Župani

Franc Čebulj je župan z najdaljšim stažem v Sloveniji, saj Občino Cerklje vodi že vse od njene ustanovitve leta 1994, jeseni pa se bo potegoval še za svoj osmi županski mandat. Podobno so svojo ponovno kandidaturo na novembrskih lokalnih volitvah napovedali župani večine gorenjskih občin; da naj ne bi ponovno kandidiral, je javno povedal le župan Komende, dva župana (Kranjske Gore in Mengša) o ponovni kandidaturi še razmišljata, medtem ko sta bila dva gorenjska župana, Tržiča in Žirov, na letošnjih državnozborskih volitvah izvoljena za poslanca.

Vsi preostali gorenjski župani pa bodo skušali obdržati župansko pisarno tudi v prihodnjih štirih letih. Kot je v diplomski nalogi Reelekcija županov: prednosti in pomanjkljivosti (FDV, 2016) ugotavljal Žiga Janez Mrak, je stopnja ponovne izvoljivosti v Sloveniji zelo visoka, zakonodaja pa ne omejuje števila županskih mandatov. Po oceni avtorja je visoka stopnja reelekcije povezana z nizko volilno udeležbo, pasivnostjo volivcev in splošno politično kulturo pri nas. A sam je zavzel stališče, da bi bilo število mandatov treba omejiti, saj da karierni politiki, zlasti župani, ki delujejo v okolju, v katerem tudi živijo, sčasoma postanejo preveč 'domači', kar pomeni, da občino začnejo voditi, kot se njim zdi najbolje. Obstaja celo izraz 'demokratična diktatura'.

A kot poudarjajo gorenjski župani, je štiri leta v politiki kratka doba in zgolj v enem mandatu ni mogoče izpeljati vseh zastavljenih projektov, ki so pogosto povezani tudi s črpanjem evropskih sredstev. Poudarjajo svoje izkušnje, poznavanje potreb občine, predanost občini in občanom. Omejevanje števila županskih mandatov in s tem prepoved ponovnega kandidiranja bi bila ne nazadnje tudi v nasprotju z demokratičnimi načeli, saj na koncu volivci odločijo, koga želijo imeti na čelu občine. Prav tako bi prepogosto menjavanje županov lahko povzročilo nestabilnost sistema, če bi izkušene politike zamenjali neizkušeni, je zapisal avtor diplomske naloge.

Po številu let opravljanja županske funkcije so sicer slovenski župani primerljivi z evropskimi, v povprečju županujejo sedem let in pol, najdaljšo povprečno dobo imajo na Nizozemskem, dvanajst let. Avtor je v diplomski nalogi analiziral tudi stopnjo ponovne izvoljivosti slovenskih županov na lokalnih volitvah leta 2014; ta je znašala kar 84 odstotkov.

Ob koncu diplomske naloge je avtor zapisal, da je v raziskavi sicer našel precej razlogov, ki zagovarjajo dolgoletne politike. A sam kljub temu soglaša z Markom Twainom, ki je zapisal, da je politike in plenice treba pogosto menjavati. Iz istih razlogov.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gospodarstvo / sreda, 1. julij 2009 / 07:00

Tomažu kosa dobro reže

Kmet Tomaž Oblak z Jame pri Mavčičah je letos spet postal državni prvak v košnji z ročno koso. Poleti se bo udeležil svetovnega in evropskega prvenstva.

Objavljeno na isti dan


Prosti čas / torek, 13. julij 2010 / 07:00

Pisma Juliji

Išče se Romeo: film Pisma Juliji je lahkotna romanca dveh generacij s komično-melodramatičnimi vložki, ki nam poleg ljubezenskih pisem dostavi tudi nekaj sončnih razglednic iz Toskane.

Zanimivosti / torek, 13. julij 2010 / 07:00

Glasov jež: Nepotrpežljivi vozniki kar v cono za pešce

Kranj - Človek kar ne more verjeti svojim očem. Zaradi gradbenih del na kranjskem Globusu in v njegovi okolici je spremenjen prometni režim. Občasno je treba voznikom zaradi kakš...

Železniki / torek, 13. julij 2010 / 07:00

Bliža se vrhunec Čipkarskih dnevov

Železniki - V sklopu 48. Čipkarskih dnevov se v Železnikih že od začetka julija vrstijo različne glasbene, kulturne, otroške, rekreacijske in športne prireditve, dogajanje pa bo...

Gospodarstvo / torek, 13. julij 2010 / 07:00

Dela manj, zaslužek ostaja primeren

Dolga leta je veljalo, da so poletni meseci namenjeni delu študentov in dijakov. Je tako tudi v času gospodarske krize?

Prosti čas / torek, 13. julij 2010 / 07:00

Za žogo v Afriko

Podoživite slovenske vrhunce na jugu črne celine v oddaji avtorjev Dejana Ladike in Maše Hladen danes zvečer na prvem programu Televizije Slovenija. Z nami je svoje vtise o Južni Afriki, ljudeh in nav...