno bi bilo torej treba postopke peljati tako, da bi tudi starši imeli določeno oporo pri prilagajanju na nove razmere.«

 

Kako torej poteka delo zagovornika? Staša Sitar: »Razlika je, ali delam s starejšimi ali mlajšimi mladostniki. Pri starejših srečanja potekajo bolj na odrasli, odprti, sodelovalni ravni, na dogovarjanju. Pri mlajših otrocih, starih od 8 do 10 let, pa potrebujem precej časa, da kot zagovornica z otrokom najprej vzpostavim odnos. Pomembno se mi zdi, da se z otrokom srečujem redno, da preko igre in sproščenega druženja in pogovorov stkeva odnos in da zanj postanem oseba, ki ji lahko zaupa in ki ji lahko v nadaljevanju pove, kaj ga obremenjuje.«

 

 

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Slovenija / torek, 3. julij 2007 / 07:00

Na Touru bo v majici državnega prvaka

Tadej Valjavec je z zmago na državnem prvenstvu v cestni vožnji postal edini, ki mu je to uspelo dvakrat. V sredo potuje v London, kjer se bo v soboto začel Tour de France.

Objavljeno na isti dan


Zanimivosti / sobota, 3. november 2007 / 07:00

Zvesti Gorenjskemu glasu

Lenčka in Franc Bernard z Brezij Gorenjski glas prebirata že več kot 45 let. Vedno sta bila naročena le na ta časopis in Lenčka se spominja, kako je še v stari hiši, s hrbtom naslonje...

Slovenija / sobota, 3. november 2007 / 07:00

Z zakonom rešeni manj pomembnih zadev

Janez Čebulj, zadnja tri leta predsednik ustavnega sodišča, ki je pričakoval, da se bo 30. oktobra kot ustavni sodnik poslovil, a mu je mandat z žrebom podaljšan do izvolitve novega ustavnega sodnika,...

Slovenija / sobota, 3. november 2007 / 07:00

Veto za financiranje šolstva

Ljubljana - Državni svet je sprejel veto na novelo zakona o organizaciji in financiranju vzgoje in izobraževanja, ki je med drugim predvidevala, da bi bile tudi zasebne šole stoo...

Gospodarstvo / sobota, 3. november 2007 / 07:00

Nad inflacijo pri plačah?

Podatki kažejo, da se nadaljujejo ugodna gospodarska gibanja iz prve polovice leta. Pri inflaciji je potrebna zajezitev inflacijskih pričakovanj.

Gospodarstvo / sobota, 3. november 2007 / 07:00

Sprejete spremembe obrtnega zakona

Spremembe obrtnega zakona omogočajo lažji vstop v obrtno dejavnost, prinašajo pa tudi enotno članarino za Obrtno zbornico Slovenije.