Marjan Kejžar v svojem "obratu" za proizvodnjo elektrike iz lesne biomase. (Foto: Gorazd Kavčič)

Elektrika izpod Marjanovega kozolca

Na mednarodnem sejmu inovacij s področja kmetijstva in ekologije v Slatini na Hrvaškem je bilo nagrajenih več slovenskih inovatorjev, med njimi Marjan Kejžar iz Sorice za patentiran izmenični postopek pridobivanja plina iz lesne biomase.

Sorica - Marjan Kejžar je zadnji dve leti samostojni podjetnik, ki se ukvarja s proizvodnjo elektrike iz obnovljivih virov. Kot član združenja aktivnih slovenskih inovatorjev (ASI) se udeležuje sejmov in predstavitev inovacij, kakršna je bila tudi pred kratkim v Slatini, kjer je svoje inovacije predstavilo prek dvesto inovatorjev iz dvanajstih držav. Marjanov inovativni postopek pri uplinjaju lesne biomase je zbudil pozornost in prinesel priznanje.

Priznanja sicer zbudijo ponos in samozavest, Marjanov cilj pa je, da bi lahko začel proizvajati elektriko. V domačem kozolcu je naredil »obrat« za pridobivanje elektrike iz lesnih sekancev: te iz zalogovnika prek dozirnega sistema dovaja v peč, kjer jih uplinja pri zelo visoki temperaturi (okoli 800 stopinj Celzija), nato pa plin v ustreznih napravah ohladi in očisti primesi ter ga pod višjim tlakom začasno skladišči v cisterni. Tako pridobljeni plin poganja motor z notranjim izgorevanjem. Sedaj čaka na generator, naročen na Kitajskem, prek katerega bo pridobival elektriko, ki jo bo lahko pošiljal v omrežje. S tako pridobljenim plinom bi lahko poganjal tudi avtomobilski motor. »To ni nič novega, že med obema svetovnima vojnama so se vozili na lesni plin. Sam sem se že vozil z avtom na lesni pogon. Skupaj z znancem iz Postojne sva priredila avtomobil, ki ga je poganjal plin, pridelan iz lesa v poizkusni peči pri meni doma. Žal je vsaka taka vožnja trajala le kakšnih 15 minut, ker več plina nisem mogel shraniti v jeklenko. Ni namreč problem pridobiti lesni plin kot pogonsko gorivo, problem ga je očistiti katrana, dovolj stisniti in shraniti,« pove Marjan Kejžar.

Pri svojem postopku cikličnega pridobivanja plina iz lesne biomase je »pridelal« kar kakovosten plin, ki vsebuje za tretjino manj (balastnega) dušika kot pri drugih znanih postopkih. Iz plina je treba izločiti katran in pirolizno olje, kar mu je, kakor pravi, tudi dobro uspelo. Inovatorja pa vznemirja že novo dejstvo: pravi, da bi se tudi katran in pirolizno olje dalo uporabiti kot gorivo. Kako to narediti, pa se še dogovarja s Kemijskim inštitutom v Ljubljani.

Marjan je vse od načrtov naprej naredil sam. Ko se je pred dvema letoma odločil, da se bo s pridobivanjem energije ukvarjal kot samostojni podjetnik, je mislil, da bo stvar stekla hitreje. Tako pa je doslej vložil že veliko dela in malo manj denarja, ker ga žal ni imel. V kratkem sicer pričakuje gradbeno dovoljenje, ko bo sistem za pridobivanje energije dograjen, pa mora zanj dobiti še uporabno dovoljenje. Šele nato od agencije za energijo dobi deklaracijo za kvalificiranega proizvajalca elektrike, nato pa z agencijo za trgovanje z energijo sklene pogodbo o proizvodnji in oddajanju v omrežje. Računa tudi na pomoč države, ki subvencionira elektriko iz obnovljivih virov energije. Od lesnih sekancev bi tretjino energije uporabil za elektriko, dve tretjini pa za toploto, ki bi ogrevala njegovo hišo, ponuditi pa jo namerava tudi nekaterim okoliškim. Pričakuje, da bo na leto porabil okoli 1500 kubičnih metrov lesnih sekancev, s čimer bi pridobil okoli 400 MWh elektrike in 800 MWh toplote.

Kako je Marjan Kejžar sploh prišel na misel, da bi les spreminjal v električno energijo. »Leta 2007 sem postal predsednik tukajšnje Agrarne skupnosti. Lesa je v okoliških gozdovih veliko in iz bogastva, ki nam ga doma ponuja narava, sem želel nekaj narediti. Elektrika iz domačega gozda je čistejša in cenejša energija, ki bi jo lahko v večji meri uporabljali namesto dražje nafte, ki jo moramo uvažati,« razmišlja Marjan, ki si želi, da bi lahko kmalu dokončal svoj sistem za pridobivanje električne in toplotne energije, da bi začel pod domačim kozolcem pridobivati elektriko in s tem tudi kaj zaslužiti.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Mengeš / četrtek, 3. julij 2014 / 11:15

Kresovanje prekinili gasilci

Tradicionalno kresovanje v Mengšu se ni izteklo po željah organizatorjev, saj so jih presenetili gasilci.

Objavljeno na isti dan


Prosti čas / torek, 28. december 2010 / 07:00

Rdeča luna na solsticij

Na prvi zimski dan, 21. decembra, ko se dnevi začno spet daljšati, se je zgodil poseben astronomski pojav: popoln lunin mrk.

Kultura / torek, 28. december 2010 / 07:00

Prodajne razstave gorenjskih likovnikov

V Mali galeriji Likovnega društva Kranj je na ogled razstava del več kot tridesetih likovnih ustvarjalcev, članov društva. Naslov razstave je Slika – artefakt, galerija pa je odprta ob torkih in...

Prosti čas / torek, 28. december 2010 / 07:00

Božično razpoloženje

Konec tedna je minil v božičnem razpoloženju: razposajeno, glasbeno in dobrodelno.

Šport / torek, 28. december 2010 / 07:00

Železarji na dveh tekmah iztržili točko

Jesenice - Ekipe v ligi EBEL so minuli konec tedna odigrale dve tekmi. V četrtek je ekipa Acronija Jesenic v domači dvorani gostila sosede iz Beljaka. Ekipa VSV je bila tokrat bo...

GG Plus / torek, 28. december 2010 / 07:00

Tako je, ko živiš za glasbo

Matjaž in Maruša Bogataj sta brat in sestra. Pri triindvajsetih oziroma dvajsetih postajata vrhunska glasbenika, Matjaž violinist in Maruša violončelistka. Oba sta na podiplomskem študiju, ona v Münch...