Zgodbe muzejskih predmetov: Reklamna tabla Sava
Hiter napredek, ki ga je Kranj doživel v 20. stoletju, si je nemogoče zamišljati brez tovarne Sava, podjetja z več kot devetimi desetletij dolgo tradicijo neprekinjenega uspešnega delovanja.
Leta 1920 je bila ustanovljena uvozno-izvozna družba Atlanta, ki se je naslednje leto preoblikovala v Vulkan, tovarno za gumijeve izdelke, prvo tovrstno podjetje pri nas. Družabniki so bili trgovci Franc in Peter Šumi, Alfonz Pirc iz Kranja ter Jožko Veber iz Zalega Loga. Tovarna je bila na desnem bregu Kokre, v neposredni bližini mesta. Prvi in najbolj znan izdelek Vulkana so bili podpetniki za čevlje, ki so jih oglaševali pod imenom Eterna. Kasneje so izdelovali tudi radirke, zračnice in plašče za kolesa, podplate in opanke, termoforje, različne cevi in druge tehnične pripomočke. Poleg velikih tekstilnih tovarn je bilo to največje podjetje v Kranju. Od 53 zaposlenih v prvih letih je do leta 1938 njihovo število naraslo na 510. Leta 1931 so novi lastniki postali avstrijski podjetniki in ime tovarne spremenili v Semperit, jugoslovanska tvornica gumijevih izdelkov.
Po drugi svetovni vojni je bila Tovarna gumijevih izdelkov Sava, kot so jo poimenovali leta 1946, eno od najpomembnejših republiških in državnih podjetij. Začeli so z redno proizvodnjo avtomobilskih plaščev in zračnic in se postopno selili v nove obrate na Laborah. Leta 1967 so z avstrijskim podjetjem Semperit sklenili licenčno pogodbo o izdelovanju diagonalnih plaščev, kar je bil začetek skoraj tridesetletnega sodelovanja. Z začetkom proizvodnje novih radialnih pnevmatik je bila leta 1972 ustanovljena Tovarna avtopnevmatike Sava Semperit. Avtomobilske in tovorne pnevmatike, najbolj prepoznavni Savini izdelki, so predstavljali več kot tri četrtine proizvodnje, katere obseg je ob velikih investicijah in modernizaciji strmo naraščal, s tem pa tudi število zaposlenih in konec 80. let je v Savi delalo že več kot 4.700 delavcev. Ob skrbi za razvoj in kvaliteto so izdelke uspešno prodajali tudi na zahtevnih tujih trgih.
Podjetje Sava se je po lastninjenju leta 1996 preoblikovalo v delniško družbo. Leta 1997 so sklenili pogodbo o poslovnem partnerstvu z ameriškim koncernom Goodyear, ki je v novem podjetju Sava Tires postal večinski lastnik proizvodnje avtoplaščev in gumenih izdelkov. Novo oblikovana Poslovna skupina Sava pa se je usmerila na področje kemije, trgovine, financ in turizma.