Tekmovalec Grega Avsenek in njegov mentor Vojko Žibert / Foto: Cveto Zaplotnik

Grega reševal čast gorenjskih oračev

Na državnem tekmovanju v oranju v Mengšu je kot edini z Gorenjskega nastopil Grega Avsenek iz Spodnjih Gorij, sicer dijak Biotehniškega centra Naklo.

Mengeš – Na njivah Kmetijskega inštituta Slovenije v Jabljah je v petek in soboto potekalo 65. državno tekmovanje oračev in 27. državno tekmovanje dijakov in študentov biotehniških šol v oranju, ki ju je pripravila Zveza za tehnično kulturo Slovenije v sodelovanju s kmetijskim inštitutom, Občino Mengeš, Kmetijsko-gozdarskim zavodom Ljub­ljana in Biotehniškim centrom Naklo. Na tekmovanju oračev je nastopilo pet ekip (Bela krajina, Dolenjska, Ljubljana, Prekmurje in Prlekija) s skupno trinajstimi tekmovalci, na tekmovanju dijakov in študentov pa peterica iz treh biotehniških šol (Rakičan, Grm Novo mesto in Naklo). Gorenjska ni imela svoje ekipe oračev. Društvo kmetijskih inženirjev in tehnikov Gorenjske, ki je običajno skupaj s Kmetijsko-gozdarskim zavodom Kranj pripravilo regijsko tekmovanje v oranju, je namreč v postopku izbrisa iz registra društev, regijskega tekmovanja pa tudi letos ni bilo. Jože Zabret, upokojeni kmetijski svetovalec iz Bobovka, ki je bil med sodniki državnega tekmovanja, se je ob tem spomnil časov, ko je bilo za gorenjsko tekmovanje lahko navdušiti številne orače, težje pa je bilo za vse zagotoviti traktorje in pluge za oranje. »Zdaj je situacija obrnjena – traktorjev in plugov je dovolj, tekmovalcev pa ne,« je dejal Zabret.

Čast gorenjskih oračev je tokrat reševal Grega Avsenek, dijak četrtega letnika Biotehniškega centra Naklo, ki je s plugom krajnikom nastopil na tekmovanju dijakov in študentov biotehniških šol. »Letos so bile za oranje težke razmere, zemlja je bila zaradi suše trda, zbita, plug je bilo težko držati v zemlji, to se je poznalo tudi pri brazdah,« je po petkovem oranju strnišča dejal Grega, ki je sicer tekmovanje končal na tretjem mestu.

Grega je pred prvenstvom nekaj dni vadil oranje na Škofičevi njivi na Kokrici pod mentorstvom izkušenega Vojka Žiberta iz Britofa. Vojko je zdaj že deset let sodnik na tekmovanjih oračev, prej pa je bil približno deset let redni udeleženec tekmovanj v oranju. »Zanimanje za tekmovanja v oranju upada, razlog za to je tudi vse večje populariziranje obdelave tal brez oranja,« je dejal Vojko.

Slovesnega začetka tekmovanja se je udeležila tudi ministrica za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Irena Šinko, ki je poudarila, da je v Sloveniji treba povečati samooskrbo s hrano. To bomo po njenem mnenju lahko dosegli predvsem s tem, da bomo mlade spodbujali k prevzemu kmetij in jim zagotovili pogoje za pridelovanje hrane.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kronika / torek, 28. junij 2016 / 11:42

Helikopter prepeljal tri poškodovane planince

Število letošnjih posredovanj gorskih reševalcev se je do včeraj povzpelo že na sto petintrideset.

Objavljeno na isti dan


Škofja Loka / nedelja, 26. julij 2009 / 07:00

Razveljavili so gradbeno dovoljenje

Upravno sodišče je razveljavilo gradbeno dovoljenje za del Poljanske obvoznice.

Slovenija / nedelja, 26. julij 2009 / 07:00

Varuhinja predala poročilo predsednikom

Varuhinja človekovih pravic Zdenka Čebašek Travnik je svoje letno poročilo predala trem predsednikom: prejšnji teden predsedniku državnega zbora, ta teden pa predsedniku države in predsedniku vlade.

Prosti čas / nedelja, 26. julij 2009 / 07:00

Najboljši Žar mojstri so Gorenjci

V Ihanu je bilo že 7. državno prvenstvo v peki na žaru, ki ga Farme Ihan pripravljajo s tamkajšnjimi gasilci.

Kultura / nedelja, 26. julij 2009 / 07:00

Trnfest 09

Med 28. julijem in 30. avgustom bo v okviru KUD France Prešeren potekal že 18. tradicionalni festival Trnfest 09 in tako popestril poletno dogajanje slovenske prestolnice. Pet tednov oziroma 34 dni in...

GG Plus / nedelja, 26. julij 2009 / 07:00

Živi mrtvec

»Rešitev za novo Muro je vstop novega zasebnega lastnika, ki ima ustrezen ugled v poslovnem svetu in bo prevzel tudi tveganje ter nadzor nad stroški.« S tem stavkom se je gospodarski minister Mat...