Tekmovalec Grega Avsenek in njegov mentor Vojko Žibert / Foto: Cveto Zaplotnik

Grega reševal čast gorenjskih oračev

Na državnem tekmovanju v oranju v Mengšu je kot edini z Gorenjskega nastopil Grega Avsenek iz Spodnjih Gorij, sicer dijak Biotehniškega centra Naklo.

Mengeš – Na njivah Kmetijskega inštituta Slovenije v Jabljah je v petek in soboto potekalo 65. državno tekmovanje oračev in 27. državno tekmovanje dijakov in študentov biotehniških šol v oranju, ki ju je pripravila Zveza za tehnično kulturo Slovenije v sodelovanju s kmetijskim inštitutom, Občino Mengeš, Kmetijsko-gozdarskim zavodom Ljub­ljana in Biotehniškim centrom Naklo. Na tekmovanju oračev je nastopilo pet ekip (Bela krajina, Dolenjska, Ljubljana, Prekmurje in Prlekija) s skupno trinajstimi tekmovalci, na tekmovanju dijakov in študentov pa peterica iz treh biotehniških šol (Rakičan, Grm Novo mesto in Naklo). Gorenjska ni imela svoje ekipe oračev. Društvo kmetijskih inženirjev in tehnikov Gorenjske, ki je običajno skupaj s Kmetijsko-gozdarskim zavodom Kranj pripravilo regijsko tekmovanje v oranju, je namreč v postopku izbrisa iz registra društev, regijskega tekmovanja pa tudi letos ni bilo. Jože Zabret, upokojeni kmetijski svetovalec iz Bobovka, ki je bil med sodniki državnega tekmovanja, se je ob tem spomnil časov, ko je bilo za gorenjsko tekmovanje lahko navdušiti številne orače, težje pa je bilo za vse zagotoviti traktorje in pluge za oranje. »Zdaj je situacija obrnjena – traktorjev in plugov je dovolj, tekmovalcev pa ne,« je dejal Zabret.

Čast gorenjskih oračev je tokrat reševal Grega Avsenek, dijak četrtega letnika Biotehniškega centra Naklo, ki je s plugom krajnikom nastopil na tekmovanju dijakov in študentov biotehniških šol. »Letos so bile za oranje težke razmere, zemlja je bila zaradi suše trda, zbita, plug je bilo težko držati v zemlji, to se je poznalo tudi pri brazdah,« je po petkovem oranju strnišča dejal Grega, ki je sicer tekmovanje končal na tretjem mestu.

Grega je pred prvenstvom nekaj dni vadil oranje na Škofičevi njivi na Kokrici pod mentorstvom izkušenega Vojka Žiberta iz Britofa. Vojko je zdaj že deset let sodnik na tekmovanjih oračev, prej pa je bil približno deset let redni udeleženec tekmovanj v oranju. »Zanimanje za tekmovanja v oranju upada, razlog za to je tudi vse večje populariziranje obdelave tal brez oranja,« je dejal Vojko.

Slovesnega začetka tekmovanja se je udeležila tudi ministrica za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Irena Šinko, ki je poudarila, da je v Sloveniji treba povečati samooskrbo s hrano. To bomo po njenem mnenju lahko dosegli predvsem s tem, da bomo mlade spodbujali k prevzemu kmetij in jim zagotovili pogoje za pridelovanje hrane.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Zanimivosti / torek, 22. junij 2010 / 07:00

Pohod bosonogih na Šenturško goro

Komenda - Minulo soboto so člani sekcije Škrljančki iz Planinskega društva Komenda organizirali že peti pohod bosonogih na Šenturško goro, ki se ga je tudi letos udeležil številn...

Objavljeno na isti dan


Gospodarstvo / ponedeljek, 25. julij 2016 / 12:24

Predlogi za rešitev mlečne krize

Temelj celovite in dolgoročne rešitve je krepitev odnosov v celotni mlečni verigi, ki vključuje pravične cene med deležniki, poudarjajo v Kmetijsko gozdarski zbornici Slovenije.

Škofja Loka / ponedeljek, 25. julij 2016 / 12:24

Loški muzej je spregledani biser

Direktorica Saša Nabergoj je škofjeloškim občinskim svetnikom predstavila strateški načrt Loškega muzeja do leta 2020. Severno pročelje kliče po obnovi.

Razvedrilo / ponedeljek, 25. julij 2016 / 12:18

Survivorja bo vodil Puščavski lisjak

Resničnostni šov Survivor, ki ga snemajo na Filipinih, jeseni pa ga bodo predvajali na Pop TV, bo vodil ekstremni športnik Miran Stanovnik, ki mu adrenalinsko preživetje ni tuje. Poznamo ga kot ude...

Šenčur / ponedeljek, 25. julij 2016 / 12:12

Na Olševku intenzivno gradijo

Še zadnja vas na severu občine Šenčur, Olševek, dobiva celovito komunalno ureditev.

Gorenjska / ponedeljek, 25. julij 2016 / 12:09

Občine povečale delež v BSC Kranj

Občine so za dokapitalizacijo BSC Kranj vplačale 26.712 evrov od načrtovanih 50 tisoč evrov, a so vseeno zadostile zakonski zahtevi o deležu občin v lastništvu regionalnih razvojnih agencij.