V Ratečah so bili včeraj razočarani, ker so v Mednarodni smučarski zvezi dali Lahtiju prednost pred Planico. (Foto: Gorazd Kavčič)

V Planici ne bo svetovnega prvenstva

Delegati Mednarodne smučarske zveze so včeraj odločili, da bo prireditelj svetovnega prvenstva v nordijskem smučanju leta 2017 finski Lahti. Planica prišla v tretji, odločilni krog glasovanja.

Rateče - Planica ne bo gostila svetovnega prvenstva v nordijskem smučanju leta 2017, so včeraj na 48. kongresu Mednarodne smučarske zveze (FIS) v Južni Koreji odločili člani predsedstva FIS. Njihova odločitev je bila za marsikoga presenetljiva: gostitelj prvenstva bo finski Lahti, čeprav bo že prvenstvo 2015 potekalo na severu Evrope – v Falunu. Planica in Lahti sta se sicer uvrstila v tretji krog glasovanja (v prvem so izpadle poljske Zakopane in nemški Oberstdorf), tam pa je finsko kandidaturo podrlo dvanajst delegatov, slovensko pa le trije oziroma še manj kot v drugem krogu (pet glasov).

»Zelo sem žalosten, saj si je Planica zaslužila organizacijo svetovnega prvenstva, ne le zaradi novega nordijskega centra, ampak tudi zaradi vsega, kar je doslej dala nordijskemu športu. Žal je odločala 'športna' politika in v njej so se Finci najbolje znašli. Lahti je sicer po mojem mnenju najslabši kandidat, saj ima najslabše objekte, v katere menda tudi ne nameravajo veliko vlagati. Kar se tiče nadaljnjih kandidatur, bi bilo škoda, da bi se sedaj ustavili, je pa res, da je treba nekje najti od 200 do 300 tisoč evrov za stroške kandidature,« je izid glasovanja komentiral Jelko Gros, direktor Zavoda za šport RS Planica, ki bedi nad izvedbo projekta Nordijski center Planica. »Odločitev FIS-a na nordijski center ne vpliva, projekt se bo normalno izvajal naprej, kar pomeni dokončanje do leta 2014 in začetek uporabe v letu 2015,« je še zagotovil. Nordijski center Planica bo sicer zajemal kompleks skakalnic, tekaški stadion in spremljevalne objekte za tekaške proge. V njegovem okviru bodo urejeni še sistem za umetno zasneževanje, žičnice, atletsko-nogometni stadion, kolesarske in sprehajalne poti, park kulturne dediščine, informacijski prostor z gostinskim lokalom, zagotovljene pa bodo tudi kakovostne turistične in športne storitve.

»Takšna odločitev je za nas kar precejšen šok, saj izbire Lahtija zares nismo pričakovali. Verjeli smo v zmago Planice, sicer pa sem vsaj jaz največ možnosti pripisoval Zakopanam. Škoda, a treba je gledati naprej in morda poskusiti že s kandidaturo za svetovno nordijsko prvenstvo v letu 2019,« je takoj po razglasitvi novega prireditelja SP dejal predsednik KS Rateče-Planica Bojan Makovec. V središču Rateč so namreč vaščani in drugi prijatelji Planice skupaj pričakali izid glasovanja v Južni Koreji. »Današnji dogodek smo organizirali s pomočjo občine Kranjska Gora, k organizaciji so veliko prispevali tudi domači gostinci, ki so poskrbeli za brezplačno pogostitev,« je pojasnil Makovec in dodal, da bi organizacija svetovnega prvenstva v Planici zagotovo prinesla izboljšanje sedaj porazne cestne infrastrukture v Zgornjesavski dolini, dodatno spodbudo pa bi dobili tudi gostinci in drugi turistični delavci. »V vsakem primeru pa je sedaj najbolj pomembno, da do konca uresničijo projekt nordijskega centra v Planici, kar pa ne bi bilo možno brez dobre volje domačinov, ki so bili pripravljeni prodati svojo zemljo,« še pravi Makovec.

»Žal planiški kandidaturi ni uspelo. Če bi nam zaupali organizacijo, bi bilo to nekaj edinstvenega, saj se taka priložnost pojavi morda enkrat na stoletje. Ubili bi tudi dve muhi na en mah: zagotovo bi dokončali nordijski center in še zelo odmevno tekmovanje bi organizirali, kar bi prispevalo k razvoju gospodarstva in turizma ne samo v občini Kranjska Gora, temveč tudi v širši gorenjski regiji,« je po včerajšnjem »porazu« povedal podžupan Kranjske Gore Jože Zupančič.

Čeprav se leta 2017 pod Poncami ne bo zbrala svetovna smetana nordijskega smučanja, pa direktor občinske uprave Kranjska Gora Rajko Puš vseeno pričakuje, da bodo nordijski center tudi naprej gradili brez zastojev. »V projekt je bilo vloženo veliko energije tako s strani države, v pomoč pa ji je bila tudi občina Kranjska Gora, ki je med drugim prispevala tudi pet hektarjev veliko zemljišče, še večji prispevek pa so dali drugi lastniki zemljišč,« je dejal.

V Južni Koreji so planiško kandidaturo med drugim predstavljali predsednik Smučarske zveze Slovenije Tomaž Lovše ter ambasadorja Petra Majdič in Franci Petek, tam je bil tudi kranjskogorski župan Jure Žerjav.

       

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Zanimivosti / četrtek, 3. julij 2008 / 07:00

Slovenci iz Argentine peli na Gorenjskem

Breznica - S pesmijo Pa se sliš', ki sta jo skupaj zapela slovenski pevski zbor iz Mendoze v Argentini in mešana pevska skupina Dr. France Prešeren iz Žirovnice, se je v župnijski cerkvi n...

Objavljeno na isti dan


Kronika / sreda, 11. maj 2022 / 15:53

Pijana voznika domov odpeljali svojci

Kranj – V noči na soboto so gorenjski prometni policisti obravnavali močno pijana voznika. V Kranju so se odzvali na prijavo zelo nezanesljive vožnje. Iz prometa so izločili voznika z 1 mg/l alkoho...

Gospodarstvo / sreda, 11. maj 2022 / 15:53

Deset milijonov evrov za nakup nove mehanizacije

Kranj – Agencija za kmetijske trge in razvoj podeželja je 348 upravičencem dodelila 9,94 milijona evrov nepovratnih sredstev za naložbe v nakup nove mehanizacije in opreme za sečnjo in spravilo les...

Zanimivosti / sreda, 11. maj 2022 / 15:53

Vsak dan na Štefanji gori

Franc Šilar z Olševka je bil v letu dni kar 365-krat na Štefanji gori.

Bled / sreda, 11. maj 2022 / 13:52

Pritožba na gradbeno dovoljenje za obvoznico

Gradnja južne blejske obvoznice se bo ponovno zamaknila.

Slovenija / sreda, 11. maj 2022 / 13:49

Pomagajmo preživeti in živeti

Slovenska karitas je začela akcijo Pomagajmo preživeti in živeti, ki je namenjena starejšim, vključevanju trajno nezaposljivih in podpori ljudem z minimalno plačo ter nizkimi prihodki.